Práve čítate
Staráme sa s láskou
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Staráme sa s láskou

starostlivost o babatko dr max

Chvíle, keď prvý raz držíte svoje bábätko v náručí, patria k najkrajším v živote. Novorodenec potrebuje neustálu a okamžitú opateru. Je preto prirodzené, že všetku pozornosť sústredíte na čo najlepšiu starostlivosť o svojho potomka. Na začiatku môže byť neistota, objavuje sa strach, aby ste svojmu krehkému stvoreniu náhodou neublížili. Starostlivosť o bábätko je spočiatku o učení sa a prispôsobovaní sa jeho potrebám. Správna opatera je však nevyhnutná pre zdravý a spokojný vývoj vášho drobca, preto je potrebné venovať jej náležitú pozornosť.

A práve tejto téme sa venuje odborno-vzdelávacia kampaň lekární Dr.Max, ktorá nesie príznačný názov – Staráme sa s láskou. 

To najlepšie, čo môže matka svojmu bábätku poskytnúť, je dojčenie. Materské mlieko je svojím zložením a obsahom živín najprirodzenejším spôsobom výživy. Výlučné dojčenie sa odporúča do 6 mesiacov života dieťaťa a pokračovanie, spolu s vhodným príkrmom, až do 2 rokov. Materské mlieko poskytuje dojčaťu všetky živiny a protilátky, ktoré potrebuje na zdravý rast. Obsahuje látky, ktoré podporujú detskú obranyschopnosť, a zároveň znižuje riziko vzniku infekčných ochorení. Uľahčuje dieťaťu vstup do života a chráni ho pred niektorými ochoreniami ešte dlho potom, ako prestane byť dojčené.

Výlučné dojčenie do 6. mesiaca veku pomáha predísť mnohým tráviacim a dýchacím ochoreniam. Satie dieťaťa podporuje správny vývoj čeľuste, ako aj žiadaný vývoj zubov a ich postavenie. Pozitíva dojčenia pôsobia aj dlhodobo v podobe zníženia rizika rozvoja alergických ochorení či atopického ekzému. Odmenou pre mamičku môže byť okrem spokojného a zdravého dieťaťa aj zníženie rizika vzniku rakoviny prsníka a vaječníkov, cukrovky II. typu či popôrodnej depresie.

I napriek našej najväčšej snahe neobchádzajú mnohokrát deti prechladnutia či iné choroby. Takéto obdobie je pre každú mamičku stresovou situáciou a často sa obáva podať dieťaťu akýkoľvek liek. Je pravda, že každý liek predstavuje pre telíčko, ktoré sa ešte len vyvíja, určitú záťaž. Platí preto, že ich nepodávame, ak to nie je naozaj nevyhnutné. Na druhej strane si treba uvedomiť, že nepreliečené ťažkosti môžu zhoršiť zdravotný stav dieťaťa. Lieky v každom prípade neordinujte samy, poraďte sa s lekárnikom či lekárom.

Dieťa nie je „malý dospelý“

Podávajte mu len tie lieky, ktoré sú určené priamo jemu. Predídete tak neočakávaným nežiaducim reakciám, liek určený dospelým môže v závažných prípadoch negatívne ovplyvniť vývoj dieťaťa. Rešpektujte i to, že liek predpísaný jednému dieťaťu nemusí byť zákonite vhodný aj pre iné dieťa.

Čítajte tiež

Tém spojených so starostlivosťou a výchovou detí je nekonečne veľa. Na mnohé z nich sa snažia prinášať odpovede aj odborníci prostredníctvom novej online platformy Baby Club Dr.Max. Avšak, niekedy je lepšie, ak sa o danej problematike porozprávate osobne. A to je aj cieľ odborno-vzdelávacej kampane s názvom Staráme sa s láskou (16.9. – 30. 9. 2020), ktorá bude prebiehať na viac ako 315 lekárňach Dr.Max po celom Slovensku. 

Počas dvoch septembrových týždňov, ale aj kedykoľvek potom, bude odborný personál pripravený poskytnúť mamičkám a oteckom poradenstvo a špeciálne odporúčania k širokej problematike a témam starostlivosti o to najcennejšie čo máte, zdravie vás i vašich detí.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore