Práve čítate
Od mamy k dcére, od babky k vnučke. Šperky sú aj o vzťahoch medzi ženami v rodine
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Od mamy k dcére, od babky k vnučke. Šperky sú aj o vzťahoch medzi ženami v rodine

sperky rucna praca

Šperk, ktorý môžete nosiť každý deň. Ručná práca s minimalistickými líniami a s dôrazom na detail. Také šperky si vysnívala a také aj vyrába – Petra Arbetová zo štúdia BEPART. Jej nová kolekcia je tak trochu o rodine a tak trochu o vzťahu, ktorý ženské šperky v rodine symbolizujú.

Keď sa v roku 2012 Petra Arbetová vrátila z Fínska, vtedy ešte ako študentka Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave, rozhodla sa založiť si vlastnú šperkársku značku. Nikto z jej rodiny nemá umelecké korene, šperkárske už vôbec nie. Túžila po ručne vyrábaných doplnkoch. Petra bola údajne prvou podnikateľkou na Slovensku, ktorá získala puncovú značku ešte skôr, ako získala výučný list. Naplno sa však jej obchodný plán rozbehol až v roku 2015, keď úspešne doštudovala kov a šperky v Bratislave. V tom istom roku vznikla aj jej vôbec prvá kolekcia.

Petrin prvý zisk zo šperkov ani nepochádzal zo Slovenska, po škole ešte odišla na stáž do Londýna, kde doplnky vyrábala vo svojej malej prenajatej londýnskej izbe. Na americkom portáli Etsy si od nej objednávali tovar nakoniec až z Austrálie. Dnes vraví, že domáci zákazníci prevyšujú tých zahraničných. Pripisuje to tomu, že sa na Slovensku pomaly učíme oceniť kvalitný dizajn, a predovšetkým ručnú prácu.

BEPART zo zlata a striebra

V čom sú Petrine šperky odlišné od ostatných? Sama šperkárka to nevie odlíšiť, ale verí, že v sebe nesú jej rukopis. „S každou kolekciou sa snažím spracovať tematiku, ktorá ma v tom období zaujíma, a ktorú prežívam,“ ho-vorí Petra. Hlavným posolstvom BEPARTU sú minimalistické línie s dôrazom na detail a kvalitnú ručnú prácu, aby podčiarkli krásu každej ženy. To z nich robí nadčasové kúsky, v šperkovnici Petriných zákazníčok sú dlhoročnou stálicou. Hovorí o nich, že sú to šperky vhodné na každodenné nosenie. Najobľúbenejšie materiály, a zároveň jediné, s ktorými Petra pracuje, sú drahé kovy – zlato a striebro.

petra arbetova bepart

Stará mama Helén

Najnovšia kolekcia BEPARTU má názov Helén, pomenovaná je po Petrinej starej mame. Čo ju k tvorbe tejto kolekcie inšpirovalo? „Veľmi sa mi páči myšlienka rodinného zlata, príbehy súvisiace so šperkami, ktoré tak začnú mať aj citovú hodnotu,“ vysvetľuje Petra. Kolekcia tak v sebe nesie príbeh, iniciatívu odovzdávania šperkov z generácie na generáciu – od mamy k dcére, od babky k vnučke. Ide o vzťah medzi ženami v rodine.
Petra pre túto kolekciu šperkov zvolila tvar klasického medailónu doplneného zaujímavými modernými detailmi – symbolmi, písmenami a zverokruhom. Každá zákazníčka si tak vytvorí svoj vlastný, unikátny šperk, ktorý bude jej osobným vyjadrením seba. 

„Na medailónoch je zobrazených sedem symbolov, tie reprezentujú dôležité hodnoty v živote ženy – lásku, zdravie, šťastie, vnútornú silu, ženstvo, materstvo a sesterstvo“ …

hovorí Petra. Symboly sú zobrazené v podobe kvetín a rastlín od maliarky a ilustrátorky Ivany Belianskej. Petra vybrala jednotlivé kvety presne podľa toho, aby čo najpresnejšie vystihovali dané posolstvo. „Ku každému šperku dostane zákazníčka aj kartičku s krásnym akvarelom rastliny a s vysvetlením jeho symboliky,“ dodáva.

Šperkárske lego

minimalisticke linie

Kolekcia Helén je výnimočná aj svojím unikátnym systémom skladania šperkov – po anglicky sa im hovorí customized jewelery. „Je to šperkárske lego, dá sa skladať aj rozkladať. Napríklad, ak sa žene narodí dieťa, môže si nechať vytvoriť náhrdelník, ktorý bude spätý s touto jej veľkou životnou udalosťou,“ vysvetľuje Petra. Čerstvej mamičke tak napríklad vytvorí náhrdelník s medailónom materstva a iniciálkami mena dieťatka. „Ak by mala ďalšie dieťa, na náhrdelník jej vieme pripojiť ďalší medailón a písmenká,“ pokračuje Petra. Je to jedna z možností, ako si poskladať svoj vlastný príbeh.

Aby sa muž so ženou snúbili

Okrem tvorby kolekcií, ktorých dodnes Petra vytvorila päť, sa venuje aj výrobe šperkov na mieru. „Ide hlavne o zásnubné a snubné prstene. Personalizácia šperkov a ich tvorba na mieru sú obľúbené, najmä pre svoju jedinečnosť a citovú hodnotu, ktorú si s nimi nositelia vytvoria,“ hovorí Petra. Pri výrobe šperkov na mieru sa niekedy pritrafia aj vtipné momenty. Petra sa usmieva od ucha k uchu. „Mám jednu spomienku, ktorá ma zaskočila,“ povie a pokračuje:

Čítajte tiež
lopki toys martin

vždy je to boj, keď muži nevedia veľkosť prsteňa svojej partnerky.

Raz sa ma jeden z nich skutočne opýtal, či veľkosť prsteňa nemôžem určiť podľa partnerkinej výšky. Bohužiaľ, na to tabuľka ani priama úmera neexistuje,“ uzatvára autorka značky BEPART.

Cieľová skupina

Aké publikum najčastejšie siaha po šperkoch od BEPARTU? Väčšinou mladé moderné ženy, ktoré poznajú svoj štýl. „Sú to ženy, ktoré sa pohybujú v kreatívnej sfére a ocenia ručnú prácu s originálnym dizajnom,“ opisuje svoje klientky Petra. Dodáva, že každá žena je jedinečná a každá má preto rozličné predstavy o šperkoch. „Len nedávno bolo v móde nosiť masívne náhrdelníky a šperky, všetky sme ich nosili a museli mať,“ spomína šperkárka. Je to tak aj dnes?

Čo ženy preferujú – minimalistickejšie šperky alebo tie masívnejšie? „Nepomenovala by som ani jeden prúd šperkov ako obľúbenejší, skôr sa navzájom ovplyvňujú a výsledkom je ich eklektizmus,“ povie Petra odborne. Keď sa zamyslí nad tým, aké šperky nosia Slovenky v uliciach, pochváli ich – máme podľa nej vkus, hoci priznáva, inšpiratívnejšie boli „obzeračky za šperkami v Londýne a v New Yorku“. V čom sa máme čo zlepšovať, je podľa Petry lokálna ručná tvorba.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore