Práve čítate
Save Our Steps
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Save Our Steps

Dokázal dokonale splynúť s prostredím a ničím sa neodlišovať od ostatných. Mal rovnaké záujmy, problémy i radosti. Vedel, čo treba oceniť, koho pochváliť, nad čím sa pohoršiť. Nevyvolával zbytočne pozornosť, bol vytrvalý a trpezlivý, aj keď ponuka bola neobyčajne lákavá. Lenže on nehľadal spriaznené – chcel zlomené duše. Bolo len otázkou času, kto bude jeho ďalšia obeť.

Hanebné podlosti

Dnešný námet na zamyslenie pre bezpečného rodiča môže mnohým pripadať ako science-fiction. Žiaľ, z oblasti sci-fi pochádza len pomenovanie hlavných protagonistov. Realita v podobe Kyber Predátorov či Online Predátorov už dostihla aj naše deti a je označovaná aj ako iPredátori alebo Internet Predátori. To nie je slovník z novej verzie Jurského parku so šťastným koncom. Sú to Lovci sexuálnych zážitkov.

Prvá hi-tech šelma-lovec sa objavila na filmovom plátne v roku 1987 v čistokrvnom a doposiaľ neprekonanom scifíčku Predátor. Keď si odmyslíme hollywoodske nevyhnutnosti úspešného trháku, Predátor plasticky zachytáva fungovanie temného netu, do ktorého spadajú aj dnešní Online Predátorizosobňujúci sofistikovane utajené prestrojené zlo, číhajúce na vhodný okamih. Chameleónsky princíp života a absolútnu bezohľadnosť.  Nie sú tak technologicky vybavení ako ich filmový predchodca, ale dokážu sa hanebným a podlým spôsobom vkradnúť do ešte nepoznaného sveta detí bez ohľadu na ich vek či pohlavie. Aby sme tomu dokázali zabrániť a vyhli sa odstraňovaniu bolestných následkov, je žiaduce spoznať bližšie, kto je vlastne #onlinepredator.

Nepriateľský priateľ

Svetlo internetu priťahuje temný net už dávno. Zmienky o ňom vnímame len letmo – veď sa nás, chvalabohu, netýkajú. Čím viac je skrytý, tým viac je nebezpečnejší. Nedokáže sa mu ubrániť ani dospelý – tak ako pred ním ochrániť dieťa, aby sa cítilo #bezpecnenanete? Rôzne kategórie iDeviantov sa skrývajú po všetkých kútoch netu a čakajú, kto sa chytí do osídiel ich ponurých sietí. Kanadská centrála pre nahlasovanie prípadov sexuálneho zneužívania detí na internete Cyberaide, ktorá už 15 rokov aktívne pôsobí proti Online Predátorom, zaznamenala vyše 50-percentný nárast prípadov, keď dospelí útočili na kategóriu 12-ročných detí prostredníctvom dotieravých videí.

online predator bezpecne na nete
Ilustrácia: Eva Kováčiková

A dnes majú skoro všetky appky, online hry aj weby využívané tínedžermi štandardne zabudovanú funkciu živého videa. Najväčšou liahňou asociálov sú sociálne siete –zvlášť tie anonymné, ktoré v mene slobody prejavu podporujú potláčanie osobnej slobody a ľudskej dôstojnosti. Priateľskí nepriatelia sa skrývajú za bežnými kontami v snahe splynúť s komunitou svojich obetí. Pôsobia globálne na všetkých platformách netu v takom rozsahu, že AntiPredátorské tímy kriminalistov sú realitou dneška.

Rodič versus Predátor

Prvým predpokladom k získaniu oprávnenia bezpečný rodič je – vôbec si pripustiť existenciu zla. V druhom kroku sa treba zbaviť falošného pocitu istoty – môjmu dieťaťu sa to nemôže stať. Držíme palce aj na nohách, aby ste mali pravdu, ale v tomto prípade zvlášť platí – prevencia je lepšia ako liečba. Dnešné školopovinné decká sú prvou generáciou, ktorá má svoj kompletný virtuálny svet ukrytý v anonymite svojich mobilov. Tvária sa, akí sú multitaskingoví, prepínajú sa medzi sociálnymi sieťami, mailom, četmi i hracími portálmi a neuvedomujú si dôsledky – unikajú im súvislosti a nevedia sa dlhodobo sústrediť na jednu vec. Nemajú čas dôkladnejšie preskúmať všetky možnosti appiek a podliehajúc vlastnému majstrovstvu, s akým ovládajú svojho miláčika, je Dôverčivosť ich najčastejšie používanou Internet Security aplikáciou.

Ak máme ako rodičia čeliť novodobým predátorom, potrebujeme poznať metódy infiltrácie protivníka. Najviac útokov prichádza z falošných profilov socsietí. Sympatická tvár a pár milých slov sa stali piliermi Priateľstva. To, že vedie KnihaTvári Marka Zuckerberga, je prirodzené – má najväčší počet používateľov. Potvrdzuje to aj už spomínaný portál Cyberaide, ktorý v roku 2019 zaznamenal z KnihyTvárí viac ako 15 miliónov napadnutí, zatiaľ čo u Tik Tok-u len 596. Dobrou správou je, že decká postupne prestávajú Fejs používať – opýtajte sa ich prečo. Ak sa v tom začínate strácať, nevadi, pozrite si zatiaľ vizualizácie z webu bezpecnenanete.sk –  aspoň si oddýchnete od textu.

Najlepšia obrana je… Rodina

Ak máme chrániť kroky našich detí po schodoch života, musíme automaticky myslieť aj na internet. Univerzálne obranné postupy neexistujú. Ako rodičia máme každý vlastný spôsob výchovy. Niekto je prísnejší, iný viac liberálny. Pri najmenšom probléme – a to sa netýka len Kyber Predátorov – máme tendenciu hľadať riešenia všade inde okrem seba a svojho najbližšieho okolia. Je dôležité, aby sme neboli obalení zmesou nevedomosti, nevšímavosti, ľahkomyseľnosti a falošných priorít. Prirodzený a zdravo otvorený vzťah medzi rodičom a dieťaťom je tou najlepšou bariérou proti iDeviantom všetkých druhov.

Nenavliekajme deti do nepriepustných ochranných skafandrov. V sterilnom prostredí si imunitu nevytvoria. Menším síce pomôže Parental Control a spravovanie accountov dospelákmi, ale tí odrastenejší už dávno prekonali svojich rodičov a vedia tieto systémy obísť. Majú relatívnu slobodu a voľnosť v používaní mobilov, a rodičia kontrolujú akurát prekročený limit mobilných dát. Záleží na veku, ale hlavne tí starší – ohrozenejší, by mali vedieť, na čo môžu naraziť v konkrétnych aplikáciách a ako sa zachovať. Pre mnohých rodičov je čoraz ťažšie držať krok s digitálnym svetom, ale to neznamená prestať dôverovať vlastným deťom. Nájdite si čas i vhodnú chvíľku a sadnite si s deťmi – nech vám na mobile ukážu, na čom aktuálne fičia – či dávajú na Tik Tok aj vlastné výtvory, alebo aké videá streamujú – a určite sa dozviete aj neprístojnosti, na ktoré narazili. Netrestajte, vysvetľujte.

Dôverné nie je verejné

Jav ničiteľov detskej nevinnosti a mravnej čistoty tínedžerov bol na svete skôr ako internet. Nová doba mu poskytla neobmedzené možnosti a modernú vizitku – #onlinepredator. Je to pre nich až príliš veľká pocta, pretože ide väčšinou o digitálnych imbecilov, ktorí lákajú z detí intímne fotky, videá, alebo si nahrávajú ich živé webkamery, a potom sa ich pokúšajú vydierať. Názory na tento šíriaci sa nebezpečný jav sú rôzne. Po stretnutí s ľuďmi z centier pre nahlasovanie prípadov sexuálneho zneužívania detí vás zachváti panika – a keď začnete pátrať v okolí svojich známych a priateľov, zistíte, že nikto sa s týmto javom zatiaľ nestretol.

Začnite jednoducho – učte svoje deti rozlišovať osobné – intímne a rodinné od verejného. Nech dcéra ukáže najnovšie foto v bikinách svojej priateľke len na vlastnom mobile, bez toho, aby ho niekam posielala po nete. Nech každé dieťa má mobil, tablet alebo notebook zabezpečený tak, že sa nikto nedostane k dátam, ak ho niekde zabudne alebo stratí. Ukážte deckám, ako si majú overiť avatarov, prípadne iné fotky z neznámych kont, ktoré ich oslovia. Animovaný TinEye bude pre nich určite príťažlivejší ako suchý GoogleImages. Učme sa spolu s nimi – hľadajme a vymýšľajme alternatívy, ktoré naplnia ich čas mimo online priestoru.

UKÁŽ, ČO MÁŠ V MOBILE – nie je tá najsprávnejšia veta k úvodu debaty na predátorskú tému. V každom prípade by ste mali oceniť fakt, že sa doň nedokážete dostať po tom, ako vám ho vaše zlatíčko so zhovievavým úsmevom vloží do rúk.

AntiPredátorský rodinný tím začína zásadne online. Net je celý váš, tak to skúste – zábavne i poučne na webe bezpecnenanete.sk

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou ESET.

eset bezpecne na nete

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore