Práve čítate
Štúdio Tyformy
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Štúdio Tyformy

tvorba uzitkovych predmetov z porcelanu
studio tyformy
pavla vachunova studio tyformy
dizajn uzitkoveho porcelanu
unikatny rukopis +1
Zobraziť galériu
studio tyformy

Štúdio Tyformy, založené v roku 2011, sa zameriava predovšetkým na tvorbu úžitkových predmetov z porcelánu. Ateliér sa profiluje špecifickými návrhmi a netradičnou koncepciou šperkov, úžitkového porcelánu aj originálnym umeleckým spracovaním veľkých exteriérových plastík. Pavla Vachunová, ktorá vedie štúdio Tyformy, sa často pri svojej tvorbe inšpiruje rozmanitosťou krajiny, miestnymi špecifikami aj ľubozvučnými melódiami piesní.

„Vyrastala som a žila v Horňácku na južnej Morave. Malebné dedinky a krásy okolitej prírody ma výrazne ovplyvnili. V širokom rodinnom kruhu som prežívala spokojné detstvo. Až dnes si uvedomujem, ako veľmi som fixovaná na miesta, ktoré tak dokonale poznám, kde som ako malá prežila toľko dobrého. Životom si nesiem intenzívny pocit šťastia, vedomia domova, vlastných koreňov. Od toho sa odvíja túžba a inšpirácia na tvorbu, aj keď je človek ďaleko v cudzine.

Stačí sa len nastaviť a presne viem, ako vyzerá rozkvitnutý jabloňový sad, ako nad ním vychádza slnko. Presne viem, pod akým stromom stojí aká lavička. Výrazne ma ovplyvňuje aj hudba, najviac Janáček, ale dnes už aj tiahle piesne, ktoré idú z kopca na kopec. Myslím na staré tetušky, páči sa mi ich pomalosť, rytmus krajiny. To všetko sa odráža v mojej tvorbe.“

studio tyformy

Po štúdiu na Vysokej umelecko-priemyselnej škole v Prahe absolvovala prax v popredných sochárskych a maliarskych ateliéroch u uznávaných autorít umeleckého sveta. Okrem toho pôsobila aj na nemeckej Hochschule für Kunst und Design v Halle. Svoju prácu predstavila na prestížnych medzinárodných výstavách a sympóziách, napríklad v Číne, vo Veľkej Británii, Švédsku, Rakúsku, Nemecku a aj u nás na Slovensku.

„Baví ma robiť veci aj len preto, že sú pekné. Najskôr musí prísť myšlienka, až potom hľadám estetickú formu. Viac ako dizajnérka sa cítim ako umelkyňa. Vždy čakám, ako moja práca dopadne, mnohokrát až potom dohľadám výsledný tvar a prichádzajú nové myšlienky. Veľa pracujem s princípom náhody, estetiku formujem podľa toho, čo je mi blízke. Preto sú moje veci rozpoznateľné. Všetky predmety prechádzajú mojimi rukami. Vlastný unikátny rukopis je pre mňa dôležitý.“

Kolekcia Dekopr sa vyznačuje jednoduchými tvarmi a originálnym zdobením. Pavla Vachunová v tejto kolekcii kombinuje prístup keramičky a grafičky. Zdobenie vytvára rytím podobne ako pri grafickej technikye linoryt. Ide o výrobu akéhosi negatívu, keď sa finálna podoba zdobenia ukáže až pri vyberaní výrobku z formy. Namiesto rytia do porcelánu tak vzniká dekor priamo do sadrových foriem. Jednoduché sedliacke tvary zdobí vzormi pripomínajúcimi zasnežené popadané ihličie. Kolekcia obsahuje vázy a misky v jemných prírodných farebných odtieňoch.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore