Práve čítate
Amazonky za záchranu klímy z celého sveta
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Amazonky za záchranu klímy z celého sveta

amazonky klimaticke deti za zachranu klimy

Švédka, Mexičanka, Indiánka, Američanka, Židovka či Uganďanka. Toto sú dievčatá – amazonky, ktoré majú menej ako 20 rokov, niektoré nie sú ešte ani plnoleté, no inšpiráciou môžu byť pre nás všetkých.

Greta Thunberg

  • Vek: 17 rokov
  • Odkiaľ pochádza: Štokholm, Švédsko

Toto meno je v dnešnej dobe všetkým známe. Jej vytrvalosť, zápal pre vec, odhodlanie a zmysel pre vodcovstvo sú atribúty, ktoré tejto mladej aktivistke s Aspergerovým syndrómom priniesli už mnoho ocenení, obdivu, ale aj kritiky. Práve ona bola impulzom, ktorý rozhýbal svet a politické špičky, aby začali konať. Ako to celé začalo? Greta vyhrala v máji v roku 2018 súťaž so svojou esejou o klimatických zmenách. Aj to ju inšpirovalo, aby zorganizovala štrajk školákov za klímu, nikto oň však neprejavil záujem. Napriek tomu sa nevzdala a štrajkovať sa rozhodla aj sama, rovno pred budovou švédskeho parlamentu s vlastnoručne vyrobeným transparentom „Školský štrajk za klímu“. Počas vyučovacích hodín tam strávila až tri týždne. Týmto aktom inšpirovala mnohých ľudí po celom svete. Greta stojí aj za vznikom hnutia Fridays for Future (Piatky za budúcnosť).

Alexandria Villaseñor

  • 14 rokov
  • Odkiaľ pochádza: Davis, Kalifornia, Spojené štáty americké

Americká aktivistka za klímu Alexandria prejavila záujem o klimatické zmeny po tom, čo jej rodinu zasiahli požiare v Kalifornii. Ani to, že trpí ťažkou astmou, ju neodradilo, aby sa pustila do pátrania po tom, čo požiare spôsobilo. Zvyšujúce sa teploty všade vo svete ju natoľko znepokojili, že začala navštevovať vysokoškolské prednášky o klimatických zmenách na Kolumbijskej univerzite a stala sa členkou skupiny mladých klimatických aktivistov Zero Hour. Pravidelne, každý piatok, sa zúčastňuje štrajku pred centrálou Spojených Národov v New Yorku. Založila edukačnú skupinu Earth Uprising, ktorá vzdeláva o klimatických zmenách vo svete. Na jeseň minulého roka spolu s ďalšími mladými aktivistami podala legálnu sťažnosť Organizácii spojených národov. V sťažnosti obvinili päť krajín z nedodržiavania ich záväzku na redukciu skleníkových plynov, ku ktorej sa zaviazali v Parížskej dohode.

Leah Namugerwa

  • 15 rokov
  • Odkiaľ pochádza: Uganda

Leah je obdivovateľka a nasledovateľka Grety Thunbergovej. Táto mladučká aktivistka sa zúčastňuje klimatických štrajkov každý piatok. Ako Ugandčanka dennodenne pozoruje negatívne vplyvy klimatických zmien na jej domovinu. Neustále vyššie teploty a obrovské suchá spôsobujú Uganďanom čoraz väčší problém, hlavne pri pestovaní plodín. Jej vzorom je aj jej ujo Tim Mugerwa, ktorý je súčasťou Zelenej kampane pre Afriku (Green Campaign Africa) a plánuje kandidovať za prezidenta v najbližších parlamentných voľbách ako „zelený prezident“. Leah bojuje aj s tým, s čím v Európe či Amerike aktivisti bojovať nemusia – vzdelanosť populácie. Pre získanie pomoci v boji proti klimatickým zmenám potrebuje podporu prevažne mladej generácie, ktorá danej problematike musí rozumieť a zaujímať sa o ňu.

Xiye Bastida

  • 18 rokov
  • Odkiaľ pochádza: Toluca, Mexiko

Táto Mexikočilanka pochádzajúca z pôvodného mexického národa Otomi-Toltec žije v súčasnosti v marickom New Yorku. Jej rodina sa tam presťahovala potom, čo ich rodné mesto po troch rokoch sucha zaplavili silné prívalové dažde. Práve táto skutočnosť ju nakopla bojovať proti klimatickým zmenám. V New Yorku sa stala členkou environmentálneho klubu, s ktorým protestovala v hlavnom meste štátu New York, Albany a na newyorskej mestskej radnici. Na deviatom Svetovom fóre Organizácie spojených národov mala dokonca prejav o pôvodnej kozmológii. Získala aj cenu Spirit of the UN – Duch Spojených Národov. Začiatkom roka 2019 viedla svoju strednú školu do prvého veľkého klimatického štrajku, ktorý sa v New Yorku uskutočnil. Časopis Teen Vogue o nej spravil krátky dokument.

Autumn Peltier

  • 15 rokov
  • Odkiaľ pochádza: Manitoulin Island, Ontario, Kanada

Autumn alebo bojovníčka za vodu, ako býva často označovaná, pochádza z pôvodného indiánskeho kmeňa žijúceho na pohraničnom území Kanady a Spojených štátov amerických, Anishinaabe. Vyrástla v rezervácii určenej pre ľudí tohto národa v severnom Ontáriu. Po vzore svojej pratety, ktorá bola členkou hnutia za ochranu vody, sa Autumn už v ôsmich rokoch začala aktívne zaujímať o problematiku čistej vody. V roku 2019 bola svojim národom Anishinaabe vymenovaná za hlavného komisára pre vodu. V tom istom roku bola nominovaná na Medzinárodnú detskú cenu za mier. Dvakrát za sebou bola prizvaná rozprávať na summite generálneho tajomníka OSN o zmene klímy do New Yorku.

Jamie Margolin

  • 18 rokov
  • Odkiaľ pochádza: Seattle, Washington, Spojené štáty americké

Jamie je spoluzakladateľkou skupiny mladých aktivistov Zero Hour, ktorí reagujú na nečinnosť úradníkov vo svete v súvislosti s klimatickými problémami dnešnej doby. Založením organizácie reagovala na Hurikán Maria aj požiare vo Washingtone, ktorých bola svedkom. Podala žalobu na štát Washington za neriešenie klimatických zmien. Stabilná klíma je totiž jedno z ľudských práv. Pravidelne prispieva článkami o klíme pre CNN, Huffington Post či Teen Ink. V roku 2018 ju zvolili za jednu z najdôležitejších Under 21 – Menej ako 21-ročných v časopise Teen Vogue. Magazín People’s ju zas označil za jednu z 25 žien, ktoré menia svet. Objavila sa aj v zozname 100 žien roku 2019 z pera BBC.

Noga Levy-Rapoport

  • 18 rokov
  • Odkiaľ pochádza: Tel Aviv, Izrael

Najznámejšia mladá aktivistka proti klimatickým zmenám vo Veľkej Británii je Noga Levy-Rapoport. Viedla prvý pochod za klímu v Londýne a ďalšie vrátane najväčšieho klimatického štrajku v histórii Spojeného kráľovstva. Zúčastnilo sa ho neuveriteľných 100 tisíc ľudí, a to iba v rámci Londýna. Ďalších 350 tisíc protestovalo po celej krajine. Spolu so skupinou Kampaň proti klimatickým zmenám (Campaign Against Climate Change) rečnila pred Medzinárodnou námornou organizáciou (International Maritime Organization) v Londýne, kde žiadala obmedzenie rýchlosti prepravy lodí za účelom zníženia emisií. Ako hlavná hovorkyňa Britskej mládeže za klimatické zmeny pravidelne poskytuje rozhovory a píše texty pre britský denník The Guardian na tému klíma a jej zmien.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore