Práve čítate
Save Our Skills
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Save Our Skills

skills schopnosti a zrucnosti x

Najušľachtilejším úsilím a zároveň najväčšou zodpovednosťou rodičovstva je viesť svoje deti tak, aby dokázali objaviť vlastné schopnosti alebo zručnosti a mohli vyjadriť svoj talent.

CYBERFAMILY

Digitalizácia a Net spôsobili, že už nie sme len Rodiny. Sme CyberFamily. Preto celý tento rok v spolupráci s profíkmi na dátovú bezpečnosť detí z portálu bezpecnenanete.sk vysielame pomyslené SOS do všetkých rodín v mene malých i veľkých detských nadšencov digitálneho sveta. Cieľom misie je Bezpečný rodič a Zodpovedné dieťa. Upozorňujeme, vzdelávame, radíme aj zabávame. Keďže s rodičmi sa ťažšie pracuje a horšie chápu #technologievrodine, pomáhame hlavne im. Pre blížiaci sa čas vianočný to bude len krátke zamyslenie o (ne)kvalite obsahu a s tým súvisiacimi pravidlami, reguláciami a zákazmi… aby sme pre to všetko nezabudli na to najdôležitejšie – rôznorodosť a jedinečnosť našich detí.

RODIČIA A DETI ALEBO DETI A RODIČIA

V našich krajoch Zima a Tma zvestujú koniec každého roka. O to Teplejšie a Svetlejšie je pri rodinných kozuboch. Sme častejšie spolu, a navyše Vianoce zmäkčujú a obrusujú všetky hrany odvekého stretu generácií. Je zaujímavé sledovať túto hru, ako sa vždy nové a nové generácie rodičov pokúšajú presvedčiť vlastné deti, že práve tie ich spôsoby výchovy, vzdelávania a uplatňovania životných právd sú tie správne a nasledovaniahodné. Lenže tie malé potvory to vždy nejako uhrajú vo svoj prospech. Vždy nová a nová generácia rodičov je porazená úspešnejšou generáciou svojich detí. Víťazi prinášajú progres, vyššiu kvalitu života, nové ideály, nádeje na lepšiu budúcnosť – a potom sa stanú rodičmi…

Aj keď v určitých obdobiach našej evolúcie to nebolo také zjavné a hráči robili len malé krôčiky a kroky, posledné dve storočia posunuli hru do vyššieho Levelu – skokov. Pozoruhodné na tejto hre je, že obidve strany sú v úplne inej pozícii, ako si myslia. Deti ešte nevedia, že sú nositeľmi pokroku a Rodičia ešte nevedia, že už nie sú nositeľmi pokroku. Jednoznačne a bezvýhradne fandíme deťom, aby si udržali neporaziteľnosť. Potrebujú k tomu okrem našej lásky dve veci. Rozprávky a prístup k informáciám – ľudsky povedané možnosť učiť sa, teda vzdelávať.

ROZPRÁVKOVÁ KVALITA OBSAHU

Rozprávky sú svetom, ktorý fyzicky neexistuje, ale umožňuje deťom snívať a naplno prežiť základné ľudské emócie – radosť, strach, smútok i nadšenie. Deje sa to v bezpečí domova, rodiny či priateľskom prostredí detských predstavení. Budujú si a rozvíjajú svoju tak dôležitú emočnú inteligenciu. Schopnosť správne sa rozhodovať pocitovo ich bude sprevádzať po celý život. A ako rodičia už dobre vedia, pocitové rozhodnutia bývajú v živote často lepšie a správnejšie ako rozumové.

Rozprávky podporujú abstraktné predstavy a myslenie, inými slovami – stávame sa kreatívnejšími. Tento rozprávkový svet vytvára v deťoch jeden z dôležitých obranných mechanizmov – nadhľad. Len keď si zalistujeme u Dobšinského, zistíme, koľko krásnych panien a neschopných princov padne za obeť drakom a iným prapodivným zjavom, ako macochy likvidujú deti, keď sa otcovia túlajú po svete, ako starší šikanujú a okrádajú mladších súrodencov – skrátka bezpečnosť kráľovstiev nulová a rodinné vzťahy na draka. Deti nič z tohto neriešia. Len Dobro, nie Zlo, je pre nich kvalitou obsahu.

HERAKLES ČI MEDÚZA

Staré grécke báje a povesti patria k tradičným literárnym klenotom základnej školy. Ak si to maloletý milovník dobrodružstiev chce stiahnuť v podobe e-knihy a vzdelávať sa, ako rodičia nemáme námietky. Sme hrdí, že objavil kvalitný obsah. Orfeovi odtrhnú hlavu, Tantalos zabije svojho syna, Apolón a Artemis vystrieľajú Niobe celú rodinu. Vojny, zrady a nevery. Predstavte si, že by tieto príbehy mali podobu mobilnej appky či akčnej počítačovej hry s názvom Labyrint podsvetia. Našu ratolesť dychtiacu po vzdelaní stopne eseťácky Parental Control aj my sami.

A čo sa vlastne stalo? Zmenila sa forma, s akou je podaný kvalitný obsah. U Parental Control zafungujú kľúčové slová pre násilie a u nás graficky dokonalé zobrazenie násilia a výchovné stereotypy. Školáci nič z tohto neriešia. Či čitateľka klasiky, či online hráč chcú byť Heraklesom alebo krásnou bohyňou a prežiť tajomné dobrodružstvá. Nik nechce byť Medúzou a strašiť spolužiakov. Decká sa intuitívne spájajú s kladnými symbolmi.

KAŽDÝ RODIČ BOL DIEŤAŤOM

Aj tínedžeri majú podobný svet, hoci už nie rozprávkový, ale sila a čaro príbehu zostávajú. Moja dcéra, v každom okamihu svojho detstva presvedčená o vlastnej jedinečnosti, považovala čítanie kníh, vrátane tých školských, za mrhanie časom. V naivnej snahe vzbudiť v nej čitateľskú vášeň z čias predškolského veku, chodievali sme často do kníhkupectva. Raz moje hľadanie kvalitného obsahu v brakovisku príbehov pre deti prerušilo neočakávané: „Kúpiš mi túto?“ A nevinnú trinásťročnú tváričku prekryli dva skrížené kordy s lebkou uprostred – VAMPIRÁTI.

Všetko hovoriaci titul knihy zdôraznil názov prvého dielu pod ďalšou lebkou – Démoni mora. Postupne ma zaplavil Príliv hrôzy, prepadol Krvavý kapitán, moje nadšenie pohltila Ríša noci, prežil som Vojnu nemŕtvych a zostalo mi len Čierne srdce. Môj vnútorný Parental Control volal po obnovení tradície pálenia kníh, ale zvyšky inteligencie našli zhodu kľúčového slova v mojom detstve – PIRÁTI. Stevensonov Ostrov pokladov predstavuje vzácnu zhodu kvalitného obsahu a formy, s akou bol podaný. Robert Louis ho písal pre svojho syna – každý deň napísal kapitolu, aby ju na ten ďalší prečítal synovi.

UKRYTÉ VZÁCNOSTI

Nič podobné som pre dcéru nevymyslel a vo svojom vampirátskom výbere mala pravdu. Čo vlastne oprávňuje nás rodičov zodpovedne a neomylne rozhodovať o tom, čo je kvalitný obsah vo vhodnom obale? Ak sme takí neomylní, tak prečo nám kolabuje väčšina školského systému a Net je plný balastu? Sme pre naše deti autoritami, ktoré v popredí aj na pozadí rozhodujú, čo je vhodné a čo nie, čo majú robiť, ako sa správať. Jednou z najväčších bolestí je presvedčenie, že musíme nejakým spôsobom stále za deti rozhodovať. Vynakladáme nesmierne úsilie na pravidlá, regulácie a zákazy. Deti sú napriek snivosti, ktorú v sebe nosia, ohromne praktické bytosti a chcú byť užitočné. Stačí im dať len šancu a možnosť spolurozhodovať o tom, čo musia a čo môžu.

Aká je správna forma a čo je kvalitný obsah? Čo je vhodné pre tú-ktorú vekovú kategóriu? A je vek vôbec kritériom? Mentálna vyspelosť často ďaleko prekračuje vekovú hranicu. Vieme s určitosťou, čo ich zaujíma a hlavne prečo? Neuhasme v nich nadšenie len preto, že na prvý pohľad sa nám niečo nezdá. Opatrne šliapme po detských snoch a predstavách, pretože sa môžu ľahko zmeniť na schopnosti a zručnosti, ktoré naplnia ich budúci život. Vidina, že z nášho pohľadu desivá forma a pokrivený obsah môžu mať v budúcnosti pozitívny vplyv na doposiaľ ukryté schopnosti a zručnosti nášho potomka, nie je pre rodiča dvakrát lákavá. To však dnes ešte nevieme.

Chceli sme, aby ste si oddýchli od kyberpriestoru a mohli v zdraví prežiť aj radostný výkrik spod vianočného stromčeka pri rozbaľovaní digitálnych darčekov – Mama chcem byť heker… neľakajte sa, to je len ten prvý pohľad… všetko potrebné sa dozviete na portáli bezpecnenanete.sk.

Rikiki a ESET vám prajú krásne Vianoce a nech sa rodiny cítia #bezpecnenanete aj po celý nasledujúci rok.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou ESET.

eset bezpecne na nete
Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore