Tvoria

Veronika Šeliga Pilátová

Tak trochu zrazu mama. Snáď celým životom ju sprevádzajú slová a obrazy v rôznych formách a podobách. Definuje sa ako žurnalista s fotoaparátom v druhej ruke, pretože to je asi najvýstižnejšie. Oboje robí už roky a s láskou. Miluje vôňu lesa, výhľady z vrcholov horských štítov, ale aj nedohľadno nížin a šum mora. Dokáže si užívať ticho samoty (no dlho sa to učila), ale aj vravu medziľudských vzťahov. Rada cestuje vlakom a počúva príbehy náhodných okoloidúcich. Zbožňuje čas strávený na stene v o číslo menších lezkách, ale aj ten pokojnejší na jogovej podložke, kde nič netlačí. Dýcha zhlboka, otužuje sa a denne sa snaží nájsť balans medzi „mama životom“, prácou, manželstvom a samou sebou.

Ján Krajč

Nezávislý redaktor a copywriter. Študoval klasickú filológiu a neskôr popri literatúre aj filozofiu. Na vedúcej pozícii šéfredaktora lifestylového titulu pôsobil niekoľko rokov. Verí, že trendy definujú podobu spoločnosti. Ich sledovaniu sa dlhodobo venoval aj v rámci celej svojej doterajšej činnosti. Pre magazín Rikiki pripravuje príspevky s rovnakým tematickým zameraním. Prostredníctvom rozhovorov s dizajnérmi a odborníkmi sa ďalej snaží prinášať rôzne pohľady na súčasný vývoj hračkárskeho priemyslu a predstavovať pritom výrobky určené pre deti všetkých vekových kategórií.

Zuzana Ďuríková

Zuzana je mladá fotografka, ktorá sa narodila v malebnej dedinke Sklabiňa ležiacej v Malej Fatre. Miluje nekompromisnú divokú prírodu a hory, ktoré ju celý život obklopujú, chránia a inšpirujú. Na prvý dojem pokorná a milá slečna však dokáže pomocou fotografie objavovať tie najpravdivejšie a najprirodzenejšie príbehy, ktoré v sebe jej objekty ukrývajú. Skutočnosť a surovosť okolitého sveta zachytáva do melancholických situácií nesúcich však odkaz lásky, citu a nádeje. Spolupráce s ňou sú vždy hravým zážitkom, z ktorého človek odchádza s úsmevom a zvláštnym pocitom, že mu toto stretnutie bude chýbať. Zuzana sa nedokáže nudiť a preto miluje pohyb, hudbu a neváha vo voľnom čase vziať do rúk akvarel a ponoriť sa do maľovania pestrofarebných prírodnín do listov papiera.

Lucia Líšková

Je absolventkou žurnalistiky, ktorá miluje život so všetkým, čo prináša. Najlepšie sa cíti na cestách po turistických chodníčkoch, bežeckých tratiach, pieskových plážach alebo nočných mestských uliciach. Každé jedno miesto má v sebe energiu, ktorú potrebuje k životu. Rôznorodosť v nej dokáže prebudiť nové nápady. Baví ju spoznávať nové miesta, veci a ľudí, ktorí ju svojou prácou dokážu inšpirovať. Písaním sa zas snaží ona inšpirovať čitateľov. Verí, že svet je tak rôznorodý, že by bola škoda, nezistiť o ňom viac, a tým sa snaží riadiť. Niekedy sa však potrebuje pred všetkým ukryť v perinách a dopriať si aspoň dvanásťhodinový spánok.

Zuzana Gavulová

Mama dvoch synov Jonáša a Cyrila. Ako profesionálna fotografka pracuje pod značkou Gavulka. Je osobnou fotografkou Janatini – jednotky medzi influencermi podľa Forbes za rok 2020. V komerčnej sfére je úzko spätá s lokálnymi značkami Mile, Novesta, Milash či Jeej Design. Spolupracovala aj s DM Drogerie Markt, Curaprox a ČSOB. Uprednostňuje prácu so značkami, ktoré majú blízko k zodpovednému podnikaniu a k trvalej udržateľnosti. Pod značkou Pretty Photography zas fotí svadby. Je tiež spoluautorkou projektu Bystrík a Robo Papp. Jej fotky sa objavili snáď v každom slovenskom časopise, fotila kalendár pre Kvapku nádeje aj lookbook pre francúzskeho módneho návrhára Didiera Parakiana. Jej fotografie majú vo svojich albumoch aj tenistka Dominika Cibulková, speváčka Mária Čírová a raper Rytmus s Jasmínou.

Barbora Yurkovic

Módna stylistka a vizážistka, ktorá sa vyše 14 rokov podieľa na vytváraní reklamných spotov, videoklipov, a rôznych foteniach. Medzi jej dlhodobých klientov patrí napríklad Zuzana Mauréry alebo Wanda Hrycová. Na dlhšej a úzkej báze spolupracovala v minulosti s Máriou Čírovou ako jej osobná stylistka a vizážistka. Podporuje lokálnu módu a nabáda na udržateľné koncepty šatníkov. Takýto koncept odievania a styling pripravovala aj bývalej prvej dáme Slovenska Martine Kiskovej na inaugurácie. Pomocou workshopov a sociálnych sietí vzdeláva ľudí v oblasti udržateľnej módy – napríklad ako si vytvoriť ekologický šatník na mieru.

Michal Kordoš

Michal prechováva vášeň k jedlu od detstva. Bol prvým slovenským stážistom v Nome v Kodani – svojho času najlepšej reštaurácii sveta. Pracoval s tými najlepšími v Dánsku, vo Francúzsku aj na Islande. Baví ho škandinávsky štýl varenia. Má rád sezónne suroviny, prirodzenosť, dôraz na čistú naturálnu chuť, skrátka nič nepredstierať. Úprimnosť jednoducho chutí. Kúsok z jeho kuchyne môžete ochutnať napríklad prostredníctvom zážitkových domácich varení, ktorým sa venuje. Každoročne tiež organizuje benefičnú pop-up večeru, na ktorej spolu s ďalšími slovenskými šéfkuchármi varia pre hostí degustačnú večeru na podporu programu Tvoj Buddy.

Katarína Valčeková

Cestovateľka, ktorá so svojou mladou optimistickou rodinou objavuje cestovateľské čerešničky vo svete, ale čoraz radšej aj doma na Slovensku. Cestujú najradšej pomaly a mimo hlavnej sezóny, a všade si nájdu niečo pekné. Horské chaty, tajchy, lúky, vôňa lesa, ale aj mestečká a mestá, a za dobrým jedlom a kávou aj na kraj sveta. Tie najlepšie čerešničky zaznamenávajú na svojom blogu ceresne.com a aktuálne výlety na instagrame @ceresne_na_mape.

Ilustrátorky, ktoré prispeli svojou tvorbou v Rikiki

Libuša Rybanská

Študentka posledného ročníka fakulty architektúry na ČVUT v Prahe, pričasto prichytená kresliť, maľovať a písať básne, ktoré nikdy neopustia temnotu diára. Premiérovo však opustili tablet. Endorfíny objavuje pri behu, crossfite a plánovaní srdcu blízkeho projektu Miš Maš v rodnej hrude Piešťan. Svoje karanténne (0, 0, 0) má medzi rodičmi, súrodencami a privysokým počtom zvierat pobehujúcich navôkol, ktorých zásadnú hmotu tvoria dve írske vlkodavky a bobtail. Fantasy knihy od Neala Shustermana a Sarah J. Maas miluje tak veľmi ako filmy od Gaspara Noého a brutalizmus. Víno pije červené.

Alexandra Pavlík Kuncová

Vyštudovaná grafická dizajnérka, no predovšetkým sa našla v ilustrovaní, ktoré jej dodáva vnútorný pokoj. Je mama jednej Adelky a manželka jedného Daniela. Sú jej všetko, robia ju šťastnou a občas aj hnevajú, to je však prirodzené. Vyrastala na dedine, teraz žije v byte v malom mestečku, stále si zvyká. Na materskej „dovolenke“ tvorí len, keď dieťa spí. To je vtedy, keď už mysľou spí aj ona, takže jej tvorba momentálne nie je na svojom vrchole. No zato chuť tvoriť má oveľa väčšiu ako inokedy. Rada experimentuje s technikami a skúša nové možnosti. Inšpiráciou je pre ňu sám život, všedné dni, rodina a priatelia. Dnešná doba jej pomohla uvedomiť si, že je šťastná za každé nové ráno v objatí svojich najbližších a vďačná za každý jeden deň. Že dýcha, cíti, vidí, počuje. Že môže rozvíjať svoj talent, kráčať svetom, že sú zdraví a majú všetko, čo k prežitiu potrebujú, majú jeden druhého.

Adela Režná

Adela Režná je slovenská ilustrátorka žijúca v Prahe. Jej primárnym zameraním je tvorba pre deti. Aktuálne má vydané dve autorské knihy. Okrem vlastných kníh ilustrovala množstvo slovenských aj českých publikácií a má za sebou viacero zahraničných spoluprác, ako je polep klziska v Kuvajte, vydanie knihy so stomatológom zo Chicaga a i. Vo svojej tvorbe si zakladá na dôležitých posolstvách – spolupráca s OZ Živá vlna a tvorba benefičných grafík, knihy na témy inakosť, emócie, vitiligo a pod. Absolvovala stáž na Plymouth University vo Veľkej Británii a má za sebou viacero samostatných a kolektívnych výstav. Foto: Jana Budai

Zuzana Banasová

Pochádza z malej dedinky na Hornej Orave, vyštudovala masmediálnu komunikáciu v Trnave a štúdium si doplnila o pedagogické minimum, aj keď zatiaľ neplánuje vyučovať. Hoci sa ilustrácii začala venovať vo voľnom čase, postupne sa stáva jej prácou, čomu sa veľmi teší. Venuje sa aj fotografii, ktorú študovala na strednej škole. Od malička miluje umenie, rôzne kreatívne činnosti a nepovie nie žiadnej výzve. V umení rada experimentuje a jej novou záľubou je kyanotypia. Keď nie je pri pracovnom stole, snaží sa byť aktívna – rada trávi čas v prírode, miluje hory, turistiku a adrenalín. Rada si vychutná aj tiché večery s pohárom vínka a romantickým filmom, pri ktorom už na začiatku pozná jeho šťastný koniec.