Práve čítate
Ako si utužiť vzťahy s rodinnou posádkou v aute a na výletoch
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Ako si utužiť vzťahy s rodinnou posádkou v aute a na výletoch

Ideme na výlet, juchú, tešia sa rodičia. No deti nie sú zrovna nadšené, že musia nechať všetky hračky tak, nesmú si vziať so sebou lego ani tablet – veď ideme do prírody, rozhodli sa rodičia… Možno to poznáte aj vy. Mrnčanie, krik, dookola tie isté otázky, napríklad – a kedy tam už budeme? Chcete si s manželom povedať v aute pár vecí, no namiesto toho si spievate s deťmi Kolo kolo mlynské a iné pesničky, ktoré sa na vás nalepili. Máte chuť strčiť im do ruky tablet a mať svätý pokoj. Aj mlskami je už posádka prejedená a vy už nemáte kapacitu na vymýšľanie novej hry. Čo urobíte?

Poviem vám, ako to s manželom Jarkom robíme my. Vyššie spomenuté riadky bývali aj našou realitou. Dnes je to už, našťastie, jednoduchšie. Všetko je to o príprave, ale najmä o komunikácii.

Ako pripraviť deti na výlet?

Možno to poznáte z vlastnej skúsenosti – keď niekam idete, chcete vedieť kam a čo vás tam čaká. Tak isto to majú aj deti. Ešte pred cestou im preto môžete ukázať videá a fotky miesta, povedať im, čo tam budete robiť. Potom si môžu začať predstavovať, aký parádny výlet ich čaká.

Ak čítate magazín Rikiki pravidelne, alebo ma sledujete na mojom webe rozumiemedetom.sk, viete, že mojím obľúbeným prostriedkom komunikácie s deťmi je päť jazykov lásky. Sú to prejavy a spôsoby, ako ukázať druhým, že ich máme naozaj radi. Medzi týchto päť jazykov radíme skutky a služby, fyzický dotyk, slová uistenia, dary a pozornosť. No a najlepšie na tom celom je, že na výletoch si môžete zaviesť vlastné rodinné rituály a vymyslieť nové spoločné aktivity.

petra ragas rozumieme detom
Petra Ragas, zakladateľka projektu Rozumieme deťom, s rodinkou

Aj my máme rodinný rituál. Aspoň raz ročne cestujeme na Liptov, vždy na to isté miesto – už od roku 2004. Aj tento rok som synčekovi večer pred cestou rozprávala držiac ho za ruku o tom, kam ideme, čo sme tam s ocinkom zažili a prečo to tam máme radi. Ráno sme si ešte pozreli spoločné fotografie z našej svadby, aj novšie fotografie, na ktorých sú už aj naše deti. Pripomíname im, aký je tam veľký dvor, kde je hojdačka, kde sú kozičky, či kde sme zbierali jablká a hrušky. Nepamätá si všetko, ale niečo už áno. Aj to málo stačí na to, aby sa uistil, že tam kam ideme, sa mu to bude páčiť, bude v bezpečí a spokojný.

Keď sa na to pozriem z pohľadu piatich jazykov lásky –  synček Michael dostal odo mňa tri z piatich prejavov lásky: pozornosť, fyzický dotyk aj slová uistenia.  

Dajte deťom na výber, ale pravidlá určujte vy

Potom sme spokojne nasadli do auta, s plnými bruškami. Deti sa ešte nenudili, zabávali sa samy – skladačkami, hádankami aj kreslením. Osobne v aute nemám rada mobil, tablet ani čítanie kníh, býva mi z toho zle. Tablet používame výhradne len ak chceme, aby naše staršie dieťa nezaspalo, alebo sme mu to sľúbili. Asi po hodinke cesty si spoločne zaspievame, zarecitujeme. Pesničky si môžete prehrať celé, alebo ich stopnúť a hádať, čo to bolo za speváka či speváčku.

Nebojte sa im ukázať niečo zo svojho života. Prejavujete im tak svoju dôveru a učíte ich dôvere k druhým.

Výber nechávame na deťoch, máme však jedno pravidlo – aj my dospelí si potom môžeme vybrať pesničku, ktorú si vypočujeme či zaspievame. Ak zvolíme pieseň nášho detstva, učíme ju aj deti. Naposledy to bola Mandarinka Darinka. Nebojte sa im ukázať niečo zo svojho života. Prejavujete im tak svoju dôveru a učíte ich dôvere k druhým. Nekritizujte ich hudobný vkus, ani keby oni kritizovali ten váš. Ukážte im, že každý má svoj štýl a je to tak v poriadku. Dôležité je, aby ste im venovali pozornosť. Uistite ich, že ich vidíte a počujete, že sa zaujímate o ich svet.

Najjednoduchšie sú slovné hry

Pre našu rodinku som vyrobila nádobu s lístočkami, v ktorej sú napísané rôzne slovné hry pre naše cesty autom – od Meno, mesto, zviera, vec až po Otázky na telo. Spoznajte vaše deti a partnera počas jednej cesty lepšie. Sami uvidíte, že rodičia môžu byť z vlastných odpovedí viac prekvapení ako z odpovedí svojich detí. Čo by bolo, keby… ste sa museli zbaliť na ostrov? Ktoré z vašich obľúbených vecí by ste si vzali a naopak, ktoré by ste nechali doma? Žiadna cesta autom nemusí byť nudná, práve naopak. Rôzne slovné hry a rozprávanie sa o živote, pýtanie sa detí na ich názor, vás môže ako rodinku len zblížiť.

aktivity do auta
Slovné hry do auta

Ani spoločných príbehov nie je nikdy dosť. Jeden z posádky povie prvé slovo, druhý pridá ďalšie. Striedate sa a dopĺňate slová tak, aby vám dávali význam, až kým nevznikne veta. Dopĺňať môžete rovno celé vety. Z nich vám oveľa ľahšie vznikne jeden celý príbeh.

Fantázii sa medze nekladú

S troškou prípravy si môžete v aute, skôr so staršími deťmi, zahrať hru Bingo trochu inak. Doma si na papier pripravte mriežku (veľkosť nechám na vás). Miesto číslic si tam zapíšte rôzne typy áut, názvy púmp, bilbord s nejakou známou osobnosťou – čo vás len napadne. Kto to prvý cestou na výlet správne vyškrtá, vyhráva. Vyzvite deti na súboj ticha. Aj bobrík mlčanlivosti môže byť zábavný. (Nie, toto je len vtip!) Mám aj tip pre rodičov, ktorí si cestu bez tabletu a rozprávok nevedia predstaviť – dokúpte si USB flash pre mobil, napríklad veľkosti 32 GB a nahádžte tam rozprávky podľa vlastného výberu. Počas cesty flash zapojte do ktoréhokoľvek mobilu alebo tabletu a rozprávku si naplno užijete aj bez internetu. Veľmi praktická vec!  

bingo na cesty
Hra Bingo prispôsobená na cesty autom

Pozor, nemusíte použiť všetky slovné hry na jednom výlete, nechajte si niektoré v zálohe aj na upršané dni alebo na ďalšiu cestu autom. Ďalšími aktivitami nielen do auta sa môžete inšpirovať v mojom článku 9 aktivít a hier na cesty autom na webe rozumiemedetom.sk. Bod číslo 8 je náš obľúbený.

Najťažšie na úvod, najzábavnejšie na záver

Najťažšie aktivity spoločného výletu absolvujte na jeho začiatku, tie najzábavnejšie si nechajte na záver. Deti, ale ani my dospelí, si veľmi nepamätáme začiatok cesty či dovolenky, dobre si však pamätáme ich posledné hodiny a minúty. Ukážem vám to na príklade. Ktorý učiteľ bude na konci dňa v očiach detí lepší? Ten, čo dá na začiatku hodiny rozcvičku, štafetový beh a skákanie do diaľky, zatiaľ čo v závere hodiny nechá deti hrať vybíjanú a skákať na trampolíne, alebo ten, čo to urobí v opačnom poradí? Keď chodíme relaxovať na Liptov, kúpanie v studenom potoku absolvujeme v prvé dni, bazén a saunu si nechávame na koniec.

Ešte jedna rada

Ak sa vám stáva, že deti sú unudené a nespokojné, rozhliadnite sa okolo seba, či vám len nenastavujú zrkadlo. Trávme spolu s deťmi čas a vytvárajme si rodinné spomienky. (Poniektorí aj fotky do albumov.) Vytvárajme si vlastné rodinné rituály pre krajšie vzťahy. Tak čo, pridáte sa?

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore