Práve čítate
BMW i3 – URBI ET ORBI
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

BMW i3 – URBI ET ORBI

bmw i3
bmw i3 elektrizujuce posolstvo
doslova otvorena naruc bmw
itrojka sedite vyssie
bmw i3 urbi et orbi +6
Zobraziť galériu
bmw i3 elektrizujuce posolstvo

Mestu i svetu – je určené elektrizujúce posolstvo bavorskej automobilky. Velebí prírodu i človeka, burcuje emócie i city, udivuje proporciami i parametrami, je diabolsky rýchle i anjelsky tiché, jeho kolesá prinášajú pokrok nádej na čistejšiu budúcnosť našich detí… BMW i3 – íčko s nízkym číslom, ale s vysokými ambíciami oživuje mestá i svet.

ŠIKOVNÝM PATRÍ SVET A CELÉ MESTÁ

V jesennom čísle R i k i k i sme predstavili provokatívny superšportiak BMW i8 Roadster ako lahôdku pre vyvolených a dnes zľahka poodhalíme veľký svet jeho menšieho súkmeňovca.

V Mníchove si povedali, že na najmenších miláčikoch sa neskrblí a s rovnakou precíznosťou a veľkorysosťou, akou je to auto vyrobené, pripravili aj jeho celosvetové uvítanie do života. BMW i3 nie je len taký obyčajný nový model. Je to historicky prvé, čisto elektrické, sériovo vyrábané BMW.

Komu česť, tomu sláva. Za troch kráľov si pre BMW i3 vybrali New York, Londýn a Peking, celkom statočne exhalátmi zamorené megamestá. Amerika, Európa a Ázia povedali naraz v tú istú sekundu roku 2013 – dobré ráno, dobrý deň a dobrý večer, milá itrojka. Tomu sa hovorí cit pre okamih a vernosť ideám rovnosti a globalizácie. Uskutočnilo sa to presne do dvoch rokov a do dňa, keď bola vízia itrojky predstavená na Medzinárodnej motor show 29. júla 2011 vo Frankfurte.

VITAJTE V KLUBE!

Zmeniť prístup nášho správania k prostrediu, ktoré nás obklopuje, je omnoho zložitejšie, ako zmeniť systém pohonu našich áut. Elektromobil nie je móda, je to zákonitý vývoj vychádzajúci aj z nutnosti dekontaminovať túto planétu. Elektrické autá dnes už vyrábajú aj v Afrike, ale opičí reflex napodobovania pre BMW neplatí.

Ako je lídrom medzi klasickými autami, tak aj šliape na špici elektrického automobilového peletónu. Už v roku 1972 na olympiáde v Mníchove behalo 100 % batériové BMW 1602. Dnešná generáciaBMW i3zosobňuje desaťročia vývoja, skúseností a technologického progresu.

bmw i3 itrojka

A podľa toho ako vyzerá, aj jazdí. Konštrukčne sa hrdo hlási ku kastovnej triede kompaktných SUV, čo v preklade znamená, že sedíte vyššie ako ostatní a máte pocit, že vaše BMW i3 je zvnútra podstatne väčšie ako zvonku. Vizuálne vyznáva výlučne futurizmus a najlepšie jej sedia imperiálna modrá a melbournská červená. Motoricky poteší srdce každého milovníka adrenalínových zážitkov. Je členom elektro high society nielen svojimi prednosťami, ale aj počtom predaných kusov.

MOBILIS IN MOBILI

Púštne vojny by síce nevyhralo, ale aj tak je íčko centrifúga na kolesách. Oživiť deprimujúce traumy mestskej dopravy tým, že aspoň na križovatkách ukážete ostatným svoj zvodný zadok, bol zo strany BMW úžasný počin k zlepšeniu mentálneho zdravia svojich klientov. Tých 6,9 sekúnd z nuly na stovku pociťujete v íčku ešte bytostnejšie, pretože celý výkon batériového modulu ide priamo z elektromotora do zadných kolies.

V meste treba byť bezpečne rýchly. Váš anjel strážny predstavuje LifeDrive kokpit z pevného karbónu – čiže má nízku hmotnosť a extrémnu pevnosť. Alebo inak – ide o základný materiál pre monoposty F1. Ako moderní efektívni rodičia žijeme dynamicky a aktívne. Náš hektický životný štýl potrebuje spoľahlivých sprievodcov a pomocníkov, chrániacich nás, naše deti aj prostredie, v ktorom dýchame a žijeme. Nechceme len odchádzať z domu, mnohokrát sa potrebujeme katapultovať, aby sme stihli školu, škôlku, prácu a všetky krúžky.

BMW i3 je čistá dynamika a hravo to zvláda za nadšeného obdivu našich detí, ktoré si púšťajú do 12 reprákov nepočúvateľnú hudbu zo svojich mobilov. To, že chcete elektromobil, viete už teraz – a že to má byť itrojka, budete vedieť až na konci článku.

ELEKTRICKÉ RANDE

Prvý krok je showroom s vysmiatym personálom a nablýskanými modelmi vo výbave, ktorú zrovna nepotrebujete. Nenechajte sa zviesť, radšej si to odkočírujte sami. Nechoďte na diaľnicu, ale do mestskej džungle. Že vám BMW i3 sadne, o tom niet pochýb.

itrojka sedite vyssie

Uvítacím priateľským gestom je doslova otvorená náruč. Originálny systém otvárania dverí z čias, keď bolo na uliciach viac cítiť kone ako autá, vám poskytne ničím nerušený kontrolný pohľad do zadného detského kráľovstva bez toho, aby ste si vylamovali krk z predného sedadla. V záujme ich bezpečnosti deti pohodlne zbavíte akéhokoľvek pohybu a tajných zásob jedla.

Príťažlivý interiér je ako váš partner, čaká len na to, kedy sa ho začnete dotýkať. A skutočne je čoho sa dotýkať. Príroda a ekológia sa predbiehajú, kto vás viac pohladí. Palubná doska a dvere obsahujú vlákna kenafu – známeho aj ako bombajské konope – a nádych luxusnej exotickosti dodáva palubke eukalyptové drevo. Pohodlie a jemnosť vás čaká v sedačkách so 40 % podielom jemnej ovčej vlny a ilúziu arboréta dotvárajú extrakty olivových listov. Teší sa oko, vaša citlivá pokožka aj alergické deti.

NIČ HO NEZASTAVÍ

Celé BMW i3 je environmentálny sen – je z 95 % recyklovateľné na ďalšie použite. Rodí sa na linkách napájaných výlučne veternou energiou a na svoje oživenie spotrebuje o 50 % energie a 70 % vody menej ako bežné modely, pri ktorých je nutná dodatočná povrchová úprava oceľových plechov.

Príjemné pocity zo skúšobnej jazdy však nahlodajú pochybnosti o bezpečnosti, spoľahlivosti, životnosti, výkonnosti a komforte pre naše končiny netradičného pohonu. Lenže nás moderných rodičov pochybnosti motivujú. Spolu s deťmi si v rámci prípravy na hodinu fyziky ľahko overíme fakty a mýty. Najprv si preveríme spoľahlivosť značky, ktorú sme si vybrali – zistením, že v roku 2017 BMW pustila do sveta 100 000 elektromobilov a v roku 2018 dokonca 140 000. Dáme decku šancu vyniknúť výpočtom nárastu predaja – čistých 40 % – OMG, ale niečo je zlé – na našich cestách to nevidno. Kontinent je správny, len myslenie a platy sú iné.

dnesna generacia bmw

Najväčšími praktickými obdivovateľmi elektromobility v Európe sú Nóri, len o prsia vedúci pred Francúzmi a Nemcami. Nasleduje čierna diera, z ktorej nesmelo vystrkujú hlavy Angličania, považujúci každé elektro auto za znesvätenie svojich imperiálnych tradícií. Studené, nevľúdne a pusté Nórsko je najlepším testerom i referenciou životaschopnosti itrojky. Krajina polročnej tmy, deprimujúcich detektívok, zasnežených ciest a veľkých polárnych zvierat si jednoznačne BMW i3 obľúbilaS počtom 20 840 lietajúcich kusov je treťou najpredávanejšou značkou čistých elektromobilov, a to len preto, že tie dve pred ňou sú lacnejšie.

Keď sa Nóri neobávajú kupovať íčko a roky na ňom dennodenne brázdia krajinu, kde sa životné podmienky blížia k absolútnej nule, tak sa naozaj nemusíte báť o jeho jazdné vlastnosti, komfort a spoľahlivosť. Kedysi Achillova päta elektromobilov sa stáva ich prednosťou.

Nové BMW i3 nesie v sebe tretiu vylepšenú generáciu 120Ah batérií s reálnym dojazdom 300 km.

To vám bohato stačí, aby ste prešli pusté miesta Slovenska, kde je nabíjací stojan skutočným zjavením. A vôbec sa nemusíte báť ani žiarivej nuly oznamujúcej dojazd. Nesmrteľné batérie vám úspornou jazdou darujú bonus v hodnote 30 km.

A možno budete mať šťastie a práve vaše íčko prekoná doterajší rekord 366 km na jedno nabitie, lebo je presne ako náš magazín inteligentné, inovatívne, inšpiratívne…

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore