Práve čítate
Zapáchajúci moč u detí. Je čas na paniku?
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Zapáchajúci moč u detí. Je čas na paniku?

zapachajuci moc u deti

Nepokoj, ťažkosti v podbrušku, mierne zvýšená teplota a výrazne zapáchajúca plienka, ktorú nemožno prehliadnuť. Väčšinou nejde o život, ale ak sa príznaky podcenia, následky môžu byť nezvratné. Reč je o zápale močových ciest, ktorý dokáže potrápiť aj bábätká. Dokonca je druhým najčastejšie sa vyskytujúcim ochorením detí, hneď po infekciách dýchacích ciest.

V novorodeneckom veku je častejší skôr u chlapcov, naopak v školskom veku dominuje u dievčat, čo je ovplyvnené anatomickými pomermi – krátka močová rúra a blízkosť konečníku. Riziko neliečeného alebo neskoro liečeného zápalu spočíva vo vytvorení jaziev v tkanive obličiek, čím sa zhoršuje postupne aj ich funkcia. V najhoršom prípade to vyústi do zlyhania obličiek alebo vysokého krvného tlaku.

Zápal močových ciest sa u bábätiek a dojčiat ťažko zisťuje, keďže nedokážu povedať, že im nie je dobre. Keďže nosia plienky a nedá sa ľahko odpozorovať, či je prúd moču rovnomerný, prerušovaný alebo len tzv. „cvrknutie“. Spôsobujú ho baktérie zo stolice, ktoré sa „presunú“ do močovej trubice. Odtiaľ ďalej prechádzajú do močového mechúra alebo v horšom prípade do obličiek, čo je oveľa nebezpečnejšie, pretože to nebolí.

Varovné signály

  • horúčka
  • vracanie
  • podráždenosť a problémy s kŕmením
  • bolesť bruška
  • bolesť alebo pálenie pri cikaní
  • krv v moči, ktorá sfarbí plienku doružova
  • silno páchnuci moč – cítiť ho po rybách, amoniaku alebo hnilobe
  • problémy s pomočovaním po tom, ako dieťa prešlo na nočník

Na problém nás upozorní nos

Najvýraznejším symptómom ochorenia je zápach moču, ktorý je obrazom nielen celkového zdravotného stavu, ale ovplyvňuje ho aj strava a prijaté tekutiny.Rybí zápach nie je ničím výnimočným, pokiaľ sa konzumujú ryby, špargľa alebo vitamínové doplnky s obsahom vápnika, vitamínov B a D.

Vysadením doplnkov a dostatočným pitným režimom sa pach vytratí. U detí však môže byť signálom bakteriálnej infekcie. Najčastejšie býva príčinou zápalu baktéria Escherichia coli, ktorá sa priamym kontaktom zanesie do ústia močovej rúry. Baktérie sa tak dostanú do prostredia, kde sa im darí rozmnožovať. Predzvesťou infekcie môže byť potom hnilobný zápach.

Moč zapáchajúci po amoniaku môže poukazovať na ochorenia obličiek a súčasne bakteriálnu infekciu. Amoniak a močovina sú cítiť silnejšie aj pri nadmernej konzumácii mäsa a teda zvýšenom príjme bielkovín. Ten by nemal prekračovať normu, pretože ich metabolity (produkt látkovej premeny, pozn. red.) sa môžu v tele usadzovať. Zápach amoniaku však môže znamenať aj dehydratáciu. Ak je vôňa moču sladkastá, môže to znamenať prítomnosť cukru, čo je jedným z príznakov cukrovky.

Okrem zápachu si treba všímať aj farbu moču, ktorá veľa napovie. Nezreteľná, zakalená, bahnitá farba alebo hrdzavý moč je charakteristický pre infekcie močových ciest alebo močového mechúra, ktoré môžu mať tiež výraznejšiu vôňu.

Starostlivosť a domáca liečba

Nezastupiteľnú úlohu hrajú režimové opatrenia, menovite časté prebaľovanie, správne utieranie po močení a stolici (odpredu smerom dozadu), pravidelné sprchovanie „odspodu“ a následné dôkladné vysušenie záhybov kože, pravidelná stolica, vyhýbanie sa sedeniu na studených povrchoch a dostatok tekutín.

Podporná domáca liečba zahŕňa pokojový režim, dostatočný pitný režim zložený najmä z neperlivých vôd a urologických čajov a taktiež aj pravidelný prísun polievok a zriedených zeleninových štiav.

Na výber sú aj rôzne doplnky výživy a prípravky. Tie sú založené na overených bylinných látkach a prírodných zložkách, ktoré pôsobia aj na „prepláchnutie“ močového ústrojenstva.

Medzi vhodné bylinky na prípravu čaju patrí breza previsnutá, brusnica pravá, žihľava a zlatobyľ obyčajná. Dostupné sú aj zmesi určené pre deti od jedného roka.

V rámci domácej liečby sa odporúča i tzv. sedací kúpeľ. Do vane s vodou sa prileje vylúhovaný a scedený odvar z prasličky roľnej alebo repíka lekárskeho, harmančeka pravého či z lístia brezy bielej. Ako alternatívu možno do kúpeľa pridať kvapky z kapucínky väčšej.

Spomedzi všetkých prírodných zdrojov najviac vyniká svojimi účinkami brusnica veľkoplodá. Vysoký obsah organických kyselín priaznivo ovplyvňuje kyslosť prostredia v močových cestách a bráni tak usadzovaniu baktérií na stenách močových ciest a tým predchádzať vzniku zápalov. Pre deti je dostupná vo forme sirupov alebo štiav od 6 mesiacov veku.

Lekára treba navštíviť, ak:

  • má dieťa bolesti alebo pálenie pri močení
  • má teplotu nad 38,5°C
  • má akýkoľvek nepokoj spojený s močením
  • často močí a budí sa na močenie v noci
  • je moč sfarbený

Zapáchajúca plienka nemusí byť okamžite dôvodom na paniku, pretože močom sa vylučujú rôzne organické látky ako bielkoviny a rozpustené soli z tela von. Na druhej strane treba byť určite obozretný, pretože opísané prejavy môžu byť signálmi vážnejšieho ochorenia tráviacej alebo vylučovacej sústavy.

DrMax

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore