Práve čítate
Tipy pre udržateľnejšiu domácnosť
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Tipy pre udržateľnejšiu domácnosť

tipy udrzatelna domacnost eko rastliny scaled

Viete, akú uhlíkovú stopu má vaša mikrovlnka a koľko času pri sporáku vám ušetrí správny hrniec? Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko elektriny minie nabíjačka nepripojená k vášmu mobilu či nad tým, ako ušetriť na účtoch za vodu? Prečítajte si nasledujúcich pár tipov pre udržateľnú domácnosť. Nebojte sa, nebudú vás bolieť.

Kuchyňa, posvätné miesto

1. OBMEDZTE POUŽÍVANIE MIKROVLNNEJ RÚRY

Mnohí z vás už počuli o tom, ako mikrovlnné rúry škodia človeku. Ničia vitamíny v našom jedle a z plastov doň uvoľňujú škodlivé látky. Vedeli ste však, že ich používanie, len v rámci Európskej únie, vytvára údajne toľko uhlíkových emisií za rok ako 6,8 miliónov áut?

2. INVESTUJTE DO TLAKOVÉHO HRNCA

Buďme šťastný tak, aby bolo šťastné aj životné prostredie. Vedeli ste o tom, že váš nedeľný čas pri sporáku môže byť až o 70 % kratší práve vďaka tlakovému hrncu? Kratšie varenie sa rovná menšej spotrebe elektrickej energie alebo plynu. Takže v závere ušetríte čas, energiu aj peniaze.

3. NEOPLACHUJTE RIAD PRED VLOŽENÍM DO UMÝVAČKY

Oplachovanie riadu predtým, ako ho vložíte do umývačky, je jedným z najväčších plytvačov vody. Akoby ste riad umývali dvakrát. Väčšinou platí, že akonáhle ho opláchnete, je takmer čistý a tú hodinu (často aj dlhšie) v umývačke už nepotrebuje. Úplne stačí, ak z tanierov oškrabete do koša všetky väčšie zvyšky jedla a o zvyšok sa už umývačka postará sama.

4. LÁTKA NAMIESTO PAPIERA

Servítky sa stali neodmysliteľnou súčasťou vybavenia kuchyne. Všetky tie farby a motívy každého z nás neustále lákajú na nákup nových a nových. Predsa len – je jar, čo keď ten modrý obrus zmením na ružový? Iste to poznáte. A čo tak skúsiť látkové servítky? Tie jednofarebné sa vám hodia takmer ku všetkému, môžete ich používať opakovane, šetríte tak planétu aj peňaženku.

Obývačka a spálňa, miestnosti na leháro

1. ZÚTULNITE SI DOMOV RASTLINKAMI

Netreba míňať nehorázne peniaze za rôzne vzduchové filtre, ktoré budú len ďalším zdrojom elektrického smogu vo vašej domácnosti. Zvoľte prírodnejšiu, estetickejšiu a zároveň lacnejšiu alternatívu – rastliny. Nielenže sú skvelou dekoráciou do interiéru, ale rastlinky sú aj efektívnym čističom škodlivých látok vo vzduchu.

2. VYBERTE KÁBLE ZO ZÁSTRČKY

Káble od elektroniky, ktorá sa v danej chvíli nepoužíva, v zásuvkách nemajú čo hľadať. To, že kanvica nie je zapnutá a telefón nie je pripojený k nabíjačke, neznamená, že energia tade neprúdi. Tieto zariadenia vás okrádajú priamo pred vašimi očami. Ak si chcete uľahčiť prácu a vyhnúť sa vyťahovaniu každého jedného zariadenia zo zásuvky, stačí, keď si zakúpite predlžovacie káble, napríklad s vypínačom.

mobil ilustracia eva kovacik
Ilustrácia: Eva Kováčiková

3. VYMEŇTE KLASICKÉ ŽIAROVKY ZA LED-KY

Platíte veľa za elektrinu? A máte LED-ky? Ak nie, tak je najvyšší čas vymeniť vaše staré žiarovky za tie LED. Majú až 25-krát dlhšiu životnosť v porovnaní s bežnými žiarovkami, ale hlavne – spotrebúvajú až o 75 % menej elektrickej energie.

4. PRÍRODNÉ TEXTÍLIE

Polyester škodí zdraviu na viacerých frontoch. Pestovanie bavlny využíva množstvo insekticídov, až 25 % z celkovej svetovej spotreby a obrovské množstvo vody k tomu. Po opotrebovaní materiálov, ktoré už máte doma, skúste siahnuť buď po organickej bavlne, ktorá spotrebováva menšie množstvo vody a chemikálií alebo po bambuse. Deky môžete zase zvoliť také, ktoré sú vyrobené z vlny.

Kúpeľňa, obraz nášho ja v domácnosti

1. PRÍRODNÉ ČISTIACE PROSTRIEDKY NAMIESTO TÝCH CHEMICKÝCH

Zmena je život, a zrovna ten závislý od rozhodnutí, ktoré dennodenne robíme, napríklad – čo vkladáme do úst, čím sa obklopujeme či ako sa staráme o životné prostredie. Preto je zmena čistiacich produktov v domácnosti jednou z tých dôležitejších. Nemá vplyv len na vaše zdravie, ale aj na životné prostredie, keďže chemikálie v bežných produktoch sa dostavajú do vody, z ktorej sa ťažko odstraňujú. Tie ekologické sú rovnako voňavé a účinné, no nikomu neubližujú.

cistiace prostriedky eko ilustracia eva kovacik
Ilustrácia: Eva Kováčiková

2. UPCYKLÁCIA CHYBNÉHO OBLEČENIA

Každý má doma staré oblečenie súce na vyhodenie. Avšak, aj takejto veci môžete nájsť novú funkciu v domácnosti, aspoň na nejaký čas. Stačí, keď daný kus oblečenia rozstriháte na požadovanú veľkosť a následne ju môžete využívať napríklad ako handru na utieranie podlahy, prachu, čohokoľvek.

3. ÚSPORNÁ SPRCHOVÁ HLAVICA

Rekonštruujete kúpeľňu? V tom prípade siahnite pri výbere sprchovej hlavice po tej úspornej, ktorá poteší nielen životné prostredie, ale aj vašu peňaženku pri najbližšom platení účtov za vodu. Tento typ sprchovej hlavice má menší prietok, zhruba o 9 l/min.

4. TEKUTÉ MYDLO ZA TUHÉ

Tuhé mydlá sú tou lepšou alternatívou vo viacerých smeroch. Vo veľkej miere redukujú plastový odpad, keďže sú väčšinou balené v papieri a ich životnosť je mnohonásobne dlhšia. Taktiež sú vhodnejšie aj pre našu pokožku, pretože obsahujú výrazne nižšie percento chemikálií.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore