Práve čítate
Spartan Kids: Viac ako len prekážkový beh pre deti
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Spartan Kids: Viac ako len prekážkový beh pre deti

spartan kids event sport deti les scaled

Ak si myslíte, že Spartan Kids sú len akési preteky s prekážkami v prírode, mýlite sa. Spartan Kids (a nielen ten pre deti) je životný štýl. Spartania sú rodina. Držia spolu. Pomáhajú si. Neustále sa učia. Spoznávajú svoje emócie a limity. Cez lásku k športu a dobrodružstvu objavujú svoj vlastný svet. Svet Spartan Kids, v ktorom sú podstatné iné hodnoty, než len tie, ktoré sú dnes in. Túžite svoje dieťa prirodzene viesť k samostatnosti a k aktívnemu zdravému životnému štýlu? Skúste sa ho opýtať, či by nechcelo patriť medzi Spartan Kids!

event sport deti

Kde sa vzal?

Fenomén s názvom Spartan Race vznikol v drsných prírodných podmienkach v štáte Vermont na severovýchode USA. Založil ho bežec svetovej úrovne Joe De Sena, ktorý o filozofii projektu hovorí: „Spartan je v mnohých veciach podobný s mojím životom. Jednoduchá výživná strava, efektívny tréning a záväzok nevzdávať sa a vytrvať. Najťažšie na tom celom bolo primäť ľudí urobiť prvý krok. A práve v tom vidím našu prácu a prácu Spartana. Motivovať ľudí urobiť prvý krok a nevzdať sa.“

Spartan je beh cez prekážky v prírode a ešte niečo viac. Je to cesta. Životný štýl. Tímová práca. Neustály rast a získavanie nových poznatkov. Možno práve preto si ho takmer okamžite zamilovali ľudia po celom svete.

Hneď po USA, Kanade a Veľkej Británii bolo Slovensko štvrtou krajinou na svete, ktorá kúzlu Spartana podľahla. U nás sa začal príbeh Spartana písať v roku 2012, odkedy sa tento výnimočný beh dostal do životov mnohých Slovákov, Čechov, Maďarov, Poliakov i Rumunov.

A keďže deti sú prirodzenou súčasťou nášho sveta, netrvalo dlho a Spartan sa dostal i do ich sveta. Vznikol unikátny prekážkový beh Spatan Kids, ktorý deťom ukázal, že šport nemusí byť len niečím navyše, práve naopak, môže byť súčasťou.

sport deti prekazky

Preteky? Zážitok!

Áno. Priznávame. Spartan Kids môže na prvý pohľad vyzerať namáhavo. No v skutočnosti ho zvládne každý bez ohľadu na výšku, váhu, športové skúsenosti, obratnosť či rýchlosť. Jediné, čo dieťa skutočne potrebuje, je odvaha. Ak ju má, je Spartanom!

Na pretekoch sú vítané všetky decká vo veku od 4 do 14 rokov, pričom dĺžka trasy, počet a náročnosť prekážok sú prispôsobené jednotlivým vekovým kategóriám. S menšími deťmi sa môžu pokojne zapotiť aj rodičia (ak sa neboja).

Na Spartane pre deti nájdete trasy s dĺžkou od 750 m až po 2,5 a viac km. A prekážky, ktoré decká zaručene pobavia. Budú liezť, skákať, behať, šplhať sa a budú naozaj, ale naozaj špinavé! Hurá!

Spartan Kids je vždy poctivo zorganizovaný. Okrem pretekov tam nájdete oddychovú zónu, sprchy a toalety, občerstvenie alebo možnosť ubytovať sa. Počas celého podujatia je prítomná zdravotná služba a množstvo Spartan-dobrovoľníkov, ktorí sú ochotní vám poradiť na každom kroku.

spartan kids event sport deti jasna

Prečo byť patriť medzi Spartan Kids?

Zmysel pre dobrodružstvo je niečo, čo je deťom prirodzene vlastné. Je to akási životná vášeň. Spomínate? Aj my dospeláci sme ju kedysi mali. Vtedy, keď sme potajomky kradli susedom jablká cez plot a liezli sme po stromoch. Spartan v deťoch tento zmysel podporí a naučí ich, že dobrodružstvo a životný elán je niečo, čo nemusia stratiť, ani keď do života prídu iné povinnosti.

Obmedzme obrazovky v detských životoch! Pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu je pre detské zdravie nevyhnutný. Má vplyv na funkcie srdca, správny rast kostí, správnu tvorbu svalovej štruktúry a na psychické zdravie. Spartan deti naučí milovať zdravý životný štýl a pravidelný pohyb sa stane ich súčasťou, nie povinnosťou.

Malí Spartania sa naučia byť samostatní a dôverovať si. Budú vedieť, že keď to zvládli na pretekoch, kde to bolo náročné, zvládnu to aj v živote.

A v neposlednom rade zažijú množstvo zábavy, nájdu si nových priateľov, stanú sa súčasťou jedinečnej komunity, otestujú si svoje limity, naučia sa veľa o sebe a svojich emóciách.

spartan kids event sport pohyb

Motivácia a podpora

Spartan Kids motivuje deti k športovým aktivitám aj prostredníctvom školy. V roku 2019 vznikol projekt s názvom „Reprezentuj svoju školu. Hľadáme najlepší tím“, ktorý detí vedie k tímovej spolupatričnosti a láske k športu. A navyše! V hre je aj Spartan trofej pre školu.

Práve preto, že jednou z filozofií Spartan Race je motivovať a podporovať, vznikol špeciálny beh Kids Special pre telesne hendikepované deti. Je plný skutočných hrdinov, ktorí svojím odhodlaním ukazujú všetkým naokolo, čo v skutočnosti znamená byť Spartanom. Tento beh býva vždy silným zážitkom pre všetkých.

Spartan Kids si zamilovalo množstvo detí na Slovensku i v zahraničí. Na pretekoch sa za jeden víkend prebehne okolo 500 – 1 500 detí a ich počet stále rastie. Spartania na konci pretekov dostanú medailu, vlastné tričko a získajú jedinečný pocit, že dokázali niečo veľké.

Nenadarmo znelo jedno z hesiel Spartan Race: „Pochopíš až v cieli.“ Pre toto všetko je Spartan Kids nenahraditeľný beh cez prekážky, ktorý jednoducho treba zažiť.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore