Práve čítate
Výživové doplnky u detí – kedy a prečo ich podávať
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Výživové doplnky u detí – kedy a prečo ich podávať

Ovocie a zelenina predstavujú vo výžive dieťaťa nezastupiteľné miesto pre vysoký obsah vitamínov, minerálnych látok, vlákniny, mastných kyselín a fruktózy, ktoré priaznivo ovplyvňujú fyziologické procesy v organizme. Ak dieťa konzumuje všetky druhy potravín, hovoríme o primeranej strave, ktorá je vyvážená. Na to, kedy je nutné podávanie vitamínových a výživových doplnkov sme sa opýtali farmaceutky z lekárne Dr.Max Mgr. Daniely Tomčíkovej.

Každodenný príjem zeleniny a ovocia u detí by mal byť rozdelený do piatich dávok, tým sa zabezpečí správny vývoj dieťaťa a rozvoj imunity. Prvé zaradenie zeleniny do jedálnička dieťaťa by malo byť od ukončeného 4. mesiaca. Vhodné je podávať varenú zeleninu – mrkva, zemiak. Následne každé 3-4 dni ďalšiu zeleninu – špenát, brokolica, cuketa, tekvica, sladký zemiak.

Keď dieťa ochutnalo zeleninu, môžeme zaradiť do jedálnička ovocie. Najlepšie je podávať ovocie, ktoré sa pestuje u nás. Pri dostatočnom dennom príjme zeleniny a ovocia nie je potrebné dopĺňať do jedálnička vitamínové doplnky. „Podávanie vitamínových doplnkov ako sú vitamín C, probiotiká či multivitamínové doplnky, je u dieťaťa vhodné v období zvýšenej chorobnosti. Nemusí ísť o celoročné podávanie. Samozrejme, existuje veľa detí, ktoré odmietajú konzumovať zeleninu a ovocie. V takomto prípade sa deťom odporúča užívanie multivitamínových doplnkov pre deti. Vzhľadom na to, že trh ponúka veľké množstvo týchto doplnkov, je dobré poradiť sa s lekárom alebo s lekárnikom,“ vysvetľuje odborníčka z lekárne Dr.Max Mgr. Daniela Tomčíková.

Daniela Tomcikova
Mgr. Daniela Tomčíková, farmaceutka z lekárne Dr.Max

NOVORODENCI A DOJČATÁ DO 1 ROKU

Vitamíny v materskom mlieku väčšinou spĺňajú potreby dojčených detí. K zníženiu množstva vitamínov v materskom mlieku môže dôjsť pri zmene príjmu v strave matky. „Dojčenému dieťaťu sa musí z preventívneho hľadiska podávať vitamín D (prevencia krivice) a vitamín K (normálne zrážanie krvi). Vhodné je tiež podávanie probiotík, najmä keď sa objavia tráviace ťažkosti a vitamín C na podporu imunity,“ vymenúva farmaceutka.

DETI DO 1 ROKU

V tomto období je dôležité podávanie vitamínu C, ktorý je dôležitý pre obranyschopnosť proti bakteriálnym a najmä proti vírusovým infekciám. Jeho prísun môže byť pravidelný. „Ostatné vitamíny pre deti sa môžu pridať pri zvýšenom výskyte infekcií, pri pobyte dieťaťa v kolektíve,“ vysvetľuje Mgr. Daniela Tomčíková z lekárne Dr.Max.

Výživové doplnky u detía ich podávanie

ZMIERNENIE ALERGIÍ A EKZÉMU

V súčasnej dobe sa pomerne často u detí stretávame s alergiou alebo s ekzémom. Alergény spôsobujú, že niektoré bunky v tele produkujú histamín, výsledkom je nadmerný hlien, svrbenie očí či pokožky.

Na zmiernenie prejavov alergie sa podľa slov farmaceutky odporúča užívanie vybraných vitamínov a výživových doplnkov:

  • Vitamín C – zabraňuje tvorbe histamínu.
  • Rybí olej je veľmi užitočný na prevenciu kožných problémov.
  • Vitamín D má vplyv na imunitné funkcie, ktoré sa podieľajú na vývoji a na priebehu alergie.
  • Probiotiká – na podporu imunitného systému, na zmiernenie príznakov alergie.

„Ekzém sa najčastejšie prejavuje ako svrbivá červená vyrážka, ktorá môže viesť k suchej, šupinatej, alebo dokonca k popraskanej pokožke. Príčin pre vznik ekzému je mnoho. Napríklad vrodená náchylnosť, porušená funkcia pokožky, metabolické poruchy alebo zmeny imunitnej odpovede organizmu na rôzne faktory vonkajšieho prostredia,“ opisuje odborníčka z lekárne.

Pri ekzéme je dobré zamerať sa na vitamíny a na minerálne látky, ktoré zohrávajú významnú rolu pri stavbe tkanív a zabezpečujú celistvosť kože:

  • Vitamín D – podporuje imunitný systém, znižuje suchosť kože.
  • Vitamín C – zlepšuje hydratáciu pokožky.
  • Vitamín A – pomáha udržiavať celistvosť pokožky a sliznice.
  • Zinok spolu s vitamínom C – zvyšuje antimikrobiálnu aktivitu a pomáha bojovať proti mikrobiálnym infekciám kože.
  • Probiotiká – podporujú imunitu cez tráviaci systém, zmierňujú príznaky ekzémov.

PROBIOTIKÁ

Užívanie probiotík nie je ohraničené a môžu sa užívať dlhodobo. Dôležité je len dodržiavať odstup pri užívaní antibiotík. Počas cestovania, letných dovoleniek a prázdnin je užitočné podávanie probiotík deťom vzhľadom na zmenu prostredia a na zmenu jedálnička. „Štúdie naznačujú, že užívanie probiotík môže pomôcť pri podpore imunitného systému a zlepšuje trávenie. Jednotlivé probiotické kmene sa môžu svojou úlohou líšiť. Jedným kmeňom probiotík môžeme predísť cestovateľským hnačkám, druhým podporíme imunitu. Dôležité je vybrať si, prípadne zvoliť také probiotiká, ktoré obsahujú aspoň 3 či 4 rôzne kmene. Pravdou je, že mnohé probiotiká dokážu vzájomne spolupracovať, a tým zvyšujú svoju účinnosť,“ uzatvára Mgr. Daniela Tomčíková z lekárne Dr.Max.

Najvýznamnejšie kmene:

  • Lactobacillus acidophilus – podporuje vstrebávanie živín, pomáha pri hnačke.
  • Bifidobobacterium longum – prospešný pri zachytávaní toxínov, zabraňuje množeniu sa zlých baktérií, posilňuje imunitu.
  • Bifidobacterium bifidum – umožňuje lepšie využitie živín z potravy.
  • Lactobacillus rhamnosus – pomocník v prevencii cestovateľských hnačiek.
  • Lactabacillus plantarum – zastavuje rast a množenie sa zlých baktérií.
  • Streptococcus thermophilus – zlepšuje trávenie mlieka a mliečnych produktov.
  • Saccharomyces boulardii – pomáha pri hnačkách rôzneho pôvodu, vhodný je pri liečbe a aj po liečbe antibiotikami.

Ideálny spôsob podávania vitamínov u detí je prirodzenou cestou, teda konzumáciou zeleniny a ovocia. Ak aj siahneme po nejakom vitamínovom doplnku alebo po probiotiku, je lepšie poradiť sa s detským lekárom alebo s lekárnikom. Dostatočný príjem vitamínov u dieťaťa pozitívne vplýva na telesnú a duševnú kondíciu, posilňuje imunitný systém a je výborným zdrojom prírodnej energie.

DrMax
Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore