Práve čítate
7 zaujímavých materiálov či riešení pre ekologickejšiu stavbu
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

7 zaujímavých materiálov či riešení pre ekologickejšiu stavbu

ekologicky dom

Oceľ, železobetón a asfalt sa stali synonymom modernej architektúry. Tieto materiály sú pevné a trvácne, no ich výroba značne zaťažuje životné prostredie. Ak chceme aspoň niečo zmeniť k lepšiemu, nesmieme na to zabudnúť ani pri výbere materiálov na stavbu domu. V tomto článku nájdete 7 tipov na stavebné materiály, ktoré sú šetrnejšie k našej planéte.

1. Drevo

Pre niektorých to môže byť prekvapujúce, no drevo je ekologickejšie ako betón či oceľ. Patrí k obnoviteľným zdrojom a pri jeho ťažbe či spracovaní sa vyprodukuje omnoho menej oxidu uhličitého. Používa sa na kostru domu, vo forme OSB dosiek ho využijete na podbitie strechy a drevené lepené biodosky sú zase ideálne na výrobu nábytku.

drevo
Zdroj: Bigstock

2. Vlna

Tento prírodný izolačný materiál zažíva v stavebníctve veľký návrat. Vlna je ekologickou alternatívou k rôznym syntetickým materiálom, akými sú napríklad polystyrén alebo sklená vata. Ekologickosť však nie je jej jediná výhoda. Má aj priedušné a filtračné vlastnosti, takže v kombinácii s odvetranou fasádou dokáže udržiavať vo vnútri čerstvý vzduch.

3. Zelené strechy

Veľkým trendom v mestskej architektúre sa stali zelené strechy. V betónových džungliach ochladzujú ulice, skrášľujú fádne betónové stavby a sú útočiskom pre rôzne druhy hmyzu. Zeleň na streche však má svoje miesto aj na rodinnom dome. Má tepelnoizolačné vlastnosti, čo oceníte najmä počas horúcich letných dní.

zelene strechy
Zdroj: Bigstock

4. Hlina

Hlina je jedným z najstarších materiálov používaných pri výstavbe. Má mnoho využití, no najznámejším produktom z nej sú nepálené hlinené tehly. Tie dokážu akumulovať teplo, izolovať zvuk a regulovať vlhkosť. Dnes sa však do povedomia dostávajú aj hlinené podlahy či steny. Stlačením materiálu na menej ako polovicu pôvodného objemu získame odolný povrch s nádherným, vrstvovitým vzorom.

5. Podhubie húb

Môže to znieť zvláštne, no aj podhubie húb je jedným z najmodernejších materiálov, ktorý sa využíva namiesto drevotrieskových dosiek alebo ako izolácia. Dosky vyrobené z podhubia sú pevnejšie ako betón, majú lepšiu izoláciu ako sklolaminát a navyše sa dajú kompostovať. Je veľmi pravdepodobné, že takýto materiál sa bude pri výstavbe používať čoraz častejšie.

6. Bambus

Najväčšou výhodou bambusu je rýchlosť, akou rastie. Je to obnoviteľný materiál, ako aj drevo, a má tiež podobné vlastnosti, no rastie až 10-krát rýchlejšie. Okrem toho absorbuje viac oxidu uhličitého a vyprodukuje viac kyslíka. Je to preto, že bambus má bližšie k tráve ako k bežným stromom.

bambus
Zdroj: Bigstock

7. Interiérové farby čistiace vzduch

Obzvlášť pre alergikov je dôležité udržiavať si v domácnosti čistý vzduch. Kúpiť sa dajú rôzne ionizátory a filtračné zariadenia, no tie spotrebúvajú veľa elektriny. Našťastie, vzduch sa dá filtrovať aj inak. Nápomocná môže byť aj vlnená izolácia. Na trhu sú však už aj špeciálne interiérové farby, ktoré dokážu čistiť vzduch pomocou ionizácie molekúl vody v ovzduší. Celý tento proces nevyžaduje žiadnu elektrinu, čím šetrí životné prostredie.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore