Práve čítate
Vďačnosť, štedrosť, obdarovanie
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Vďačnosť, štedrosť, obdarovanie

darceky vianoce stedrost vdacnost

V predvianočnom zhone je niekedy ľahké pozabudnúť, že láska, vzťahy, vďačnosť a radosť sú hlavným odkazom týchto sviatkov. Neboli vytvorené s úmyslom predávania vecí z obchodov. Tlak komercie nám však robí sloniu službu počnúc Mikulášom, keď deti nechávame recitovať a spievať, aby si zaslúžili sladký balíček. Priam ich na to trénujeme, aby sviatky prinášali očakávanie záplavy darčekov. Odmaterializovanie môže byť náročné, ale iste je možné. Začať sa dá tým, že si pre seba povieme, čo pre nás Vianoce znamenajú, čo by sme chceli zažiť a čo by nás potešilo. Iste to bude viac o hrejivej atmosfére a ľudských vzťahoch, ako o naháňaní sa za darčekmi.

Vytvorte si tradície, ktoré dávajú Vianociam zmysel a prehlbujú vaše rodinné putá

Tradície a rituály deti potrebujú pre pocit bezpečia. Ich opakovanie napĺňa potrebu patriť, dáva zmysel očakávaniu, tajomstvu a oslave. Tradície vyrovnávajú rozdiel medzi dieťaťom a rodičom, sú v tom spolu, a tvoria zmysel pre spoločné hodnoty. Spájajú rodiny.  

Môžete si vytvoriť aj niečo nové, jedinečné. Budete sa na to tešiť, a možno sa to stane súčasťou vašej rodinnej kultúry. Môže ísť o niečo ako vyrábanie rodinných pozdravov, adventné písanie želaní pre druhých ľudí, rozhovory a čítanie k podstate Vianoc. Spoločné poďakovanie za každodenné veci a ľudí, ktorí nás milujú. Pozvanie starých rodičov k štedrovečernému stolu alebo pohodová návšteva priateľov, vytvárajú špecifickú atmosféru a zážitky pre všetkých.

Využite sviatky ako čas rodinnej reflexie

V rodine si na to môžete vytvoriť svoj vlastný rituál. Napríklad si začnite písať svoj vianočný denník obdarovaní, ktoré od života dostávate. Ako?

Zoberte farebné poznámkové papieriky a nechajte, aby každý člen rodiny napísal alebo nakreslil niečo, za čo je v tejto rodine vďačný. Ozdobenými štipcami ich pripevnite na peknú stužku a upevnite ju napríklad na šírku okna. Počas adventu a sviatkov postupne môžete ozdobiť okná v celom byte. Potom ich môžete zvesiť, prečítať a nalepiť do vianočného rodinného denníka. Dozviete sa od svojich detí, ale aj ony od vás neuveriteľné veci, ktoré budú určite dojímavé.

vianoce darceky tradicie
Ilustrácia: Eva Kováčiková

Živte atmosféru sviatkov obdarovávaním druhých

Pre deti nie je jednoduché nebyť nenásytnými, keď sú priam nabádané písať listy Ježiškovi, zoznamy toho, čo si želajú. Ide o nastavenie, aké im rodičia dajú.

To, čo je podstatné, čo si skutočne želáme pre deti, je vytvoriť si svojho vlastného „ducha“ Vianoc. Dávanie je to, čo aj nás ako rodičov teší. Dávanie druhým tvorí tú pravú hodnotu Vianoc. Vedeli ste, že skúsenosť obdarovania aktivuje v mozgu oblasti zodpovedné za pocit fyzickej radosti?

Deti sa môžu začať cítiť veľkoryso z pocitu dostatku – emocionálneho, oveľa viac ako materiálneho. Rozvíja sa tým, že robia druhých šťastnými, tým, že ich obdarujú. Úlohou nás rodičov je, aby deti mali tieto skúsenosti. Takto zažijú vaše deti hlboké spojenia aj v rodine. Budú sa cítiť nabité vzájomnou silnou, energiou. Následne to pomôže spoločne prekonať veľa emočných stresov.

Dávajte darčeky, ktoré potešia prijímateľa, nie vás

Základné pravidlo je nesústrediť sa na kvantitu, ale kvalitu, a premýšľať, čo môžu ponúkané hračky u našich detí rozvíjať. V prvom rade sú to zážitkové darčeky. Ruku na srdce, aj pre nás dospelých je najvzácnejšie, keď si naša milovaná osoba vyhradí čas len pre nás. Že zažijeme spoločný oddych, zábavu. A to isté, ak nie ešte viac, čakajú od nás rodičov alebo starých rodičov naše deti. Ísť spolu niekam do prírody či divadielka a mať čas, spolu sa hrať alebo spolu niečo zmajstrovať. To sú pre deti nezabudnuteľné zážitky.

V druhom rade sú to hračky, ktoré vťahujú deti do aktivity (farebná vlna, aby mohli pliesť rukami, šijací stroj sa zíde napríklad 11-ročným budúcim módnym návrhárkam, škatuľa s rôznymi materiálmi na výrobu drobností, ako stužky, gombíky, plsť a pod., škatuľa s nástrojmi na majstrovanie či s elektrosúčiastkami na vyrábanie jednoduchých elektronických prístrojov). K tomu na mieru vybraná kniha či kreatívny zošit. Dôležité je menšie množstvo hračiek. Ak je ich veľa, deti sú rozptýlené, nedá sa im sústrediť a naozaj precítiť radosť. Je to podobné ako pri stole, ak im naservírujeme veľa jedla až „na prasknutie“, tak sa to končí väčšinou zle. Majú pokazený večer nielen deti, ale aj rodičia. Primeraná miera, to je to, čo musí vždy ustriehnuť rodič.

A v neposlednom rade patrí k sviatočnému času aj vďačnosť. Je to dôležitá vlastnosť, ktorú namodelujeme našim deťom vlastným správaním. Poďakujte svojmu partnerovi i deťom za pozornosť a veci, ktoré pre vás robia. Ukážte im, že vďaka patrí aj cudzím, ktorí sa o nás starajú. Milé slovo predavačke v obchode či osobe, ktorá nám podá spadnutú vec… je vždy príjemnou skúsenosťou pre všetkých, ktorí sú pri tom.

Na záver ponuka, ktorá dokáže z Vianoc spraviť hlboký zážitok

Buďte príkladom štedrosti. Porozmýšľajte, kde a komu by ste spolu s deťmi vedeli pomôcť. Kúpte a darujte potrebné veci pre rodiny v núdzi. Alebo sa zúčastnite s nimi nejakej dobročinnej akcie. Pestujte s nimi súcit. Nech deti vytvoria zoznam vecí, ktorými by spravili svet krajším miestom pre život, alebo niekomu spravia radosť. Potom nech si každý člen rodiny vyberie jednu vec zo zoznamu, ktorú chce urobiť. 

Napríklad upečte niečo tým, ktorí napríklad na Štedrý deň pre nás pracujú (hasiči, záchranári, lekári, domy v núdzi a pod.). Namiesto nadmerného množstva darčekov, ktoré často zanechávajú pocit nenaplnenia – neuspokojenia, naplňte hlbokú túžbu po šťastí, spojení a dobre. Porozprávajte sa s deťmi o tom, že dávanie druhým je jeden z dôvodov, pre ktorý žijeme, a že aj to dáva nášmu životu zmysel, pričom je to jeden zo spôsobov, ako môžeme spraviť svet príjemnejším miestom.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore