Práve čítate
UMENIE STOLA
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

UMENIE STOLA

dobry rocnik film russel crowe umenie stola

KULTÚRA STOLA

Podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) presedia Francúzi bezkonkurenčne najviac času za stolom – v priemere 2 hodiny a 11 minút denne, nasledovaní Talianmi a Grékmi. Francúzske gastronomické rituály sú už súčasťou kultúrneho dedičstva UNESCO. Ďalšími, komu sa podarilo vniesť do svetového kultúrneho dedičstva obrad prípravy a konzumácie jedla, sú krajiny Maghrebu – Alžírsko, Maroko, Mauretánia a Tunisko. Od decembra minulého roku je milované jedlo bohatých aj chudobných seksou či kousksi, u nás známe ako kuskus, povýšené na umenie. Zmes celozrnných obilnín, kukurice, zeleniny, mäsa, rýb a exotických korenín spája rodiny pri príprave i jedení… a vraj najlepší je ten marocký so siedmimi druhmi zeleniny.

kuskus
Jedlo kuskus zapísané ako súčasť kultúrneho dedičstva UNESCO. Foto: Pinterest

STOLY STRIEBORNÉHO PLÁTNA

Neustále nám pripomínajú, že je čas… dvakrát sa zamilovať. Láska k jedlu aj k tomu, kto ho pripravuje, nemusí byť len scenárom filmu. Viete pretvoriť jedlo a pitie spolu so stolovaním na hlavné ingrediencie romantiky a pôžitkárstva? Ak ste už zabudli, alebo nemáte čas, pripomenie vám to maškrtný Johnny Depp v Čokoláde aj Russell Crowe ako znalec Dobrého ročníka, ale aj Jean Reno v úlohe veľmajstra michelinských vrcholov v komédii Oui, šéfe! A čo dokáže indická kuchyňa narobiť s Helen Mirenovou a francúzskou gastronómiou, predvedie Láska na karí.

helen mirren laska na kari
Snímka z filmu Láska na karí v hlavnej úlohe s Helen Mirrenovou. Foto: Dreamworks

Že nejde len o zábavu, vás presvedčí zoznam najvýznamnejších filmov vydaných Vatikánom, ktorý oficiálne uznal a povýšil kulinárske zážitky na skutočné umenie. Dôvodom bola Babettina hostina.

babettina hostina film
Snímka z filmu Babettina hostina Foto: Dreamworks

STOLY VEĽKÉHO i normálneho PLÁTNA

Ak sa vám zbierajú slinky pri pohľade na skvelé jedlo, je to úplne prirodzené. Tento prírodný reflex sa snažili zneužiť aj mnohí preslávení velikáni štetca a servírovali na svojich plátnach rôzne jedlá a nápoje v snahe privábiť čo najviac obdivovateľov a zberateľov umenia. Pri porciách Van Gogha, Seurata či Picassa sa vás zmocnia všetky možné pocity okrem chuti na jedlo. To, že atmosféru rodinného stola nedokázali podať títo veľkí bohémovia a štamgasti parížskych reštaurácií, nikoho neprekvapí. Musel prísť rok 1943 a americký ilustrátor Norman Rockwell. Jeho Freedom from Want plasticky vystihuje atmosféru pravého rodinného stolovania, kde sa všetci, deti aj dospelí, tešia na to, čo sa nesie na stôl, a živo konverzujú. Vojna-nevojna, jesť sa musí.

Norman Rockwell Freedom from Want
Obraz Freedom from Want od amerického ilustrátora Normana Rockwella. Foto: Pinterest

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore