Práve čítate
Sedavá práca: Aké choroby z nej hrozia a ako im predísť?
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Sedavá práca: Aké choroby z nej hrozia a ako im predísť?

Čoraz viac povolaní sa dá robiť cez počítač. Dlhé hodiny presedené za notebookom však väčšinou vedú k zdravotným problémom. Nemusia sa prejaviť hneď, často začnú chrbtica či iné časti tela bolieť až po niekoľkých rokoch. Aké choroby to sú a ako proti nim bojovať?

Bolestivé časti tela

Dlhodobé sedenie spôsobuje nielen bolesť krížov, ale aj iných svalových častí. Môže za to najmä zlé držanie tela a zlý posed. Takisto sa ochabuje a preťažuje aj chrbtica. Zlé dlhodobé sedenie vedie k predčasnému zakriveniu chrbtice či k zlému postaveniu panvy. 

Nadváha

Minimálny pohyb spojený s dlhodobým stresom a nezdravým stravovaním väčšinou vyústi k nadváhe. Do svojho tela totiž potrebujete dostať vitamíny a minerály, aby vedelo správne fungovať.

Snažte sa prijať len toľko kalórií, ktoré je schopné telo počas dňa spáliť. Jedzte menej a častejšie. Vynechajte veľmi sýte obedy. Ťažkým jedlom si zaťažíte tráviaci systém, čo vedie až k pocitom nafúknutosti. 

Problémy s obehovým systémom

Možno si myslíte, že keď sedíte, vaše nohy vôbec netrpia. Nie je to celkom tak. Po čase sa totiž môže objaviť nedostatočná cirkulácia krvi. Počas sedenia máte nohy väčšinou v jednej pozícií, a to neprospieva žilám. 

Hrozia vám opuchy či kŕčové žily. Tie si väčšina mylne spája len s dlhodobým státím, no aj pri sedavej práci sa žily oslabujú a zväčšujú. Ak podceníte liečbu kŕčových žíl, môžete si spôsobiť krvné zrazeniny. 

Zdroj: Pexels.comzdra

Zdroj: Pexels.com

Tráviace ťažkosti

Pri nesprávnom sedení, kde sa až príliš hrbíte si tlačíte na žalúdok a iné orgány. 

To spôsobuje aj spomalenie pohybu čriev. Výsledkom je nadúvanie, zápcha či bolesti brucha.

Vznik hemoroidov

V dôsledku tlaku na análne žily počas dlhodobého sedenia môžu vzniknúť hemoroidy. Hemoroidy, inak nazývané aj zlatá žila, dokážu znepríjemniť život. Spôsobujú bolesti pri konečníku, nepríjemné svrbenie či krv v stolici.

 

Existujú dva druhy – vnútorné a vonkajšie. Vnútorné sú nebezpečnejšie, pretože môžu spôsobiť zápaly. Vonkajšie sa ľahšie liečia. Nepodceňte ani jeden druh, pretože neliečená zlatá žila môže prerásť až do rakoviny hrubého čreva. 

Ako správne sedieť?

Usaďte sa na stoličku tak, aby ste sedeli čo najviac vzadu a na jej celej ploche. Kríže by sa mali opierať o opierku, ktorú nastavte na 90 až 100 ° uhol. Nohy položte celými chodidlami na zem a kolená majte na šírku panvy. Počas sedenia pokojne naťahujte a precvičujte nohy. Takisto nezabúdajte na pravidelné prechádzky. 

Minimálne raz za hodinu by ste sa po kancelárii mali prechádzať aspoň 5 minút. Takisto nezabúdajte aj na pravidelné cvičenie. Zvolte si športy, pri ktorých precvičíte celé telo. Kde môžete, choďte radšej pešo. Prirodzený pohyb je totiž najlepší na prevenciu proti všetkým možným nástrahám sedavej práce. 

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore