Práve čítate
Zimný pobyt v tichu na samote. Alebo aj nie
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Zimný pobyt v tichu na samote. Alebo aj nie

Niekedy nemusí byť program naplánovaný na každú minútu. Najmä počas zimy, obdobia tichého a chladného. Po hektickom roku je veľmi fajn spomaliť a len tak byť. Oddychovať, ostať v tichu a dýchať čerstvý vzduch.

ceresne na mape chata na kysuciach

Zavrite oči a predstavte si drevenicu na zabudnutej samote, obklopenú prírodou, napríklad na Kysuciach. Prenajmete si ju so svojou rodinou na pár dní, možno aj týždňov, a budete si tu žiť bez veľkých plánov. Čítať si, púšťať platne, raňajkovať v posteli, sem-tam sa poriadne naobliekať, otvoriť dvere a iba vybehnúť na kopec oproti. Opäť sa vrátiť do chalúpky, zababušiť sa pod deku, pripraviť horúcu čokoládu a sledovať oheň v kozube. Ďalšie dni rovnako.

Vieme, o čom hovoríme, v malej drevenici na Kysuciach sme strávili počas jarnej vlny pandémie viac ako 50 dní. Dovtedy sme tam chodievali maximálne na víkend. Po dvoch mesiacoch života na chate sa nám, mestským ľuďom, nechcelo odísť. Ako sa zahrá Olívia, nie je tam predsa ihrisko, a kde zoženieme dobrú kávu, veď potrebujeme aspoň dve denne, hovorili sme si na začiatku. Olívia sa zahrala s tým, čo našla v prírode. Lúka a les ponúkajú nekonečne veľa možností pre malú výskumníčku.

ceresne zima

Veľmi veľa sme si čítali, varili reálne aj fiktívne, dokonca spolu vyrábali makramé aj uštrikovali sveter. My dospelí sme prišli na chuť káve cez filter, z ktorej som sa naučila zvrtnúť dokonca kapučíno, čo je vraj nemožné. Nuž, pobyt mimo mesta s minimom vecí naučí veľa. Neboli sme však žiadni dobrodruhovia, priniesli sme si projektor aj premietacie plátno, áno, aj wifi signál, ale nepodľahli sme mu. Na chate sme neboli rozptyľovaní nekončiacim vybavovaním niečoho, stretávaním niekoho, chystaním sa niekam, jednoducho akýmsi neustálym ponáhľaním sa, ktorému čelíme v meste. Bol tu pokoj a my vám ho prajeme zažiť. Vyberte sa v zime na samotu, do drevenice. A pokojne aj moderne vybavenej tak, ako potrebujete, vy si idete predsa oddýchnuť a načerpať sily do nadchádzajúceho roka.

Rozumieme však aj akčnejším. Nech sú vám naše osvedčené tipy spojené s trochou turistiky, gurmánstvom, a dokonca aj umením, dobrou inšpiráciou.

Ako na Nový rok…

Ako na Nový rok, tak po celý rok, hovoríme si už niekoľko rokov po sebe, keď sa prvého januára obliekame do nepremokavého oblečenia a vyrážame do chladnej prírody. Nikdy sa nám nechce. Prekonáme to však, a vždy sme nakoniec šťastní. Malá túra nádhernou prírodou z dedinky Horná Maríková po horský hotel Portáš trvá necelú hodinku a odmenou sú tie najlepšie borúvkové knedlíky na svete. Portáš sa nachádza na hrebeni Javorníkov, na slovensko-českej hranici.

Čítajte tiež

Lyže a umenie

Telo a duša majú byť v rovnováhe. Lyžiarsky svah a galéria majú viac spoločné, ako by ste si mysleli. Chystáte sa na Malinô Brdo? Po lyžovačke navštívte Galériu Ľudovíta Fullu v Ružomberku. Jeho diela, naživo veľmi silné a plné energie, vás určite zasiahnu. Fullovou tvorbou sa inšpirovala aj módna dizajnérka Lenka Sršňová. Súčasťou galérie v Ružomberku je aj umelcov štýlovo zariadený byt s fontánou v obývačke.

zima ceresne prechadzky

Z obľúbeného lyžiarskeho strediska Roháče je to zas neďaleko k nádhernej národnej kultúrnej pamiatke, zmapovanej aj Čiernymi dierami. Ruiny Františkovej huty pri Podbieli naznačujú, že muselo ísť o veľmi estetickú, hoci technickú stavbu.

Ak sa pôjdete lyžovať do údolia Nízkych Tatier z južnej strany, možno neďaleko Krpáčova natrafíte na zaujímavý sochársko-architektonický monument troch obrovských padákov ležiacich na zemi. Ide o nevšedný pamätník Slovenského národného povstania venovaný výsadkárom, ktorí v tejto oblasti bojovali.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore