Práve čítate
Zuzana Bobíková: Na deti sme ambiciózni. Ideme s nimi do detailu, aby poznali, o čom je skutočná práca v módnom odvetví
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Zuzana Bobíková: Na deti sme ambiciózni. Ideme s nimi do detailu, aby poznali, o čom je skutočná práca v módnom odvetví

letna akademia mody slovak fashion council

Výkonná riaditeľka Slovak Fashion Council, neziskovej organizácie pre podporu a rozvoj slovenskej módnej scény, Zuzana Bobíková, nás privítala v rozľahlých priestoroch bratislavských umelecko-dekoračných dielní Slovenského národného divadla. Medzi veľkolepými kulisami a famóznymi divadelnými kostýmami sa študenti za odbornej asistencie profesionálov priúčali kostýmovej tvorbe a pozoruhodným technikám práce s odevom. V Slovak Fashion Council sa snažia aj takýmto spôsobom dlhodobo budovať zdravý názor na módu. Počas desiatich rokov fungovania sa im podarilo priniesť na Slovensko mnohé inovatívne projekty. Jedným z nich je aj Letná akadémia módy, denný tábor pre deti vo veku od 10 do 18 rokov, ktorý tento rok zorganizovali už po siedmykrát – premiérovo na doskách, ktoré znamenajú svet.

Tento ročník Letnej akadémie módy bol oproti predchádzajúcim výnimočný aj spoluprácou s SND. Čo nové priniesla?

Ľudia z SND nás oslovili na spoluprácu, pretože vidia veľmi úzke prepojenie medzi tvorbou odevu na bežný deň a divadelného kostýmu – jednotlivé kroky v procese tvorby sú skutočne veľmi podobné. Program akadémie sa tak obohatil a umožnili sme deťom spoznať nové textilné a výtvarné techniky, ktoré sa využívajú práve v divadelnej kostýmovej tvorbe.

letna akademia mody slovak fashion council
Foto: Katarína Šipöcz Svobodová

Ďalším benefitom je určite možnosť využiť priestory SND na záverečnú prezentáciu kolekcie. Tento posun z klasických mól, ktoré sme využívali v predošlých ročníkoch, na pódium v divadle mal veľmi zaujímavý a atraktívny efekt. Deti získali cennú skúsenosť s divadelným priestorom – presunuli sme sa z módneho catwalku k divadelnému performance. Prinieslo im to nový uhol pohľadu, ako sa dá odev, kostým alebo akákoľvek myšlienka odprezentovať. Veľmi si to užili, výsledok bol naozaj úchvatný, plný emócií, decká boli z toho nadšené – z príprav, zo skúšok aj zo samotnej prezentácie. Spolupráca s profesionálnym personálom, ako sú osvetľovači, zvukári, scénografi, dokáže desaťminútový výstup posunúť k výraznému zážitku, a z tohto sa veľmi tešíme.

letna akademia mody slovak fashion council
Foto: Katarína Šipöcz Svobodová

Navyše s SND spolupracujeme aj v rámci vzdelávania. Cieľom Letnej akadémie módy je tvoriť zdravý názor na módu a tvorbu odevov. Decká dostali príležitosť rozšíriť si povedomie o ďalších profesiách a oblastiach na profesionálne uplatnenie. Poskytli sme im priestor, aby mohli zisťovať, či k niečomu z tohto inklinujú. Aby si vedeli nastaviť svoju vlastnú profesionálnu kariéru, keď sa budú rozhodovať o tom, čo študovať, akým koníčkom či krúžkom sa venovať, čo v sebe rozvíjať. V neposlednom rade bolo jedným z prienikov spolupráce s SND aj zadefinovanie témy tohto ročníka akadémie – 13. komnata.

Už samotný názov navodzuje tajuplnú atmosféru. Z čoho téma pramení a ako ste k nej spolu s deťmi pristupovali?

Téma 13. komnata vychádza z novej pripravovanej sezóny v Činohre SND. Táto sezóna pod sebou ukrýva päť či šesť divadelných hier, ktoré rôznym spôsobom komunikujú podstatu 13. komnaty. V každej sa schováva téma niečoho tajomného, niečoho, čo treba objaviť. Je to boj medzi odvahou, trestom, zvedavosťou – no primárne je to o odhaľovaní niečoho skrytého. Vďaka spolupráci s SND prišiel medzi nás lektor dramaturgie Mário Drgoňa a tému prezentoval deťom.

Pretože divadlo má túto tému zaobalenú do všeobecného pohľadu, s deckami sme spravili aj workshop. Preniesli sme to do toho, čo sme si všetci zažili počas lockdownov. Keďže sa nedalo ísť von, veľa ľudí zostalo vnútri, ale až psychologicky vo vnútri, uzavretí v sebe. Mnohí sme o sebe zistili, čo sme predtým ani netušili. Na workshope sa Mário snažil rozprávať s deckami práve o týchto témach. O tajomstvách v nás, o tom, či je dobré mať tajomstvo, hovoriť o ňom, či sa to dá, alebo nedá. Deti sme takýmto spôsobom naladili na to, čo ich čakalo v rámci prípravy konceptu pre ich model.

letna akademia mody slovak fashion council zuzana bobikova dana kleinert zlatica hujbertova
Zľava dizajnérka a zakladateľka Slovak Fashion Council Dana Kleinert, hlavná senior dizajnérka Zlatica Hujbertová a výkonná riaditeľka Slovak Fashion Council Zuzana Bobíková. Foto: Katarína Šipöcz Svobodová

Obsah článku je uzamknutý

Prihláste sa pre pokračovanie

Ak nemáte konto, môžete si registrovať PREDPLATNÉ a pokračovať v čítaní

 

 

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore