Práve čítate
Teórie šťastia z rôznych kútov sveta
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Teórie šťastia z rôznych kútov sveta

teorie stastia hygge

Aj vy máte pocit, že každým dňom sa život zrýchľuje? Akoby sa 24 hodín neustále skracovalo. Neskracuje sa, len my sa viac ponáhľame. Ponáhľame sa ráno do práce, do školy, na obed, z práce na krúžky, na nákup, navariť, urobiť úlohy, poupratovať, umyť sa a spať, lebo ráno nás to čaká opäť. Už pri čítaní všetkých týchto povinností, a to som spomenula len zlomok, začína bolieť hlava.

Potrebujeme spomaliť

Duševné zdravie, pohoda a šťastie nespočívajú v tom, koľko hodín strávime v práci, na koľko percent splníme plán a koľko krúžkov navštevujú naše deti. Áno, je to dôležité, ale šťastnými nás robí práve to, čo nie je povinnosť. Je to čas strávený s blízkou osobou, hra s deťmi, čítanie obľúbenej knihy, pozeranie filmu, relax v prírode, hobby, šport, dobré jedlo, spev, tanec… aký máte pocit po prečítaní týchto slov? Pominula bolesť hlavy? Pokiaľ sa skúsime zamerať viac na príjemné aspekty nášho života, užívať si prítomné momenty a tešiť sa z maličkostí, môžeme náš život urobiť lepším, kvalitnejším a šťastnejším. Znie to síce ako klišé, no teórie šťastia z rôznych kútov sveta fungujú práve na základe týchto fráz. Poďme sa teda spoločne pozrieť, od koho môžeme čerpať inšpiráciu a ako začať žiť šťastný život.

Základom je pohoda, teplo a komfort

Jednou z najznámejších teórií šťastného života je dánska teória – hygge. Je to životná filozofia, ktorej hlavnými znakmi sú príjemné chvíle, útulná atmosféra, teplo domova, svetlo sviečok a radosť zo stretnutia s blízkymi. Hygge je jednoducho pocit, ktorý zažijete, keď si doprajete chvíľku pre seba v dokonalej severskej atmosfére. Usadíte sa na pohodlné miesto, obklopíte sa mäkkými vankúšmi, zakryjete dekou, obujete si huňaté ponožky, uvaríte teplý čaj, zapálite vonné sviečky a prečítate si obľúbenú knihu. Nemáte na toto čas? Tak spojte príjemné s užitočným a doprajte si večer namiesto sprchy teplý kúpeľ, alebo si vychutnajte popri varení pohár dobrého vínka. Stolujte spolu s rodinou, užívajte si domáce jedlo a rozprávajte sa. To všetko je hygge. Vychutnávajte si silu prítomného okamihu tak, ako to robia Dáni, ktorí sú považovaní za mimoriadne šťastných ľudí. Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o dánskej filozofii hygge, siahnite napríklad po knihe s názvom Malá kniha hygge od Meika Wikinga, riaditeľa Inštitútu pre výskum šťastia v Kodani. Už len funkcia autora tejto knihy zaručuje, že sa o tom, ako správne navodiť pocit šťastia, dozviete od jedného z najpovolanejších.

Menej známym, no filozoficky podobným pojmom je aj švédske slovíčko fredagsmys, ktoré by sa dalo preložiť ako „pohodlný piatok“. Základom je dopriať si oddych po pracovnom týždni a užiť si piatok večer v pohodlnom oblečení, s dobrým jedlom, obľúbeným filmom a najmä – v dobrej spoločnosti.

Lykke je to najlepšie z celého sveta

Meik Wiking sa preslávil aj ďalšou knihou s názvom Malá kniha lykke, v ktorej definuje túto filozofiu. Slovíčko lykke by sa dalo preložiť ako šťastie – prináša ľuďom myšlienky, ktoré ich nabádajú hľadať šťastie a dobro v každodenných maličkostiach. Lykke stojí podľa Meika Wikinga na šiestich základných pilieroch – spoločnosť, peniaze, zdravie, sloboda, dôvera, láskavosť. Tieto piliere definuje na základe pozorovaní šťastných ľudí z rôznych krajín.

Spoločnosť sa napríklad spája s Francúzmi, ktorí si jedlo vychutnávajú v spoločnosti svojich blízkych, čím upevňujú vzájomné vzťahy, a to ich robí šťastnými. Peniaze treba podľa Wikinga spájať s nejakým zážitkom, a po ich zarobení si urobiť radosť tým, po čom túžite. Tieto túžby vám môžu slúžiť ako motivácia k dobrým pracovným výkonom. Zdravie je úzko prepojené so šťastím, keďže pozitívne zmýšľajúci človek netrpí chorobami spôsobenými stresom či zlou náladou. Sloboda spočíva v tom, aký smer sa rozhodnete dať svojmu životu. Porozmýšľajte nad tým, kam sa chcete uberať, čo chcete dosiahnuť a nastavte si vlastné pravidlá. Dôvera, ktorá vládne v dánskej spoločnosti, je taktiež dôležitým pilierom šťastia. Nebolo by vám lepšie, keby ste sa vedeli v práci spoľahnúť na iných ľudí, čím by ste sa odbremenili od povinností a mali menej starostí? Odporúčanie je jasné – byť tímovým hráčom a nie súperom. Láskavosť sa najlepšie prejaví v pomoci ostatným. Či sa rozhodnete pomôcť človeku z rodiny, neznámej starenke na ulici, alebo chudobným deťom v Afrike, je len na vás.

Nájdite balans vďaka lagom

Pojem lagom pochádza zo Švédska a dá sa vysvetliť jednoducho: „ani veľa, ani málo, tak akurát“. Táto švédska filozofia spočíva v nájdení šťastia vytvorením správnej rovnováhy vo všetkých aspektoch života. Lagom dáva do popredia striedmosť v nakupovaní, jedení, pití a vo všetkých bežných rutinách. Pokiaľ sa chcete riadiť filozofiou lagom, stanovte si realistické ciele, snažte sa šetriť nielen peniaze, ale aj energiu, prírodné zdroje a čas. Všetko vo vašom živote tak bude mať svoje opodstatnenie a nájdete šťastie v dôležitých veciach. Praktickým sprievodcom, ktorý vás oboznámi s radami, ako viesť lagom život, je napríklad kniha Lagom: Švédske umenie rovnováhy – autormi sú Jonny Jackson a Elias Larsen.

Vystúpte z komfortnej zóny a objavte sisu

Sisu je u nás pomerne neznámy pojem. Pochádza z Fínska. Najviac ho charakterizuje odhodlanie a vytrvalosť. Sisu sa označuje aj ako životná silu, integrita, odvaha, nastavenie mysle. Je potrebnou ingredienciou k prekonaniu hraníc, výziev, mentálnych a fyzických schopností. Šťastie sa podľa sisu ľahšie dosiahne, keď nájdete odvahu postaviť sa nepriateľovi alebo strachu zoči-voči, a vidíte to ako príležitosť ukázať, čo je vo vás – nie ako neúspech. Sisu je najmä o nájdení šťastia vďaka vystúpeniu z komfortnej zóny. Fíni zahŕňajú sisu do svojich každodenných životov, praktizujú napríklad plávanie v jazere počas zimných mesiacov, prechádzku v lese, saunovanie, chôdzu, bicyklovanie a beh. Prispôsobujú sa ročným obdobiam a využívajú, čo im sezóna ponúka, a to najmä pri príprave jedál. Všetky tieto tipy – ako žiť podľa sisu, zhrnula vo svojej knihe – Sisu: Odolnosť, sila a šťastie po fínsky – autorka Katja Pantzarová.

Fika je viac ako sladká pauza

Prestávka na kávu s priateľmi – to je veľmi zjednodušená charakteristika švédskeho pojmu fika. O Švédoch je známe, že sú veľmi produktívni v práci. Je to možno aj tým, že pravidelne praktizujú svoju chvíľku oddychu pri káve, čaji a koláči. Táto pauza na kávu však nie je pre nich len také obyčajné pitie a jedenie. Je to rituál. Je to každodenné pripomenutie si, že treba spomaliť, vnímať svoju dušu, myseľ a telo. Vychutnať si pôžitok z vône kávy a neodolateľnej chuti zákuska, ktorý väčšinou obsahuje nezameniteľnú arómu škorice, vanilky či kardamómu. Dôležité je užiť si chute, atmosféru a dobrú spoločnosť – najlepšie chutí fika s blízkymi priateľmi.

Šťastie podľa gréckych filozofov

Pojem ataraxia je gréckeho pôvodu a pochádza z čias starých gréckych filozofov. Je to stav mysle, keď ste v úplnom až stoickom pokoji. Je to oslobodenie od všetkých nepotrebných túžob a starostí. Grécky filozof Epicurus tvrdil, že keď chcú byť ľudia šťastní, mali by sa snažiť dosiahnuť menej bolesti, a nie dosiahnuť potešenie. Keď bolesť z vášho života vymizne, dosiahnete pokoj, ale keď sa budete snažiť dosiahnuť potešenie a budete ho mať stále viac, prídete k nespokojnosti. Mali by ste sa sústrediť na svoje pocity a emócie. Ataraxiu môžete dosiahnuť väčšou starostlivosťou o vaše zdravie, budovaním a upevňovaním vzťahov s ľuďmi, ktorí sú na rovnakej vlne ako vy, alebo vkladaním energie do vytvárania nových nápadov.

Nájdite svoj zmysel života na základe ikigai

Ikigai definuje životnú filozofiu, ktorá pochádza z Japonska. Človek, ktorý nájde svoje ikigai, by sa mal dožiť v šťastí a zdraví mimoriadne dlhého veku, presne tak, ako obyvatelia ostrova Okinava, prezývaného „ostrovom storočných“. Už samotná prezývka vypovedá dosť o účinnosti tejto filozofie. Kľúčom k nájdeniu svojho ikigai je spomaliť, nahliadnuť do svojho vnútra a zamyslieť sa nad štyrmi základnými otázkami. Odpovediam na nasledujúce otázky môžete pokojne nechať toľko času, koľko potrebujete – dôležité je len to, aby odpoveď vychádzala z vášho vnútra.

Začína sa to otázkou: Čo vás robí šťastným/šťastnou? Zamyslite sa nad tým, pri akých činnostiach cítite šťastie, alebo, naopak, čo vám spôsobuje stres, napätie, nespokojnosť. Pokračujte otázkou: V čom ste dobrý/dobrá? Pokojne si na papier vypíšte všetko, čo cítite, že robíte dobre, všetko, za čo ste vo svojom živote dostali pochvalu a na čo ste hrdí. Nasledujúcou otázkou je: Čo by vás mohlo uživiť? Pokiaľ sa nachádzate na rozmedzí ciest a cítite, že váš život potrebuje zmenu, bez ohľadu na to, koľko máte rokov alebo detí – zamyslite sa nad tým, čím by ste sa chceli živiť. Pokiaľ už svoju vysnívanú prácu máte, pokojne si napíšte, čomu by ste sa okrem nej mohli venovať. Poslednou otázkou je: Čo tento svet potrebuje? Ruku na srdce – určite vám napadne hneď niekoľko vecí, ktoré by ste vo svete zmenili. Váš zmysel života by sa mal nachádzať v prieniku týchto štyroch odpovedí. Šťastní a zdraví sú totiž tí, ktorým ich život dáva zmysel a práca ich napĺňa – vďaka tomu sú odolnejší voči chorobám a žijú dlhší život. Pokiaľ vás táto japonská metóda zaujala, môžete si o nej prečítať napríklad v knihe Ikigai: Šťastný a dlhý život – Héctor García a Francesc Miralles alebo Malá kniha o ikigai, ktorú napísal Ken Mogi.

Wabi sabi – to je dokonalosť v nedokonalosti

Wabi sabi je taktiež japonská filozofia, ktorú sem zahrnieme ako záchranné koleso pre tých, ktorí sú nešťastní z toho, že si nevedia perfektne naaranžovať dom v štýle hygge, pretože ich obľúbená sviečka má na sebe prasklinu, alebo ich nábytok nie je čisto nový. Na základe filozofie wabi sabi by ste mali vidieť krásu práve v nedokonalosti, mali by ste sa zamerať na príbeh poškodených vecí. To, aké spomienky sa vám s nimi spájajú, je omnoho viac, ako to, že nevyzerajú úplne dokonale. Pilierom wabi sabi je okrem toho, že nachádza dokonalosť v nedokonalostiach aj prirodzená pominuteľnosť. Pokiaľ sa budete riadiť touto filozofiou, nebudete sa trápiť tým, že starnete, že vaša pleť už nie je úplne hladká, ale kde-tu sa objaví vráska. Tie vrásky sú totiž súčasťou života a znakom toho, že dozrievate a akceptujete prirodzený kolobeh života.

Najlepšie je nič nerobiť

Wu wei je názov starovekej čínskej filozofie, presnejšie je jedným z taoistických princípov. Jej základnou myšlienkou je, že konflikty a problémy najlepšie vyriešite tak, že nebudete konať vôbec. Pokiaľ sa naučíte žiť v spojení s prírodou a naučíte sa od nej to, že občas treba veci nechať prirodzene plynúť – nájdete v sebe pokoj a šťastie. Nemusíte sa snažiť všetko silou-mocou aktívne riešiť a ovplyvňovať aj to, na čo nemáte dosah. Spomeňte si na tieto myšlienky pri najbližšej hádke s partnerom a namiesto toho, aby ste mu dali akčne najavo už po niekoľkýkrát, že špinavé oblečenie nepatrí na zem, neurobte vôbec nič. Možno sa sám začne čudovať, že ste si to nevšimli a odloží si oblečenie sám od seba ;).

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore