Práve čítate
Save Our Smartphones
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Save Our Smartphones

mobil save our smartphones

Bol stovky kilometrov od domova. Poznávačka so spolužiakmi bola super, len škoda, že musel odovzdať svoj osobný ultrafón hneď po prílete. Dostal síce školský, ale jeho možnosti súperili s cestou do praveku. Technologickou infúziou operačného systému vrátil ten artefakt do svojho storočia… nie nadarmo je z kybernetiky najlepší v triede… o pár sekúnd holografická silueta matky útulne rozžiarila prítmie jeho dočasného príbytku.

Star time mobilov

Hviezdny čas mobilov ešte nenastal, ale holografická budúcnosť komunikácie je možno bližšie, ako si myslíme. Holografický plastický obraz nám nepredstavila žiadna telekomunikačná firma, ale Hviezdne vojny Georgea Lucasa ešte v sedemdesiatych rokoch – teda v časoch prvých mobilných hovorov. Najprv sme sa počuli, potom aj v 2D videli. Teraz máme v mobiloch rybie oká a kedy ožijeme v 3D, sa môžete dozvedieť, keď vezmete deti v marci budúceho roku na Mobile World Congress do Barcelony, kde sú každoročne predstavované najnovšie technologické zázraky.

Zatiaľ čo na pozadí prebieha neuveriteľne rýchlo hi-tech progres, v popredí sa vedú proti používaniu mobilov deťmi detoxikačné krížové výpravy pod vedením lekárov, psychológov, učiteľov aj rodičov. Francúzi ako prví zakázali zákonom na školách používať mobily deťom do 16 rokov. Pridala sa aj Austrália a bratia Česi už majú novelu zákona na spadnutie. Po celom svete prebiehajú v školách zákazové testy na deťoch. A kto je vlastne zodpovedný, že decká niečo nezvládli? Áno, milí rodičia – odpoveď nájdete v najbližšom zrkadle – takže…

Vitajte v našom storočí

21. storočie je prvým storočím, v ktorom sú rodiny nepretržite spojené okrem pokrvných pút už aj technologickými. Spolu s ajťákmi zo vzdelávacieho portálu bezpecnenanete.sk si pripomenieme, ako sa zabávať, vzdelávať a nezblbnúť hladkajúc najkontroverznejšiu rodinnú technologickú vymoženosť – smartfón. V bežnom rodinnom hovore zostal skrátka mobilom, aj keď možnosti využitia dávno prekonali jeho pomenovanie.

To, že naše domácnosti nezvládli vedľajšie účinky moderných technológií už vieme, ale pokojne zotrvávame vo svojom pohodlnom rodičovskom konformizme. Následky riešime nezmyselnými zákazmi a hľadanie príčin nás desí, lebo je zdĺhavé a strácame sa v ňom. Utiekame sa k extrémom a podsúvame deckám tlačidlové fosílie. To je ako postaviť ich pred bránu Disneylandu a nepustiť ich dnu s vysvetlením, že nič zaujímavé tam neuvidia.

Na to, aby ste pomohli svojim deťom intelektuálne rásť, nemusíte byť bezpečnostný  ajťák stačí, keď budete efektívny rodič a začnete sa živo zaujímať o to, s čím to behajú naše zlatíčka po svete. Aby sme sa v tom lepšie vyznali, zacestujme si v čase.

Chrobáčiky a rakety

Prvý mobilný hovor sa niesol New Yorkom pred 48 rokmi. Nasleduje 20 rokov budovania infraštruktúry od morských priepastí po obežné dráhy satelitov. Technologický progres pretvára kilové tehly do módnych hi-tech doplnkov ženskej garderóby.

Celé chaotické deväťdesiate roky sú v znamení masového šírenia mobilov. V Európe udáva mobilný tón hmlistý Albión. Do konca milénia spoznávajú milióny anglických domácností, že aj oni – okrem obyvateľov Buckinghamského paláca a návštevníkov Londýnskej burzy – majú nárok na komunikačnú nezávislosť.

Nástupom 21. storočia čoraz viac mamičiek vyprevádza svojich miláčikov so slovami „a nezabudni mi zavolať“. Svet sa neustále mení. V roku 2007 sa objavuje prvá generácia iPhone. Steve Jobs sa cíti ako Prometeus, ktorý prináša ľuďom svetlo a oni stoja hodiny v radoch, aby ho dostali. Lenže v tom čase už chlapci z Googlu majú vo vrecku prezieravo kúpený nenápadný startup Android Inc. Stačia im len tri roky a Umelý človek si podmaní tých živých.

Je rok 2010 a v domácnostiach to znie pri lúčení stále rovnako: „a nezabudni mi zavolať“. O ďalších desať rokov majú deti v dlaniach slobodu digitálneho sveta. A zatiaľ čo mamičky vkladajú svojim chrobáčikom do ručičiek strojovne s niekoľkonásobne vyšším výkonom, ako mal riadiaci počítač Apolla 11, znejú v domácnostiach rovnaké slová: „a nezabudni mi zavolať“…

S láskou i rozumom

Nejako sa zaužívalo, že chrobáčik dostáva mobil s prvou školskou taškou. Skúste si povedať pár dôvodov, pre ktoré má negramotný človiečik opúšťať teplo domova s jedným z najúžasnejších úspechov ľudského umu vo vrecku. Že si chcete volať? – to bolo aj pred 20 rokmi.

Každé dieťa je svojrázny originál s rozvíjajúcimi sa schopnosťami a záujmami. Budovanie pozitívneho vzťahu k technológiám mu pomôže tieto procesy zdokonaliť. Zároveň sa postupne naučí vnímať a chápať dva najdôležitejšie aspekty digitálneho sveta – Obsah a Bezpečnosť.

Rodičovskou domácou úlohou z predmetu #bezpecnenanete je vložiť do tejto duality rovnováhu, aby sa hi-tech nestalo bojiskom generácií. Nájsť v sebe rozumnú mieru odvahy a ponechať určitým veciam voľný priebeh. Mnohé deti sú zodpovednejšie ako dospeláci, a nie každé dieťa sa automaticky stáva mobilným maniakom.

Obdobie prvého mobilu je tým najdôležitejším pre stanovenie hraníc medzi virtuálnym svetom a realitou. Deti zbožňujú rituály, a keď im navyše poskytnete dostatok slobody a priestoru pre vlastný výber spolu s bohatou ponukou zdravých aktivít a rodinných tripov, nemajú dôvod prepadnúť kyberzávislosti.

Digitálna rodina

Svet okolo nás sa závratne mení a bežné sféry života pohlcuje elektronizácia. Časť populácie si už nevie s týmto stavom poradiť. Čoraz väčší problém budú mať najmenej vzdelané vrstvy. Budúcnosť je v technológiách a sme v tom s deťmi spoločne až po uši pri rozhodovaní, ako sa pripraviť na niečo, čo nepoznáme.

Nedajme sa pomýliť hi-tech celebritami z Kremíkového údolia, ktoré zakazovali svojim deťom do neskorého tínedžerského veku používať mobily. To, že je niekto úspešný vizionár ešte neznamená, že je zároveň dobrý rodič. Ich deti majú budúcnosť zabezpečenú, naše nie. Mobily sú už pilierom digitálnej rodiny, a je chybou spájať ich len so sociálnymi sieťami.

Začnime sa spolu s deťmi na ne dívať ako na zdroj informácií, zábavy, vzdelania a inšpirácie. Majú nám uľahčovať a spríjemňovať život. Zmena uhla pohľadu na mobil môže byť prvým krokom k osvojeniu si umenia ovládať svoje konanie vo virtuálnom svete.

Mobil je len technológia, a všetky dnešné problémy s ním vyplývajú z neschopnosti zapnúť vlastný kontrolný obranný mechanizmus. Z neschopnosti analyzovať, z nedostatku samostatnosti a nedostatočnej sebadôvery – vlastností, bez ktorých sa úspešné deti budúcnosti nezaobídu.

Ozaj, a čo robí teraz so svojím mobilom váš chrobáčik? Ak netušíte, ťuknite si do Parental Control a nechajte ho ešte chvíľu ten Minecraft dohrať. Digitálna rodina je vďačná za všetky dáta, ktoré udržia jej členov vždy bezpečne blízko. Ako na to, vám poradia aj na webe bezpecnenanete.sk v rámci veľkej témy Technológie v rodine. A stačí k tomu len mobil.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou ESET.

eset bezpecne na nete
Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore