Práve čítate
Slovenské jazerá namiesto mora? Vyskúšajte!
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Slovenské jazerá namiesto mora? Vyskúšajte!

Nič pre nás nie je spojené s letom viac ako pocit osvieženia v chladnej vode počas horúceho letného dňa. K tomu ešte slamený klobúk, vôňa opaľovacieho krému, kniha a letné jedlo zo stánku pri vode. Zbožňujeme leto a milujeme vodu. Zvlášť ten pocit ľahnúť si na hladinu, ponoriť si vlasy a pozerať na oblohu. Zažili sme kúpanie v mori aj v oceáne, ale slovenské jazerá a vodné nádrže majú v našich srdciach zvláštne miesto. Máme svoje obľúbené a radi vám ich predstavíme.

Tajchy v Štiavnici sú nad zlato

Banská Štiavnica je poklad. Vie o nej veľa ľudí, a niet sa čo čudovať. Banská Štiavnica preto cez letné prázdniny praská vo švíkoch. Jazier na kúpanie a schladenie má však, našťastie, dosť. Umelých vodných nádrží – tajchov, ktoré sa v minulosti využívali pri banskej činnosti, sa v okolí Štiavnice doteraz zachovali takmer tri desiatky. Milujeme atmosféru, okolitú prírodu a čistú prírodnú vodu týchto banskoštiavnických jazier. Veľmi radi ostávame pri tajchoch až do neskoršieho večera, keď väčšina návštevníkov odíde, príjemne sa ochladí a my si na brehu vychutnávame ich autentickú krásu. Ranné vtáčatá to môžu urobiť zase naopak. Keď prichádzame k tajchom my, viacerí miestni Štiavničania sa už s uterákom v ruke vracajú späť do mesta – osviežení začať nový letný deň v Banskej Štiavnici.

tajchy banska stiavnica
Banskoštiavnické tajchy- miesta, kde chcete stráviť leto. Archív Katarína Valčeková

K tajchu Klinger vedie príjemná nenáročná trasa z centra mesta. Od Piargskej brány sa pripravte na stúpanie až k lesíku nad mestom. Ku Klingeru dorazíte asi o štvrťhodinu príjemnou prechádzkou tieňom lesa. Voda v Klingeri je jednoducho úžasná. Svieža, čistá, plná rýb, ktoré sa rady vyhrievajú pri brehu. Tajch je obkolesený lesmi, pobyt pri ňom je príjemný zážitok.

Klinger
Banskoštiavnický tajch Klinger. Archív Katarína Valčeková

Veľká Vodárenská je k mestu snáď ešte bližšie ako Klinger. Zoberte si plavky, na Námestí Svätej Trojice si vychutnajte dobrú kávu, prípadne kúpte knihu v kultovom Antikvariátiku a pokračujte rovno do kopca. Po asi 15 minútach prírodnou kamenistou cestou ho uvidíte. Tajch s tyrkysovou vodou ohraničený zelenou prírodou. Veľká Vodárenská je veľmi starý tajch, údajne existuje už od roku 1510.

Velka Vodarenska
Veľká Vodárenská pri Banskej Štiavnici. Archív Katarína Valčeková

V neďalekých Štiavnických Baniach nájdete Bakomi. Nádherný, rozlohou menší tajch s harmonickou atmosférou. Možno nie je taký známy ako jeho susedné väčšie tajchy, ale práve vďaka tomu si zachováva svoju mágiu. Keď sme ho naposledy začiatkom jesene navštívili, pôsobil ako z poetického filmu. Na slnkom ožiarenej hladine plávali červené jablká z jablone rastúcej na brehu. Ak rozmýšľate, ako sa k nemu dostať z Banskej Štiavnice, nebojte sa použiť taxík. Taxíky sú v hornatom okolí Štiavnice veľmi obľúbené.

bakomi
Tajch Bakomi pri Štiavnických Baniach. Archív Katarína Valčeková

Okrem týchto sa v Banskej Štiavnici nachádzajú ďalšie väčšie aj menšie tajchy. Niektoré s občerstvením a službami, iné, naopak, ukryté v prírode. Na kúpanie v tajchoch mnohí miestni nedajú dopustiť. Vďaka plávaniu v nich sa od jari do jesene udržiavajú v kondícii aj dobrom zdraví.

Čítajte tiež

Hrabovo

Hrabovská dolina pri Ružomberku stojí v lete za návštevu aj kvôli príjemnej vodnej nádrži Hrabovo. Rozprestiera sa v prírodnej scenérii areálu Malinô Brdo v horskom prostredí Národného parku Veľká Fatra. Voda je svieža, vzduch čerstvý, jednoducho letný raj na zemi. Okrem kúpania je to tu plné aktivít priateľských k deťom. Náučný chodník Medvedia cesta, farma, člnkovanie. Malinô Brdo navyše počas leta doslova žije bicyklami. Možností na občerstvenie je v Hrabovskej doline dosť, ale dobrý nápad môže byť aj návšteva neďalekej Koliby u dobrého pastiera, ktorá sa nachádza vo vedľajšej Čutkovskej doline. Tá je ďalším parádnym miestom na objavovanie.

Hrabovo
Vodná nádrž Hrabovo pri Ružomberku. Archív Katarína Valčeková

Krpáčovo

Naša čerešnička. Počas predchádzajúceho leta sme sa sem vrátili trikrát a v neďalekom sympatickom hoteli Polianka sme strávili pravú letnú kúpaciu dovolenku. Každý deň sme po lúke zbehli dole na breh jazera a do večera trávili čas pri vode. Tá bola čistá a príjemne ochladzujúca. Letná pohoda, dobré počasie, čerstvý vzduch, príroda aj výhľady na končiare Nízkych Tatier tu na nás pôsobili ako balzam na dušu. Oddýchli sme si a pobyt si užili ako niekde pri mori. Okolie navyše ponúka veľa možností. Pri jazere sa pasú kone, neďaleko sa nachádza pamätná izba aj prameň Sama Chalupku, náučné chodníky aj množstvo turistických trás. Jednoducho pre každého niečo.

Krpacovo
Vodná nádrž Krpáčovo v Nízkych Tatrách. Archív Katarína Valčeková

Veľa prírodných jazier aj vodných nádrží leží aj na západnom a východnom Slovensku. Už teraz sa tešíme na roadtrip po Slovensku za hľadaním krásnych miest, kde si budeme môcť zaplávať v čistej prírodnej vode na mieste s dobrou atmosférou. Ak o takých miestach viete, pokojne nám dajte vedieť, radi tam strávime časť tohto leta.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore