Vegánske recepty I: Polievka a tatarák z cvikly pečenej v soľnej kruste
Michal prechováva vášeň k jedlu od detstva. Bol prvým slovenským…
Michal Kordoš prijal pozvanie do vegánskej rodiny Barbory „Rebarbory“ Kyškovej Drahovskej. Kým sme sa my rozprávali s Rebarborou, Michal zatiaľ vykúzlil takúto vegánsku špecialitu. Pripraviť si ju môžete aj vy doma. Celý vegánsky recept nájdete nižšie.
Polievka a tatarák z cvikly pečenej v soľnej kruste
Ingrediencie:
- 2 čerstvé cvikly
- 1 sterilizovaný cícer
- 500 ml zeleninového vývaru
- 1 šalotka
- 2 PL melasy
- 50 g šošovice beluga
- 1 čerstvé tofu
- 1 PL tekvicového oleja
- 1 citrón
- 500 g soli
- 4 PL hladkej múky
- korenie podľa potreby
- pažítka podľa potreby
Postup:
1. Cviklu neumývame, ale rovno obalíme v soľnom cestíčku v nasledujúcom bode.
2. Na soľné cestíčko si zmiešame soľ, vodu z cícera a hladkú múku. Vymiešame do jednotnej pasty.
3. Cviklu dôkladne obalíme v cestíčku, vložíme do malého hlbšieho pekáča vystlaného papierom na pečenie a pečieme na 160 °C dve až tri hodiny v závislosti od veľkosti cvikly.
4. Medzitým si pripravíme základ zo šošovice. Tú si ideálne namočíme deň vopred. Vložíme ju do hrnca, zalejeme vodou tak, aby bol okraj približne 3 cm nad šošovicou. Pridáme lyžicu melasy a soľ, varíme do mäkka, až kým sa voda nezvarí do hustého sirupu.
5. Zliaty cícer uložíme na plech s papierom na pečenie a pečieme spolu s cviklou do zlatista.
6. Upečenú cviklu zbavíme krusty a ošúpeme. Dve tretiny nakrájame na väčšie kúsky, prevaríme so šalotkou v zeleninovom vývare. Rozmixujeme do hladka, dochutíme melasou, soľou a citrónom.
7. Zvyšnú cviklu nakrájame na čo najmenšie kocky – použijeme ju ako tatarák a pevný základ do polievky spolu s tekvicovým olejom.
8. Do polievkového taniera vrstvíme nakrájanú cviklu, beluga šošovicu, čerstvé tofu a chrumkavý cícer. Zalejeme cviklovým krémom, posypeme pažítkou a podávame.
Ochutnajte aj ďaľšiu špecialitu zo seriálu vegánske recepty – Tofu pena s pečeným hroznom
Michal prechováva vášeň k jedlu od detstva. Bol prvým slovenským stážistom v Nome v Kodani – svojho času najlepšej reštaurácii sveta. Pracoval s tými najlepšími v Dánsku, vo Francúzsku aj na Islande. Baví ho škandinávsky štýl varenia. Má rád sezónne suroviny, prirodzenosť, dôraz na čistú naturálnu chuť, skrátka nič nepredstierať. Úprimnosť jednoducho chutí. Kúsok z jeho kuchyne môžete ochutnať napríklad prostredníctvom zážitkových domácich varení, ktorým sa venuje. Každoročne tiež organizuje benefičnú pop-up večeru, na ktorej spolu s ďalšími slovenskými šéfkuchármi varia pre hostí degustačnú večeru na podporu programu Tvoj Buddy.