Práve čítate
5 jazykov lásky a prečo je dôležité ich poznať
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

5 jazykov lásky a prečo je dôležité ich poznať

petra ragas rozumieme detom

Ako možno prejaviť lásku každým jedným z piatich jazykov lásky? Ako to vyzerá, keď vás niekto ľúbi práve jedným jazykom lásky? Aké darčeky majú jednotlivé typy ľudí radi – čím ich najviac prekvapíte? Možno tieto tipy využijete na narodeniny, meniny, spoločné výročia alebo pekné zimné večery. Tu je 5 jazykov lásky, ktoré by sme mali všetci poznať (a používať).

Pamätáte si, ako ste sa ešte ako deti starali o digitálne zvieratko v malej hre s tromi tlačidlami – Tamagoči? Bola to síce malá vecička, ale znamenala pre nás deti veľa. Veľmi veľa. Vďaka nej sme sa učili napríklad zodpovednosti a láske. Ja som sa, väčšinou, starala o psíka. Každý deň som ho musela nakŕmiť, vyčesať, okúpať, vyvenčiť, virtuálne sa s ním potúliť alebo ho len tak pohladkať, aby bolo jeho digitálne srdiečko plné a spokojné, v opačnom prípade mu zo života ubúdalo. A rovnako ako toto moje zvieratko z Tamagoči potrebovalo dotyky, pozornosť a čas, platí to aj pre nás ľudí – v našich skutočných, nie digitálnych životoch. Na to, aby bolo naše srdiečko naplnené, potrebujeme týchto 5 jazykov lásky:

  1. skutky a služby 
  2. fyzický dotyk 
  3. slová uistenia
  4. dary
  5. pozornosť

Tí z vás, ktorí ste už čítali knihu Päť jazykov lásky od Garyho Chapmana, ste si možno všimli, že som poradie týchto jazykov lásky trochu zmenila. A to preto, že ich mám, podľa seba, zoradené od najľahšieho po ten najťažší. Najľahšie je pre mňa pre niekoho niečo urobiť, potom si s ním podať ruku, poďakovať mu alebo mu popriať pekný deň, alebo mu dať darček. A najťažšie sa mi v dnešnej dobe zdá byť plne pozorný, aktívne počúvať, tu a teraz, bez vyrušovania, venovať svoj čas a energiu druhým.

Všetko čo robíme, robme s láskou

S láskou navarím obed manželovi, s láskou operiem, upracem aj vyžehlím. Takéto prejav lásky sa volajú skutky a služby. Zaraďujem sem všetky domáce práce, ale aj priateľské služby. Napríklad, keď idem do obchodu, opýtam sa susedy, či náhodou niečo nepotrebuje tiež. Keď idem na poštu, opýtam sa jej, či nepotrebuje niečo poslať alebo zaplatiť. Keď si čosi objednávam z eshopu, vždy napíšem aj kamoškám, či sa nechcú pridať k objednávke aj ony. Postrážim kamoške dcérku, keď treba, ale pomôžem deťom aj s úlohami do školy. Zalepím pokazené hračky, aby sa môj syn potešil, že ten rozobraný vláčik opäť funguje.

Dotýkajte sa svojich blízkych, keď môžete

Túli sa ku mne v posteli, chce byť pri mne. Náš Miško je v tomto čitateľný – je to o hladkaní, o česaní, o masáži, o objatiach. Takýto prejav lásky sa volá fyzický dotyk. Vždy, keď sa v byte mihnete okolo svojej polovičky alebo svojich detí, dotknite sa ich. Detičky môžete pohladkať napríklad po hlávke, dotknúť sa ich ramena. Muži radi tľapkajú svoje žienky po zadku. U nás doma sú tieto dotyky bežné, dokonca sú vtipné – manžel ma nežne buchne po zadku, no za ním už z diaľky beží náš vyškerený Miško a bác, jeho úder však nie je taký letmý ako ten ocinkov. U oboch mojich chlapcov skrátka dominuje fyzický dotyk ako ten najsilnejší prejav lásky.

Negatívnou verziou fyzického dotyku sú facka alebo bitka. Dostali ste niekedy varechou po zadku? Ja s mojimi súrodencami áno. Mysleli sme si, že nás rodičia nemajú radi pretože bitka, to negatívne, prevyšovalo darčeky a skutky či služby, ktorými nás neskôr zahŕňali. Pamätám si, ako som raz dostala facku za to, že som stratila 20 korún aj na to, aká som z toho bola smutná, urazená a nahnevaná. Nebavila som sa vtedy s mojou krstnou mamou dva dni. Pamätám si to dodnes, hoci je tomu už viac ako 20 rokov.

Povedz mi to s láskou

Ako rada počúvam, aká som šikovná. Je to príjemný pocit. Viete sa do toho vžiť? Ako by sa vám páčilo, keby vás každý deň niekto aspoň raz pochválil? Hneď by ste mali krajší deň. Ak by to bol váš jazyk lásky, cítili by ste sa milovaní. Nádhera!

Takémuto jazyku lásky sa hovorí – slová uistenia. A myslím tým slová istoty, slová pochvaly a vďaky, slová všeobecne. Majú obrovskú moc a je len na nás, ako ich použijeme. Aby sa naši blízki cítili milovaní, aj keby slová neboli práve ich jazykom lásky, môžeme ich krabičkou plnou lístočkov so slovami vďaky, opisom ich pozitívnych vlastností a pochvalami potešiť pod vianočným stromček.

Špeciálne miesto

Manžel Jarko zvykol služobne veľa cestovať. Z každého výletu mi vždy doniesol nejaký suvenír – raz to bola magnetka na chladničku, raz kameň v tvare srdca. Veľmi rada čítam knihy, preto sa mi najviac páčia jeho milé darčeky listov zo stromov z krajín, v ktorých bol. Vždy list popísal a zalaminoval, a tak mám dodnes krásne záložky do kníh. Sú pre mňa cennejšie ako kupované darčeky, hoci – ani tými nepohrdnem.

5 jazykov lásky – slová uistenia

Keď je niekoho primárnym jazykom lásky dar, je úplne jedno, o aký dar ide. Bude sa mu páčiť aj obal, v ktorom je zabalený. Dar si vystaví na špeciálne miesto, napríklad na poličku vo svojej izbe. Je to jasné znamenie, že tomu druhému na ňom záleží, že na neho myslí, že má v jeho srdci špeciálne miesto. Ako keď v Popoluške cinkli sluhovi Vinckovi tri oriešky zo stromu „rovnou do nosu“. Blížia sa Vianoce, vyrobte svojim blízkym napríklad darčekové kupóny, vyhnete sa tak bezhlavému nakupovaniu. Kupóny naplnia srdiečka ľuďom každého jazyka lásky. Napríklad pri prejave lásky fyzickým dotykom, môže ísť o kupón na masáž. Čo poviete?

5 jazykov lasky rozumieme detom darcekovy poukaz
5 jazykov lásky – dary

Odložte mobil a rozprávajte sa

Na začiatku vzťahu sme mali s manželom vždy po jeho príchode domov pokec. Ja som sedela v kuchyni pri stole, on umýval riad, zohrieval si večeru alebo odpisoval na maily – stop! Toto nie je stopercentná pozornosť! Chceli sme mať krásny vzťah, ale tadiaľto  k nemu cesta neviedla. Museli sme to, no predovšetkým sme to chceli, zmeniť. Dnes je to viac ako sedem rokov.

5 jazykov lasky rozumieme detom komunikacia

Začali sme tým, že sme si normálne nastavili budík – desať minút som hovorila o svojom dni ja, desať minút a často aj menej, zase Jarko. Sedeli sme pritom na gauči, pozerali sme si do očí, on mi hladkal stehno, ja som ho držala za ruku. Žiadny film, rozprávali sme sa. Boli sme tu jeden pre druhého. Vedeli sme, že sa navzájom počúvame. Vedeli sme zopakovať posledné myšlienky toho druhého. Kládli sme si doplňujúce otázky, naozaj sme sa úprimne jeden o druhého zaujímali. Nádherný spoločne strávený čas!

Spoločný čas ukrytý v nádobách

Toto všetko je pre mňa pozornosť – čas, ktorý trávime spoločne. Ale aby nebol každý deň takým istým, časom stereotypom, trávime spolu čas aj aktívne. Viac ako desať rokov som pracovala ako animátorka, vymýšľala som program nielen pre deti, ale aj pre dospelých, dostala som teda od Jarka úlohu – vymyslieť nám zaujímavý program. A tak postupne vznikali naše rodinné nádoby. Jedna z nich je napríklad na cestu autom. V nej sú hry a aktivity, ktoré zvládneme počas cesty autom, aj vtedy, keď len stojíme v zápche ráno smerom do školy. V ďalšej nádobe sú aktivity na von. V inej sú zase aktivity na doma. A stále ich dopĺňame – teraz už spoločne.

Rada hovorievam, že najvzácnejším darom je spoločne strávený čas. Preto sme s Jarkom vytvorili aj plagát s názvom Spoločne strávený čas. Sú na ňom políčka, do ktorých vpisujeme napríklad meno toho, kto bude aktivitu viesť alebo odmenu, ktorá nás na konci hry čaká. Aj vy si ho môžete stiahnuť, nájdete ho na webovej stránke rozumiemedetom.sk.

5 jazykov lasky rozumieme detom

Je dôležité mať v rodine balans

Netreba to s ničím preháňať. Ani s prejavmi lásky v jednom tvare. Asi by ma prestalo baviť dostávať od muža každý týždeň kyticu kvetov, manželovi by zase prestalo chutiť jesť každý deň na obed to isté. Chcem tým povedať jedno – neroztrhajte sa teraz len preto, aby ste tomu druhému splnili všetko, čo mu na očiach vidíte. Musí to byť vzájomné. Je to ako v tom príbehu o chlapcovi a peci. Chlapec hovorí – piecka, piecka daj mi teplo, zohrej ma. A piecka mu odpovedá – dám, dám, zohrejem ťa, ale najprv mi musíš dať drevo. Myslím si, že ak by sme stále prejavovali lásku tomu druhému, ale on nám nie, naše srdce by rýchlo vyhaslo.

Komunikácia je základom každého vzťahu

Komunikácia je veľmi, veľmi dôležitá. Zahŕňa verbálne aj neverbálne prejavy a aj všetkých päť jazykov lásky. Viete prečo treba mať v chladničke pivo? Štatistiky jednej americkej agentúry hovoria, že partneri sa doma rozprávajú v priemere len 15 minút za deň, vrátane fráz:

  • Ahoj.
  • Ako bolo v práci?
  • Čo je dnes na večeru?
  • Podaj mi, prosím, pivo.

Viete, čo nosím v obale od telefónu? Malé papierové srdiečko s textom niečo špeciálne?. Rozdávam ich na prednáškach. Aj vy si ho môžete sami vyrobiť. Jeho cieľom je, aby ste pri pohľade naň a bez toho, aby ste vždy poznali jazyk toho druhého, mohli a chceli spraviť pre neho niečo pekné. Stačí drobnosť – napríklad rannú kávu, dať pri vstupe do výťahu prednosť, usmiať sa alebo len podržať dvere – malé dobré skutky na každý deň.

5 jazykov lasky rozumieme detom
5 jazykov lásky – pozornosť

Ako rozoznať jazyk lásky našich blízkych?

Nenechajte sa odradiť, ak dnes ešte nepoznáte jazyk lásky svojich blízkych. Skúste si ich všímať, zapisujte si ich. Kedy sa cítia výnimočne? Keď ich objímete, keď dostanú čokoládu alebo keď idete spolu na výlet? Niekedy naopak nestačí len pozorovať, treba sa ich spýtať. Tieto otázky vám môžu pomôcť:

  • Kedy sa cítiš milovaný/á?
  • Kedy si myslíš, že o teba ten druhý nejaví záujem?
  • Keby si mohol/la mať ideálneho partnera, aký by bol/a, čo by pre teba vždy robil/a?

Ak ani podľa týchto otázok neviete presne identifikovať, akým prejavom lásky by sa najviac potešila vaša polovička, vyplňte si test piatich jazykov lásky, ktorý nájdete na webe rozumiemedetom.sk/blog/

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore