Práve čítate
Záhrada pre malé aj veľké deti
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Záhrada pre malé aj veľké deti

prirodna zahrada atelier flera
letna terasa
atelier flera zahrady
jazierko zahrada hojdacky
hojdacky v zahrade +7
Zobraziť galériu
letna terasa

Často sa sťažujeme, že deti v dnešnej dobe trávia až príliš veľa času pri počítačoch, mobiloch, tabletoch atď. Nedivme sa im. Keď im nedáme príležitosť a chuť sa hrať vonku, prečo by to robili. Vytvorte im preto prostredie, ktoré ich bude baviť a rozvíjať ich v imaginácii aj v súzvuku s prírodou.

letna terasa
Foto: Atelier Flera

Namiesto plastových hradov zvoľte dobrodružstvo

„Deti nebavia hrady a zámky, ktoré už majú všade. V záhrade sa chcú schovávať, loziť po stromoch, mať svoj domček v korunách či skrýše v prútí. Záhrady, v ktorých sa na deti ‚naoko‘ vôbec nemyslí, sú pre nich tie najzábavnejšie,“ hovorí záhradný architekt Ferdinand Leffler z ateliéru Flera.

Podľa neho už nie je na mieste projektovať záhradu s obrovským hradom a šmykľavkou. „V hlbokom záhone sa v deťoch prebúdza viac fantázie, chuti vstúpiť do záhrady a objavovať v nej skryté dobrodružstvá,“ dodáva architekt.

Lezenie v korunách stromov alebo hojdanie sa na lane – práve takéto aktivity deti potrebujú. „Umiestnením trampolíny do záhrady si rodičia akoby ‚odčiarknu,‘ že výzva pre detskú zábavu v záhrade je splnená, ale ono to tak nie je a deti im to po istom čase dajú jasne najavo,“ hovorí Leffler.

hojdacky v zahrade
Foto: Atelier Flera

Postavte im napríklad indiánske típí, ktoré sa do záhrady hodí viac ako trampolína. Nezabudnite na pieskovisko. „Ale nie pieskovisko jeden krát jeden meter. Malo by mať hĺbku meter a pol, aby si v ňom deti mohli budovať napríklad tunely,“ dodáva Leffler. V záhrade môžu byť zakomponované drobné prútené stavby či „pohodené“ obrovské kamene, ktoré v deťoch prebúdzajú fantáziu. 

Ani staršie deti neprídu v záhradách podľa Ferdinanda Lefflera skrátka. Plocha okolo jazierka môže byť prirodzene venovaná práve im. Baviť ich tiež budú lezecké steny, hrazdy, hojdacie siete, ale aj svet plný prehriatych kamenných múrikov, cestičiek z nášľapných kameňov zarastených v tráve a kôpok sena z pokosenej lúky vedúcich k rôznym zákutiam, kde sa môžu „zašiť“. A večer sa môže celá rodina stretnúť pri ohnisku so sedením vytvoreným z narezaných klátov a pri opekaní špekáčikov stráviť tie najlepšie spoločné chvíle.

Aby ich záhrada bavila

V prvom rade sa treba zamyslieť nad tým, aké vlastne vaše dieťa je – čo ho baví a čo ho naopak necháva chladným. Má rado futbal? Potom bude určite viac ako na mieste nechať na záhrade časť voľného trávnika, kde sa môžu umiestniť alebo aspoň naznačiť bránky. Rado sa hrá na vojakov? Určite privíta dostatok skrýš a prekážok, za ktoré sa môže pri svojej hre schovať. Zaujíma sa o hviezdy? Ocení rozhľadňu a hvezdársky ďalekohľad.

zahrada pre deti
Foto: Atelier Flera

Základom je, podľa Ferdinanda Lefflera, vcítiť sa do rôznorodých detských vášní a vymyslieť prvky, ktoré budú deti na záhrade naozaj baviť. Dôležité je však dbať aj na ich bezpečnosť.

„Pri projektovaní záhrady pre deti sa vždy snažím stretnúť sa nielen s ich rodičmi, ale aj priamo s deťmi samotnými. Nie je totiž nič dôležitejšie ako počuť práve ich názor. Deti väčšinou presne vedia, čo ich baví a s čím sa chcú hrať. Práca s nimi je tak oveľa jednoduchšia ako s dospelými, ktorí často do istej miery nevedia, čo od života, a nieto ešte od svojej záhrady očakávajú,“ dodáva Ferdinand Leffler.

TIP: Online kurz Žijte ve své zahradě vám pomôže pri plánovaní alebo rekonštrukcii vlastnej záhrady. Minikurz Chytře na realizaci vám zase pomôže svoje sny uskutočniť ihneď a bez veľkých nákladov. www.zijtevesvezahrade.cz

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore