Práve čítate
10 vesmírnych prikázaní pre študujúce matky!
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

10 vesmírnych prikázaní pre študujúce matky!

studium popri detoch

Asi ste si všimli, že my v Rikiki neobľubujeme šokujúce bulvárne titulky článkov, ktoré navyše obsahujú číslovku a priam kričia, aby si uchmatli vašu plnú pozornosť. Och, aké prvoplánové. My vieme. Sú témy, ktoré však takýto titulok potrebujú. Jedná sa tu totiž o emočne veľmi nestabilnú citlivú skupinu matiek, ktoré sa rozhodli, alebo sa ešte len rozhodujú, ísť študovať popri deťoch a pravdepodobne sú plné pochýb a strachov. Už chápete? Tu sa predsa jedná o záchranu ľudských potenciálov, sebahodnoty a sebadôvery!

Áno. Mať deti je požehnaním, o tom žiadna reč. No zároveň, deti sú pre nás mamy aj „full time job“, a to hneď na niekoľko rokov. K tomu si bežne pridáme ešte jeden klasický job, za ktorý získavame peniaze a jeden job, za ktorý nám ďakuje celá rodina, pretože má teplú večeru, čisté oblečenie a umyté dlážky. Ak si už teraz hovoríte „panebože“, tak to ešte zadržte. To ešte stále nie je všetko! Sú medzi nami aj také mamy, hrdinky, ktoré k tomu všetkému, dobrovoľne a rady, nezabúdajú ani na seba, túžia sa posúvať a realizovať. Chceli by sa prihlásiť na nejaký kurz alebo na vysokú školu. My vieme, že mnohé z vás o tom práve čítate a robíte dobre! Ak totiž premýšľate nad štúdiom popri deťoch, nutne potrebujete počuť zopár rád a ideálne sa nimi aj riadiť – povedala jedna študujúca matka. Overený zdroj.

studujuce matky

Prikázanie prvé: NEZABIJEŠ A NEPOKRADNEŠ SVOJ POTENCIÁL A UVEDOMÍŠ SI, ŽE MÔŽEŠ!

Viete, aký je obľúbený začiatok viet všetkých starostlivých mám? – Až keď… Až keď deti vyrastú, až keď ma toľko nebudú potrebovať, až keď pôjdu do školy, až keď budú na strednej, až keď si nájdu partnerov, až keď odídu z domu. Až keď… až keď… až keď. A kde v tomto celom ste dokelu vy, drahé mamy? Je v poriadku chcieť niečo pre seba a ak sa rozhodujete, či ísť do školy alebo nie, pravdepodobne ste plné obáv a pochybností. Môžem si to dovoliť? Nebudem zanedbávať deti? Nemôžem im tým nejako ublížiť? Odpoveďou je jedno veľké NIE!

Deti potrebujú slobodu a najmä šťastnú vyrovnanú mamu, ktorá nepostaví základy svojho života na nich. To je predsa psychická záťaž, ktorá by skolila aj slona. Deti nepotrebujú byť na piedestáloch vašich životov. Naopak. Potrebujú vedieť, že aj ony sa raz budú môcť rozhodnúť pre svoje šťastie a zároveň milovať svoje deti. Je k tomu ešte niečo potrebné dodávať? Takže, drahé mamy, všetko ostatné sú len strachy, obmedzenia a výhovorky. Nezahadzujte svoje túžby, sny a potenciál a jednoducho si to dovoľte. Vy si to predsa zaslúžite!

Prikázanie druhé: NEBUDEŠ PREMÝŠĽAŤ A UROBÍŠ TO!

Ak by ste si chceli naplánovať vopred všetky úkony, akými sú stráženie detí, čas na štúdium, brutálne premakanú logistiku študijno-pracovno-materského režimu, rovno vás stopneme. Dôvod nájdete v prikázaní číslo tri. Teraz je podstatná len jediná vec, a síce, ak chcete študovať, absolútne na nič nemyslite, len si jednoducho pošlite prihlášku. Ostatné budete riešiť potom! Že šialené? Omyl. Ak by ste to urobili inak, pravdepodobne by ste do školy nikdy nešli. A nie. Ani po tom ďalšom – až keď. Tak! A teraz, teraz si toto prikázanie prečítajte znova. Pre istotu.

Prikázanie tretie: VIEM, ŽE NIČ NEBUDE TAK, AKO SI PREDSTAVUJEM!

A je to vonku. Pre toto prikázanie nemá plánovanie absolútne žiadny zmysel. My vieme, že si to celé nejako predstavujete a to je absolútne v poriadku. No vedzte, že na predstavách o tom, aké to študovanie a fungovanie bude, neradno lipnúť. Bude to totiž jedna veľká dynamická neuchopiteľná nepredvídateľná jazda, z ktorej vyjdete ako unavené vyčerpané múdre a silné superhrdinky. Prepáčte, ani my nič viac netušíme. Prečo? Pretože je to zakaždým inak! A je super, že to viete už teraz.

Prikázanie štvrté: SPLÁCHNEŠ PANI DOKONALÚ V SEBE! DÁŠ JEJ AJ PÄSŤOVKU. PRE ISTOTU.

„Ahojte. Som študujúca mama a mám vždy upratané, navarené, som emočne stabilizovaná, mám čas na seba, mám čas na deti, mám čas na štúdium, mám samé Áčka, všade chodím načas, všetko vždy zvládam a tak to navždy ostane.“ Hahahahahaha. Stačí tak?

Prikázanie piate: KÁVA, NOC A POSLEDNÁ CHVÍĽA BUDÚ MOJE VERNÉ PRIATEĽKY.

Každá z nás matiek má aj také tie priateľky z ihriska, ktoré nie sú bohvieaké hlboké spriaznené duše, ale na taký bežný rýchly pokec, prípadne nečakane zvýšený adrenalín po debatách o rozdielnosti vo výchove, sú fajn. Presne takéto priateľky budete poctivo vyhľadávať počas štúdia. Sú nimi káva, noc a posledná chvíľa. Ak chcete mať s kamarátkou Kávou kvalitnejší vzťah, namiesto Nesky si zadovážte kávovar a poctivo pražené zrná. Kamarátka Noc, tá je ako Samantha zo Sexu v meste, buď ju milujete alebo nenávidíte. Pardon. S tým vám neporadíme. A kamarátka Posledná chvíľa je presne tá kamarátka na facku, ktorá zmizne tak náhle, ako prišla, a vy sa budete cítiť zase skvele.

Prikázanie šieste: BUDEŠ KRIVO SVEDČIŤ PROTI BLÍŽNEMU SVOJMU – ROZUMEJ, BUDEŠ SA VYHOVÁRAŤ NA DETI!

Toto je veľmi užitočné prikázanie. Ani ho neskúšajte vynechať. Výhovorky na detské choroby, besiedky, emočné katastrofy spolu s previnilým výrazom v tvári sa vám budú vždy stopercentne hodiť. Výstraha? Používajte s rozumom! Podpora? Necíťte sa za to zle. Tie výhovorky budú aj tak z veľkej časti pravda. Budú len trochu prifarbené. Niečo ako keď si dáte ráno mejkap a špirálu.

Prikázanie siedme: BEZ HANBY A VÝČITIEK POŽIADAŠ O POMOC!

Áno. Chápeme, že ste namotivované zvládnuť všetko samé. Je to milunká naivná dievčenská predstava, ktorá by sa dala prirovnať k predstave princa na bielom koni. Áno, rozumiete správne. Tej predstavy a ani snahy ju naplniť sa pravdepodobne nezbavíte, ale popri nej sa naozaj nebojte požiadať o pomoc! Kohokoľvek. Keď budete potrebovať pomoc, jednoducho o ňu poproste. Aspoň sa to už konečne vo svojom živote naučíte a vedľajší účinok tohto úkazu bude možno ten, že váš partner si obľúbi vysávanie či inú domácu prácu. Znie to ako sen, čo?

Prikázanie ôsme: NEBUDEŠ ŽIADOSTIVO TÚŽIŤ PO VYLEŠTENEJ DOMÁCNOSTI.

Prvá to schytá domácnosť. Je to fakt. Vy ste na to vnútorne pripravené, ste predsa matky. Deti sú na to tiež pripravené, ony sú totiž väčšinou zdrojom nielen lásky, ale aj bordelu najhrubšieho zrna. Jediný, koho na to treba pripraviť, je manžel. Držíme palce. A nezabudnite, že aj tu sa dá šikovne použiť prikázanie číslo šesť.

Prikázanie deviate: KEĎ TO BUDEŠ CHCIEŤ VZDAŤ, PÔJDEŠ SA PREDTÝM VYSPAŤ.

Toto sa stane. Niekoľkokrát. Možno sa to stane aj viackrát po sebe. Ale to nevadí. Teraz už viete, že sa to stane. Keď to na vás príde, jednoducho choďte spať alebo si dajte tabletku od bolesti. Tieto stavy vznikajú najčastejšie pri únave alebo pred menštruáciou. A rozhodnutia z únavy alebo PMS sú vždy zlé rozhodnutia. Povolenie vzdať sa máte len v prípade, že vás škola hlboko nenapĺňa. HLBOKO! Nie len tak, že vás nebaví nejaký predmet. Štúdium sa totiž vždy snúbi aj s tým, čo vás bude k smrti nudiť.

Prikázanie desiate: BUDEŠ ODVÁŽNA AJ S VEDOMÍM, ŽE TO JE NÁROČNÉ A BUDEŠ NA SEBA HRDÁ, PRETOŽE SI TO ZVLÁDLA.

Stane sa kadečo. Nenaučíte sa. Prenesiete predmet. Použijete ťaháky. Opijete sa noc pred skúškou. Prídete neskoro. Vynecháte prednášku. Budete sa učiť po prebdených nociach pri zrážaní horúčky vašich detí. Budete častejšie objednávať pizzu. Nestihnete spoje. Budete plakať. Budete to vzdávať. Budete unavené. Ale… no a? Však o tom je vlastne aj materstvo. Buďte odvážne! Hranica vnímania náročnosti sa rokmi štúdia výrazne zmenšuje. A potom sa neste ako pávice! Ste predsa študujúce matky superhrdinky! Cítite tú silu v slovách? Áno? Tak práve ste pocítili vlastnú silu! Gratulujeme a držíme palce! 

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore