Práve čítate
V Londýne začal svetový týždeň módy. Na historicky prvom digitálnom podujatí sa predstavia aj naši dizajnéri
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

V Londýne začal svetový týždeň módy. Na historicky prvom digitálnom podujatí sa predstavia aj naši dizajnéri

buffet clothing tim

V Londýne prebieha jeden z najprestížnejších svetových týždňov módy, London Fashion Week. Po prvýkrát v histórii bude prebiehať výlučne online a predstavia sa na ňom aj mladí slovenskí dizajnéri.

18. februára 2021, Bratislava – Nezisková organizácia Slovak Fashion Council, ktorá pomáha podporovať a rozvíjať slovenský módny ekosystém, prinesie aj tento rok do Londýna výnimočné mladé módne talenty. Na digitálnom Londýnskom týždni módy predstavia svoje kolekcie Kristína Šipulová, Petra Kovacs a Buffet clothing už túto sobotu 20. februára.

Slovak Fashion Council prezentuje v Londýne začínajúcich návrhárov už od roku 2013 a bude v tom pokračovať aj tento rok, a to aj napriek vplyvu pandémie na módny priemysel. „Sme presvedčení, že nič nemôže zastaviť kreatívny priemysel  a vďaka novým online príležitostiam môžeme aj tento rok, v spolupráci s profesionálnou britskou módnou platformou Fashion Scout Digital predstaviť našich troch módnych návrhárov na London Fashion Week AW21,“ hovorí Zuzana Bobíková, riaditeľka Slovak Fashion Council.

Online prezentácia slovenských tvorcov s názvom Fashion Map > SK Selection má za cieľ budovať povedomie o našich návrhároch v zahraničí a dokázať, že slovenská móda patrí na svetovú módnu mapu. „Vďaka novému spôsobu komunikácie sa celé podujatie demokratizovalo a má oveľa väčší dosah na širokú verejnosť,“ uviedol počas online tlačovej konferencie kreatívny riaditeľ platformy Fashion Scout Martyn Roberts, ktorý považuje dostupnosť a širšie povedomie za hlavné benefity digitalizácie londýnskeho týždňa módy.

Slovenskí módni dizajnéri predstavia svoju tvorbu formou krátkych filmov na platforme fashionscout.co.uk v priemére už túto sobotu 20.02. 2021 v časoch od 18:30 do 19:30.

Dizajnérske módne značky:

Krisína Šipulová

kristina sipulova
Foto: Nora a Jakub Čaprnka

Štúdio Kristíny Šipulovej, založené v roku 2018, sa zameriava na takzvanú pomalú módu – menej kusov vyrobených s trpezlivosťou, investovaním času do výroby a v spolupráci viacerých remeselných techník. Inšpiráciu k svojej tvorbe hľadá u ľudí, ktorí sa venujú remeslu. Prinášať tieto fascinácie do moderného sveta, aby obohatili náš každodenný život, je hlavnou víziou jej štúdia. S pomocou lokálnych remeselníkov je každý odev vyrobený z priadze. Odevy sú všestranné a sú vyrobené tak, aby vydržali celé generácie.

kristina sipulova logo
kristina sipulova
Foto: Nora a Jakub Čaprnka
kristina sipulova
Foto: Nora a Jakub Čaprnka

Kristínina tvorba je hľadaním prieniku medzi oživením techniky ručného tkania a jemnosti pri výrobe textilu. Obklopená bohatým slovenským textilným dedičstvom, inšpirovala sa aj v rôznych krajinách, kde žila. Kristína vyučuje na Medzinárodnej módnej akadémii IFA v Paríži. Jej práce boli vystavené počas Milan Design Week, London Design Week a Paris Design Week 2019. Originálne kúsky Kristíny Šipulovej predáva concept store rajón a Prelude.store.

Buffet Clothing

buffet clothing
Foto: Daniel Chomistek

Buffet Clothing navrhuje vysoko kvalitné oblečenie pre tých, ktorí hľadajú potešenie zo života. V rýchlo sa rozvíjajúcom svete plnom drámy a chaosu používa značka svoje remeslo na výrobu odevov, ktoré inšpirujú ľudí, aby sa na chvíľu zastavili a ocenili menšie veci v živote. Zatiaľ čo v dizajne značka verí v minimalizmus, chce tiež maximalizovať potešenie pre všetkých svojich zákazníkov. Značka vytvára oblečenie na každodenné nosenie z pútavých materiálov, kúsky, ktoré sa ľahko nosia, kombinujú a tešia sa obľube aj po ďalšie roky.

buffet logo
buffet clothing
Foto: Katarina Bell
buffet clothing
Foto: Katarina Bell

Buffet clothing experimentuje so sezónnosťou a necháva svoje modely voľne prechádzať ročnými obdobiami  tak, aby vytvárali permanentný šatník. Hlavným zdrojom inšpirácie sú samotné látky. Prémiové tkaniny pochádzajú od dodávateľov v Taliansku alebo od certifikovaných spoločností v portugalskom regióne Porto. Aktuálna kolekcia je vyrobená z 85% látok certifikovaných podľa ReLiveTex, ktoré označujú materiály zachránené zo spaľovne odpadu alebo na skládke. Značka je dostupná v obchodoch BACKYARD Design Concept Store Praha, Not Another Concept Store Vienna, Freshlabels, SloCz Košice a ďalších.

Petra Kovacs

petra kovacs
Foto: Sebastián Komáček. Modelka: Ani Maduna

Petra Kovacs predstavuje pre AW21 „Lobster Party“ inšpirovanú čarovným podmorským svetom a svetom prírodných panenských pláží a environmentálnym problémom spojeným s morským svetom. Hlavným konceptom v novej kolekcii je blednutie koralov, kde samotné materiály a farebná schéma kolekcie poukazujú na vyblednutie koralov v dôsledku zmeny podnebia. Tieto problémy zvýrazňuje napríklad taška lightbox s otázkou „Shell we?“ a „Be Moral and Save the Coral“. 

PETRA KOVACS logo
petra kovacs
Foto: Sebastián Komáček. Modelka: Ani Maduna
petra kovacs
Foto: Sebastián Komáček. Modelka: Ani Maduna

V kolekcii sú tiež predstavené kúsky bieleho hodvábu, ktoré sa nádherne trblietajú ako odlesky slnečných lúčov na hladine mora a sú doplnené zapínaním z mušlí a sťahovacími šnúrkami, ktoré napodobňujú obranný mechanizmus krehkých morských živočíchov. Dostupné online na Petrakovacs.sk.

O Slovak Fashion Council

Slovak Fashion Council (SFC) je profesionálna nezisková organizácia, ktorá pomáha podporovať a rozvíjať slovenský módny ekosystém od roku 2011. Založila ho módna návrhárka Dana Kleinert, ktorá odvtedy získala mnoho domácich i zahraničných ocenení. Od decembra 2019 je vymenovaná nová generálna riaditeľka Zuzana Bobiková, ktorá od vzniku SFC vytvára stratégiu a program a tak logicky vo svojej práci pokračuje ďalej.

SLOVAK FASHION COUNCIL

Program:

LFW web – program:

https://londonfashionweek.co.uk/designers/fashion-scout

Fashion Scout web – homepage – program:

https://www.fashionscout.co.uk

Kristína Šipulová:

https://www.fashionscout.co.uk/talent/kristina-sipulova

Petra Kovacs:

https://www.fashionscout.co.uk/talent/petra-kovacs

Buffet:

https://www.fashionscout.co.uk/talent/buffet-clothing

Aktuálne info a najnovšie správy nájdete online:

SFC: Instagram @Slovak_fashion_council | Facebook @SlovakFashionCouncil | www.slovakfashioncouncil.sk

Kristína Šipulová: Instagram @kristinasipulova | www.kristinasipulova.com | e-mail: kristina.sipulova@gmail.com

Petra Kovacs: Instagram @petrakovacs_official| Facebook @petrakovacsofficial | www.petrakovacs.sk | e-mail: petrakovacs.design@gmail.com

Buffet: Instagram @buffetclothing| Facebook facebook.com/BuffetClothing| www.buffetclothing.com | e-mail: jul@buffetclothing.com

Fashion Scout: Twitter: @FashionScout | Instagram @FashionScout | Facebook @FashionScout #FashionPioneers

Projekt zo svojich zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Ďakujeme!

Na titulnej fotografii tím Buffet Clothing.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore