Teórie šťastia z rôznych kútov sveta

2 zdieľaní
2
0

Aj vy máte pocit, že každým dňom sa život zrýchľuje? Akoby sa 24 hodín neustále skracovalo. Neskracuje sa, len my sa viac ponáhľame. Ponáhľame sa ráno do práce, do školy, na obed, z práce na krúžky, na nákup, navariť, urobiť úlohy, poupratovať, umyť sa a spať, lebo ráno nás to čaká opäť. Už pri čítaní všetkých týchto povinností, a to som spomenula len zlomok, začína bolieť hlava.

Potrebujeme spomaliť

Duševné zdravie, pohoda a šťastie nespočívajú v tom, koľko hodín strávime v práci, na koľko percent splníme plán a koľko krúžkov navštevujú naše deti. Áno, je to dôležité, ale šťastnými nás robí práve to, čo nie je povinnosť. Je to čas strávený s blízkou osobou, hra s deťmi, čítanie obľúbenej knihy, pozeranie filmu, relax v prírode, hobby, šport, dobré jedlo, spev, tanec… aký máte pocit po prečítaní týchto slov? Pominula bolesť hlavy? Pokiaľ sa skúsime zamerať viac na príjemné aspekty nášho života, užívať si prítomné momenty a tešiť sa z maličkostí, môžeme náš život urobiť lepším, kvalitnejším a šťastnejším. Znie to síce ako klišé, no teórie šťastia z rôznych kútov sveta fungujú práve na základe týchto fráz. Poďme sa teda spoločne pozrieť, od koho môžeme čerpať inšpiráciu a ako začať žiť šťastný život.

Základom je pohoda, teplo a komfort

Jednou z najznámejších teórií šťastného života je dánska teória – hygge. Je to životná filozofia, ktorej hlavnými znakmi sú príjemné chvíle, útulná atmosféra, teplo domova, svetlo sviečok a radosť zo stretnutia s blízkymi. Hygge je jednoducho pocit, ktorý zažijete, keď si doprajete chvíľku pre seba v dokonalej severskej atmosfére. Usadíte sa na pohodlné miesto, obklopíte sa mäkkými vankúšmi, zakryjete dekou, obujete si huňaté ponožky, uvaríte teplý čaj, zapálite vonné sviečky a prečítate si obľúbenú knihu. Nemáte na toto čas? Tak spojte príjemné s užitočným a doprajte si večer namiesto sprchy teplý kúpeľ, alebo si vychutnajte popri varení pohár dobrého vínka. Stolujte spolu s rodinou, užívajte si domáce jedlo a rozprávajte sa. To všetko je hygge.

Vychutnávajte si silu prítomného okamihu tak, ako to robia Dáni, ktorí sú považovaní za mimoriadne šťastných ľudí. Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o dánskej filozofii hygge, siahnite napríklad po knihe s názvom Malá kniha hygge od Meika Wikinga, riaditeľa Inštitútu pre výskum šťastia v Kodani. Už len funkcia autora tejto knihy zaručuje, že sa o tom, ako správne navodiť pocit šťastia, dozviete od jedného z najpovolanejších.

Menej známym, no filozoficky podobným pojmom je aj švédske slovíčko fredagsmys, ktoré by sa dalo preložiť ako „pohodlný piatok“. Základom je dopriať si oddych po pracovnom týždni a užiť si piatok večer v pohodlnom oblečení, s dobrým jedlom, obľúbeným filmom a najmä – v dobrej spoločnosti.

Lykke je to najlepšie z celého sveta

Meik Wiking sa preslávil aj ďalšou knihou s názvom Malá kniha lykke, v ktorej definuje túto filozofiu. Slovíčko lykke by sa dalo preložiť ako šťastie – prináša ľuďom myšlienky, ktoré ich nabádajú hľadať šťastie a dobro v každodenných maličkostiach. Lykke stojí podľa Meika Wikinga na šiestich základných pilieroch – spoločnosť, peniaze, zdravie, sloboda, dôvera, láskavosť. Tieto piliere definuje na základe pozorovaní šťastných ľudí z rôznych krajín.

Spoločnosť sa napríklad spája s Francúzmi, ktorí si jedlo vychutnávajú v spoločnosti svojich blízkych, čím upevňujú vzájomné vzťahy, a to ich robí šťastnými. Peniaze treba podľa Wikinga spájať s nejakým zážitkom, a po ich zarobení si urobiť radosť tým, po čom túžite. Tieto túžby vám môžu slúžiť ako motivácia k dobrým pracovným výkonom. Zdravie je úzko prepojené so šťastím, keďže pozitívne zmýšľajúci človek netrpí chorobami spôsobenými stresom či zlou náladou. Sloboda spočíva v tom, aký smer sa rozhodnete dať svojmu životu. Porozmýšľajte nad tým, kam sa chcete uberať, čo chcete dosiahnuť a nastavte si vlastné pravidlá.

Dôvera, ktorá vládne v dánskej spoločnosti, je taktiež dôležitým pilierom šťastia. Nebolo by vám lepšie, keby ste sa vedeli v práci spoľahnúť na iných ľudí, čím by ste sa odbremenili od povinností a mali menej starostí? Odporúčanie je jasné – byť tímovým hráčom a nie súperom. Láskavosť sa najlepšie prejaví v pomoci ostatným. Či sa rozhodnete pomôcť človeku z rodiny, neznámej starenke na ulici, alebo chudobným deťom v Afrike, je len na vás.

Nájdite balans vďaka lagom

Pojem lagom pochádza zo Švédska a dá sa vysvetliť jednoducho: „ani veľa, ani málo, tak akurát“. Táto švédska filozofia spočíva v nájdení šťastia vytvorením správnej rovnováhy vo všetkých aspektoch života. Lagom dáva do popredia striedmosť v nakupovaní, jedení, pití a vo všetkých bežných rutinách. Pokiaľ sa chcete riadiť filozofiou lagom, stanovte si realistické ciele, snažte sa šetriť nielen peniaze, ale aj energiu, prírodné zdroje a čas. Všetko vo vašom živote tak bude mať svoje opodstatnenie a nájdete šťastie v dôležitých veciach. Praktickým sprievodcom, ktorý vás oboznámi s radami, ako viesť lagom život, je napríklad kniha Lagom: Švédske umenie rovnováhy – autormi sú Jonny Jackson a Elias Larsen.

Vystúpte z komfortnej zóny a objavte sisu

Sisu je u nás pomerne neznámy pojem. Pochádza z Fínska. Najviac ho charakterizuje odhodlanie a vytrvalosť. Sisu sa označuje aj ako životná silu, integrita, odvaha, nastavenie mysle. Je potrebnou ingredienciou k prekonaniu hraníc, výziev, mentálnych a fyzických schopností. Šťastie sa podľa sisu ľahšie dosiahne, keď nájdete odvahu postaviť sa nepriateľovi alebo strachu zoči-voči, a vidíte to ako príležitosť ukázať, čo je vo vás – nie ako neúspech. Sisu je najmä o nájdení šťastia vďaka vystúpeniu z komfortnej zóny. Fíni zahŕňajú sisu do svojich každodenných životov, praktizujú napríklad plávanie v jazere počas zimných mesiacov, prechádzku v lese, saunovanie, chôdzu, bicyklovanie a beh. Prispôsobujú sa ročným obdobiam a využívajú, čo im sezóna ponúka, a to najmä pri príprave jedál. Všetky tieto tipy – ako žiť podľa sisu, zhrnula vo svojej knihe – Sisu: Odolnosť, sila a šťastie po fínsky – autorka Katja Pantzarová.

Fika je viac ako sladká pauza

Prestávka na kávu s priateľmi – to je veľmi zjednodušená charakteristika švédskeho pojmu fika. O Švédoch je známe, že sú veľmi produktívni v práci. Je to možno aj tým, že pravidelne praktizujú svoju chvíľku oddychu pri káve, čaji a koláči. Táto pauza na kávu však nie je pre nich len také obyčajné pitie a jedenie. Je to rituál. Je to každodenné pripomenutie si, že treba spomaliť, vnímať svoju dušu, myseľ a telo. Vychutnať si pôžitok z vône kávy a neodolateľnej chuti zákuska, ktorý väčšinou obsahuje nezameniteľnú arómu škorice, vanilky či kardamómu. Dôležité je užiť si chute, atmosféru a dobrú spoločnosť – najlepšie chutí fika s blízkymi priateľmi.

Šťastie podľa gréckych filozofov

Pojem ataraxia je gréckeho pôvodu a pochádza z čias starých gréckych filozofov. Je to stav mysle, keď ste v úplnom až stoickom pokoji. Je to oslobodenie od všetkých nepotrebných túžob a starostí. Grécky filozof Epicurus tvrdil, že keď chcú byť ľudia šťastní, mali by sa snažiť dosiahnuť menej bolesti, a nie dosiahnuť potešenie. Keď bolesť z vášho života vymizne, dosiahnete pokoj, ale keď sa budete snažiť dosiahnuť potešenie a budete ho mať stále viac, prídete k nespokojnosti. Mali by ste sa sústrediť na svoje pocity a emócie. Ataraxiu môžete dosiahnuť väčšou starostlivosťou o vaše zdravie, budovaním a upevňovaním vzťahov s ľuďmi, ktorí sú na rovnakej vlne ako vy, alebo vkladaním energie do vytvárania nových nápadov.

Nájdite svoj zmysel života na základe ikigai

Ikigai definuje životnú filozofiu, ktorá pochádza z Japonska. Človek, ktorý nájde svoje ikigai, by sa mal dožiť v šťastí a zdraví mimoriadne dlhého veku, presne tak, ako obyvatelia ostrova Okinava, prezývaného „ostrovom storočných“. Už samotná prezývka vypovedá dosť o účinnosti tejto filozofie. Kľúčom k nájdeniu svojho ikigai je spomaliť, nahliadnuť do svojho vnútra a zamyslieť sa nad štyrmi základnými otázkami. Odpovediam na nasledujúce otázky môžete pokojne nechať toľko času, koľko potrebujete – dôležité je len to, aby odpoveď vychádzala z vášho vnútra.

Začína sa to otázkou: Čo vás robí šťastným/šťastnou? Zamyslite sa nad tým, pri akých činnostiach cítite šťastie, alebo, naopak, čo vám spôsobuje stres, napätie, nespokojnosť. Pokračujte otázkou: V čom ste dobrý/dobrá? Pokojne si na papier vypíšte všetko, čo cítite, že robíte dobre, všetko, za čo ste vo svojom živote dostali pochvalu a na čo ste hrdí. Nasledujúcou otázkou je: Čo by vás mohlo uživiť? Pokiaľ sa nachádzate na rozmedzí ciest a cítite, že váš život potrebuje zmenu, bez ohľadu na to, koľko máte rokov alebo detí – zamyslite sa nad tým, čím by ste sa chceli živiť. Pokiaľ už svoju vysnívanú prácu máte, pokojne si napíšte, čomu by ste sa okrem nej mohli venovať. Poslednou otázkou je: Čo tento svet potrebuje? Ruku na srdce – určite vám napadne hneď niekoľko vecí, ktoré by ste vo svete zmenili.

Váš zmysel života by sa mal nachádzať v prieniku týchto štyroch odpovedí. Šťastní a zdraví sú totiž tí, ktorým ich život dáva zmysel a práca ich napĺňa – vďaka tomu sú odolnejší voči chorobám a žijú dlhší život. Pokiaľ vás táto japonská metóda zaujala, môžete si o nej prečítať napríklad v knihe Ikigai: Šťastný a dlhý život – Héctor García a Francesc Miralles alebo Malá kniha o ikigai, ktorú napísal Ken Mogi.

Wabi sabi – to je dokonalosť v nedokonalosti

Wabi sabi je taktiež japonská filozofia, ktorú sem zahrnieme ako záchranné koleso pre tých, ktorí sú nešťastní z toho, že si nevedia perfektne naaranžovať dom v štýle hygge, pretože ich obľúbená sviečka má na sebe prasklinu, alebo ich nábytok nie je čisto nový. Na základe filozofie wabi sabi by ste mali vidieť krásu práve v nedokonalosti, mali by ste sa zamerať na príbeh poškodených vecí. To, aké spomienky sa vám s nimi spájajú, je omnoho viac, ako to, že nevyzerajú úplne dokonale. Pilierom wabi sabi je okrem toho, že nachádza dokonalosť v nedokonalostiach aj prirodzená pominuteľnosť. Pokiaľ sa budete riadiť touto filozofiou, nebudete sa trápiť tým, že starnete, že vaša pleť už nie je úplne hladká, ale kde-tu sa objaví vráska. Tie vrásky sú totiž súčasťou života a znakom toho, že dozrievate a akceptujete prirodzený kolobeh života.

Najlepšie je nič nerobiť

Wu wei je názov starovekej čínskej filozofie, presnejšie je jedným z taoistických princípov. Jej základnou myšlienkou je, že konflikty a problémy najlepšie vyriešite tak, že nebudete konať vôbec. Pokiaľ sa naučíte žiť v spojení s prírodou a naučíte sa od nej to, že občas treba veci nechať prirodzene plynúť – nájdete v sebe pokoj a šťastie. Nemusíte sa snažiť všetko silou-mocou aktívne riešiť a ovplyvňovať aj to, na čo nemáte dosah. Spomeňte si na tieto myšlienky pri najbližšej hádke s partnerom a namiesto toho, aby ste mu dali akčne najavo už po niekoľkýkrát, že špinavé oblečenie nepatrí na zem, neurobte vôbec nič. Možno sa sám začne čudovať, že ste si to nevšimli a odloží si oblečenie sám od seba ;).

2 zdieľaní
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

TIEŽ SA VÁM BUDE PÁČIŤ