Práve čítate
FORD Tourneo Custom – quo vadis rodinné auto?
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

FORD Tourneo Custom – quo vadis rodinné auto?

ford tourneo custom detsky raj
predny outfit tournea
ford tourneo custom kocovnici
ford velke auto
sedem miestne suvecko +2
Zobraziť galériu
predny outfit tournea

Nie sme kočovníci, ale radi cestujeme. Na večnú dilemu, čo nabaliť a naložiť do auta, či nechať doma zvieratá, deti alebo značkové handry – odpovedá Ford Tourneo Custom. Zásadným spôsobom mení filozofiu rodinného putovania kamkoľvek. Už nejde o to, čo a kto, ale čo ešte a kto ešte. Či víkendový pobyt, alebo letná dovolenka – s Tourneom – susedia vás budú stále podozrievať, že sa chystáte emigrovať.

NÁPAD ZA MILIÓNY

Dosť veľké pre rodinu, ľahko ovládateľné, hravo opraviteľné a neskutočne lacné. Táto idea Henryho Forda (1863 – 1947) v časoch, keď rodiny mali viac detí ako vecí, sa zhmotnila do modelu T a 15 miliónov predaných kusov postavilo bežnú rodinu na kolesá. Život si stále skrášľujeme – máme viac vecí ako detí – a požiadavky na veľkosť auta narastajú.

Ford Tourneo Custom ako modelový rad je na trhu už od roku 2013. Potvrdil svoje schopnosti, prednosti i potenciál, a tak rodinne založení fordáci oživili jesenný autosalón IAA 2017 vo Frankfurte nad Mohanom okrem pekných hostesiek aj verziou New Tourneo Custom. Predvádzaná luxusná strieborná verzia MoonDust (mesačný prach) s koženým slonovinovým interiérom doslova zmietla hrubú vrstvu prachu a všednosti, pokrývajúcu kategóriu veľkopriestorových rodinných áut.

MALÝ POHĽAD NA VEĽKÉ AUTO

Dodávky patria do rúk špeditérov a remeselníkov – klasický príklad stereotypu, ktorými trpí naše mozgové úložisko. Ak k tomu ešte pridáme módnu vlnu esuvéčiek, dokonca rodinných sedemmiestnych vozidiel, obavy z nezvládnutia poriadneho auta a zároveň neschopnosť posúdiť reálnu úžitkovú hodnotu vecí, ktoré kupujeme, tak nečudo, že na našich cestách je minimálny výskyt nespochybniteľných rodinných autiakov. Škoda, že v tomto smere nie sme americkejší – nemuseli by sme sa tlačiť v 7-miestnych kobkách a zdieľať pocity grófa Monte Christa pri ročnom pobyte na ostrove If.

LÁSKA NA DRUHÝ POHĽAD

ford tourneo custom vrata

Tourneo Custom je univerzálny vojak a zvládne ho aj jemná ženská ruka. Jeho kráľovské rozmery v porovnaní s bežnými autami v nás vôbec nemusia vzbudzovať pocit, že vlastníme niečo výnimočné – to len tí ostatní sa držia pri zemi. Ale nahliadnime do Tournea zorným uhlom modernej rodiny s viacčlennou osádkou v podobe rodičov, rôzne veľkých detí a prípadne i zvierat.

Kráčajúc k nasledovníkovi legendárneho radu T nám nevdojak napadne – to je krabica. Omyl, prvý dojem býva často klamlivý. Nevyslovujte nahlas túto úvahu s pohľadom upretým na svojho partnera. Tá krabica má čistý jednoduchý dizajn, každá linka je dotiahnutá a zvýrazňuje presne to, čo má. LED-kové obrovské oči s mohutnou chrómovou maskou v štýle amerických búrakov hovoria jasnou rečou – som najväčším vozidlom vo svojej triede. V značnej miere prispieva k celkovej bezpečnosti – každý sa mu vyhne.

PRE OTECKOV

Rozvážnych otcov zaujíma, čo z toho autiaka vydupú – samozrejme, len pre prípad ohrozenia osádky, aby sa čo najrýchlejšie a v bezpečí vzdialili z ohrozeného miesta. Dva a pol tony živej váhy s nabalenou rodinkou má na starosti uchu lahodiaci EcoBlu dízlák s výkonom 125 kW s nadštandardnou silou 405 Nm krútiaceho momentu. O to, kde je servis Ford, sa začnete zaujímať, až keď dovŕšite 60 000 km.

Šesťstupňová automatika, liate 17-palcové kolesá, fungujúce automatické diaľkové bixenóny a brzdy z kamióna. Zadné vzduchové pérovanie vráti Tourneu po naložení svetlú výšku a spríjemní jazdu. V späťákoch je kontrolka mŕtveho uhla, pod autom čítačka jazdných pruhov, do strechy zabudovaný nosič a v kokpite prehľad, ľahkosť ovládania a pohodlie. S týmto autom sa nepreteká. Tourneo prehlbuje našu otcovskú zodpovednosť, dôstojnosť a sebavedomie.

PRE MAMIČKY

ford tourneo custom krabica

Úzkostlivé matky zaujíma hlavne bezpečnosť všetkých detí vrátane toho dospelého. Tourneo získalo od jednej európskej napodiv užitočnej inštitúcie Euro NCAP, ktorá sa stará o bezpečnosť áut, všetkých 5 bezpečnostných hviezdičiek. Vo Forde dobre vedia, že aj za volantom chcete pôsobiť atraktívne príťažlivo. To si vyžaduje občasný prenos pozornosti z nezáživnej dopravy k svojmu šarmu.

Tournea urobili vášho anjela strážneho a vyzbrojili ho arzenálom luxusných limuzín, ktorý všetkými svojimi aktívnymi bezpečnostnými prvkami podporuje vašu prirodzenú ostražitosť pri ochrane potomstva. Predný radar stráži a udržuje bezpečnú vzdialenosť od dotieravcov, čo idú príliš blízko pred vami. Zároveň prečíta rýchlostné limity a prispôsobí sa im, čo vás ochráni od nedobrovoľných príspevkov do prasiatka štátneho rozpočtu.

Môžete sa pokojne venovať kontrole a výchove detí. Vševidiace radarové lúče spriahnuté s brzdami sa postarajú o to, že jediné, čo na prechode prejdete, bude zebra. Pri cúvaní, či parkujete, alebo vychádzate, asistuje zadná kamera a druhý radar. Upozorňujú na voľný priestor, prichádzajúce autá, rýchlych cyklistov aj nezničiteľných chodcov.

PRE DETI

Počet možností využitia vnútorného priestoru vášho budúceho domáceho autokaru sa blíži k počtu kombinácií legendárneho kryptexu Dana Browna. Na obidvoch stranách má Tourneo mohutné, ale ľahko ovládateľné posuvné dvere. Cez ne pohodlne naložíte, usadíte a priviažete všetky balíky s nápisom – pozor deti. S aurou zodpovedného rodiča jednými dverami nastúpite – bez toho, aby ste sa nejako zvlášť krčili – vlastnoručne všetko skontrolujete, nespokojencov spacifikujete a na opačnej strane s pocitom dobre vykonanej práce vystúpite. Každý z ôsmich pasažierov sedí vo vlastnom.

Šoférovu a spolujazdcovu sedačku je dobre nechať tak, ako sú – demokracia, kde si každý robí, čo chce – sa začína vzadu. Druhý a tretí rad môžete sklápať, skladať, otáčať aj vyberať. Nezáleží na ročnom období, veku, zdravotnom postihnutí, druhu športu či hobby. Všetko tam vopcháte – surfy, kanoe, rafty, stany, bajky, boby, lyže, snowboardy, kočíky, geriatrické či invalidné vozíky a aj letecké modely s rozpätím krídiel 6 metrov. Tí spätejší s prírodou v pohode zmestia 6-členný psí záprah, prípadne poníka na jazdenie.

ford velke auto

Detský raj prepukne, keď malí pasažieri môžu sedieť oproti sebe, oddelení od vonkajšieho sveta tónovanými sklami a od rodičovského sveta decibelovou clonou 10-tich reprákov. Čaro hráčskeho brlohu dotvára vlastné ovládanie klímy, stropné osvetlenie a pre každého malého gamblera nevyčerpateľné USB zdroje energie po obidvoch stranách sedadiel. K tomu ešte priestranný výbeh pre ich miláčikov – mňau alebo haf. Celý domáci cirkus na kolesách chránia masívne zadné vráta.

Nezávislí, konkurenciou platení testeri tvrdia, že ženská ruka tie vráta nezavrie. Fatálne podceňujú matky. Stačí im, keď si spomenú na hygienicky stav izby svojich ratolestí alebo si premietnu zoznam vecí, čo mal a neurobil ich milovaný partner – v tom momente vráta získajú ľahkosť a švih krídiel vážky.

SPOLOČNÉ POCITY

Milé dámy, nemajte strach z veľkých áut. Ich impozantnosť ukrýva v sebe ľahkosť, bezpečnosť, spoľahlivosť aj komfort. Taký palubný systém Tournea spáruje váš mobil skôr, ako si v spätáku brnknete do vlasov, či už máte jablko, alebo umelého človeka. Keď vyrazíte na nákupy, nízke nakladacie prahy troch vrát a priestor za nimi nenechajú žiadny supermarket v bezpečí. Zadný kufor má výšku šatníka plesových šiat. Tourneo je mucholapkou na každého člena rodiny. Decká pôjdu s vami a s ním aj na kraj sveta – už aj preto, že pre tie malé hlavy má ich krabica čarovnú moc – dokáže premeniť aj obrovité esúvečka na angličáky.

Vôbec nemusíte zdieľať moje nadšenie pre veľké autá. Neverte ani vlastnému príbuznému. Obíďte salóny 7-miestnych esuvéčiek a potom skočte k Fordovi. Deti musia byť pritom. Tí malí potkani dokonale prešťúrajú každé auto a díleri zachvátení panikou, že dané auto po odchode vašich detí nebude už nikdy jazdiť, vám povedia aj to, čo nechcú. Decká sú bezodné vrecia blbostí, ale pri výbere auta sú neuveriteľne praktické. Potrebujú mať pod zadkom nabíjačku mobilu, vedľa seba štvornohý chlp a za sebou svojich asi sto bežných vecí potrebných na príjemné cestovanie…

Už len dve veci na svete môžu zviklať vašu voľbu pre veľkopriestorové rodinné Tourneo – Ford Mustang Shelby alebo Ford Torino Cobra.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore