Práve čítate
Šimon a Klárka Abelovci: Našou myšlienkou je splynúť s krajinou a nevyčnievať
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Šimon a Klárka Abelovci: Našou myšlienkou je splynúť s krajinou a nevyčnievať

drobny dom a dom na strome simon abel
drobny dom a dom na strome simon abel
drobny dom a dom na strome simon abel
drobny dom a dom na strome simon abel
drobny dom a dom na strome simon abel +7
Zobraziť galériu
drobny dom a dom na strome simon abel

Sympatický mladý pár Šimon a Klárka žijú so svojou dcérkou v malom dome na kolesách, ktorý je obklopený zeleňou na nenápadnom pozemku. Tinyhouse, ktorý si svojpomocne navrhli a postavili, je skromný a minimalistický priestor. Vďaka tomuto útulnému bývaniu sa im podarilo žiť bez toho, aby sa museli zadlžiť hypotékou na ďalšie roky. Žijú šťastne, slobodne a v spojení s prírodou. Presne tak môže vďaka projektu Drobný dom žiť ktokoľvek, kto zverí Šimonovi do rúk svoj sen o bývaní.

Mnohé rodiny si v súčasnosti nevedia predstaviť vlastné bývanie bez toho, aby sa na veľa rokov nezadlžili hypotékou. Vy im ponúkate alternatívu, vďaka ktorej sa to dá. V čom je ten najzásadnejší rozdiel, vďaka ktorému sa dá mať vlastné bývanie a nezadlžiť sa?

Najzásadnejší rozdiel je v tom, že sa človek uskromní. Vďaka tomu sa dá žiť bez vysokej hypotéky. Najviac peňazí sa dá ušetriť pri výbere pozemku. V prípade tinyhouse či mobilného domu samotný pozemok nemusí byť vedený ako stavebný. Hneď po výbere pozemku ide o to, aký veľký dom si chcete postaviť. Určite je rozdiel v cene medzi domom s veľkosťou dvesto metrov štvorcových a dvanásť metrov štvorcových, ako má ten náš.

V čom sa líši tinyhouse od klasických domov? Z akých materiálov je postavený a na akom energetickom princípe funguje?

Hlavný rozdiel medzi tinyhouse a klasickým domom je vo veľkosti a mobilnosti. Na trhu je široký sortiment stavebných materiálov. Ja preferujem drevo, materiály na báze dreva a čo najviac ekologické materiály. V našom prípade dom nie je pripojený na verejnú sieť. Máme vlastnú fotovoltaiku, takže elektrickú energiu využívame len na to nevyhnutné. Varíme na plyne z plynovej bomby a domček vykurujeme drevom. Keďže ide o dom s naozaj malou rozlohou, spotreba dreva na kúrenie je minimálna.

drobny dom a dom na strome simon abel
Foto: Dominik Sepp
Základnou myšlienkou vašej práce je minimalizovať ekologickú stopu a nevytvoriť kvôli bývaniu dlh na niekoľko rokov. Čím všetkým sa snažíte ekologickú stopu minimalizovať?

Výhodou tinyhouse je, že neprispieva k zastavaniu ďalšej plochy, ale je možné ho kedykoľvek presunúť, prípadne zrecyklovať. Používam primárne prírodné materiály, ktoré zanechávajú minimálnu ekologickú stopu. Spolu s manželkou si myslíme, že nejde len o typ domu, v ktorom bývate, ale aj o spôsob života a o to, ako sa v ňom správate.

Aký je rozdiel medzi tinyhouse a mobilným domom?

Obsah článku je uzamknutý

Prihláste sa pre pokračovanie

Ak nemáte konto, môžete si registrovať PREDPLATNÉ a pokračovať v čítaní

 

 

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore