Práve čítate
Ako to naozaj je?
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Ako to naozaj je?

pribehy matiek ako to naozaj je

Materstvo je poslanie, na ktoré sa nedá pripraviť. Niekde som čítala, že po pôrode dostane matka do rúk malé funkčné zariadenie bez návodu použitia. Áno, je to tak. Podľa mňa sa na príchod malého človeka nedá pripraviť úplne dokonale. Do úzadia idú tvoje potreby, na prvé miesto prichádzajú potreby dieťaťa. Strácaš slobodu, občas aj zdravý úsudok, po pôrode aj vlasy. Prichádza únava, stres, napätie. Avšak, aby to nebolo iba negatívne – prichádza k tebe malý zázrak zvaný dieťa.

Tá vôňa, neha a láska sú veľkou odmenou. Moje predstavy o materstve boli dosť idealistické, chvíľu mi trvalo prekonať šok z krutej reality. V tomto šoku, s týmto šokom a preň som dokonca začala písať a založila som si Instagram – Denník nevyspatej matky. Chcem ťa, ako už skúsená matka, iba ubezpečiť, že všetko bude v poriadku. Že je v poriadku cítiť sa zle, unavene, v strese, chcieť plakať a kričať, občas odísť z domu a nevrátiť sa. Rovnako je dôležité, aby si vedela požiadať o pomoc.

Nechaj dieťa kočíkovať tatkovi, dedkovi, babke, kamoške. Ty si oddýchni. Žiadny aktívny oddych, poriadny oddych v pravom zmysle slova. Byť sama doma znamená ľahnúť si do postele či na gauč, čítať knihu, časopis, dať si kúpeľ. Určite to neznamená ísť upratovať. Robota nie je zajac, neujde. Matky celého sveta, prosím vás, starajte sa o seba. Vy sa staráte o všetkých, potom kto iný, ak nie vy, sa musí starať aj sám o seba. Šťastná matka sa sa rovná šťastná rodina.

Ďalší dôležitý bod pre zachovanie zdravého rozumu a veselého ducha je spoľahnúť sa na otca dieťaťa. Muži sú oveľa zdatnejší, než sa nám to môže niekedy na prvý pohľad zdať. Zveriť im dieťa do opatery je správne a nutné, aby sa spoznali a boli kamoši. Tu by som ešte rada upozornila, že koreňom dobrého vzťahu je komunikácia. Je mi to ľúto, ale chlap ti do hlavy nevidí. Keď od neho niečo chceš, musíš s ním hovoriť a veľakrát narovinu. Robiť narážky nepomáha. Verte mi, je im lepšie, keď im to priamo povieme. Prosím vás, ale s láskou a dávkou trpezlivosti. Vždy sa dá dohodnúť.

Rovnako ako o zdravého ducha, je nutné starať sa o svoje telo. Zájdi si na kozmetiku, pedikúru, manikúru, vlasy, nechty, na nákup, kde kúpiš niečo sebe, do fitka alebo do lesa, zabehať si, na prechádzku. Podľa môjho názoru by matky mali byť sebecké. Hlavne v starostlivosti o seba. Držím všetkým budúci matkám palce, ale aj nám ostatným. Všetko sa dá zvládnuť, veď ony raz vyrastú.

Katarína Kocúrová z instablogu @dennik_nevyspatej_matky a blogu www.denniknevyspatejmatky.sk

https://www.instagram.com/p/CDYALULqh4c/
Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore