Práve čítate
Lesmírne chodníčky
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Lesmírne chodníčky

aplikacia lesmir

V divokej tatranskej prírode je ukrytý celý vesmír tajomstiev a krás. Ekológ Erik Baláž a jeho tím vám ich odhalia s novou aplikáciou LESMÍR. Budú vás sprevádzať po stopách vlkov, za zvukmi hlucháňov i v riave rieky Belá. Nevšedné zážitky z divočiny čakajú na malých aj veľkých.

Kedy sa zrodila myšlienka vytvoriť aplikáciu Lesmír, ktorá by umožnila spoznať bližšie slovenskú prírodu?

Prvotný nápad vznikol, keď som uvažoval nad tým, ako dostať informácie o tom, „ako funguje príroda“, k viacerým ľuďom. Prišlo mi zvláštne, že v národných parkoch nemajú turisti takmer žiadne informácie o prírode, ktorou prechádzajú. Prírodu pritom chránime pre ľudí a zmyslom národného parku by malo byť sprostredkovať ľuďom zážitok v divokej prírode, a popri tom aj trochu vzdelávať. Samotná štátna ochrana prírody to robí len veľmi málo, sprievodcovia prakticky neexistujú. Moje skúsenosti so sprevádzaním boli pritom veľmi pozitívne. Keď som ľuďom rozprával príbehy z prírody, boli často nadšení, ich vzťah k prírode sa zmenil, bol osobnejší a dovolím si povedať, že boli viac odhodlaní postaviť sa za prírodu.

erik balaz
Erik Baláž ako sprievodca v Tatrách. Zdroj: Lesmír

Keďže sú moje kapacity fyzicky obmedzené, povedal som si, že aplikácia by mohla „rozmnožiť“ takýchto sprievodcov. Živý sprievodca by bol ideálny, ale aj virtuálny je omnoho lepší ako žiadny, a aj ako informačná tabuľa. Od myšlienky k realizácii bolo ešte ďaleko, a kľúčovým momentom bolo to, že sa nám podarilo poskladať tím ľudí, ktorí na aplikácii, a najmä jej obsahu, pracujú. Sú ním okrem mňa aj Lea Kurpasová, Jakub Mrocek a Peter Irikovský. Lea je zodpovedná za koordináciu projektu a podieľa sa aj na tvorbe chodníkov, Jakub je IT špecialista a filmár v jednom, a Peťo je náš finančný partner.

erik balaz lea kurpasova tatry
Ochranár Erik Baláž a Lea Kurpasová, ktorá je zodpovedná za koordináciu projektu. Zdroj: Lesmír
Po akých tematických chodníkoch sa môžu návštevníci už teraz vydať? Sú všetky určené aj pre rodiny s deťmi?

Túto sezónu sme spustili prvé štyri chodníky v Tatrách: o živote vlkov, o hlucháňoch, o divočine v Tichej doline a o rieke Belá. Mimoriadne vhodné pre rodiny s deťmi sú chodník o rieke Belá a o hlucháňoch. Sú to nenáročné trasy s malým prevýšením a väčším množstvom kreslených animácií. Myslím, že obsahovo sú všetky chodníky zaujímavé aj pre deti, limitom môže byť náročnosť. Na druhej strane máme spätnú väzbu, že videá boli pre deti motivujúce v pokračovaní ďalej.

aplikacia lesmir
Zdroj: Lesmír
Pripravujete aj ďalšie trasy?

V Tatrách pripravujeme ešte chodník o medveďoch, o ekosystéme lesa, botanický chodník a chodník o živote kamzíkov. Chceli by sme však pokračovať a postupne vytvoriť lesmírne chodníky aj v ďalších lokalitách na Slovensku.

aplikacia lesmir
Zdroj: Lesmír
Ako aplikácia funguje?

Aplikácia vás naviguje po trase chodníka, ktorý pozostáva z niekoľkých zastávok – sú to miesta v teréne rozmiestnené po jeho celej dĺžke. Aplikácia sníma vašu polohu, a o príchode na zastávku vás upozorní zvukovou notifikáciou. Následne vám zobrazí krátke video, kde sa dozviete niečo nové. Vo videách sú aj kreslené animácie, historické fotky, snímky krajiny a iný obsah. Dôležité je stiahnuť si obsah chodníka do aplikácie vopred cez WiFi, pretože to funguje aj na miestach bez signálu.

aplikacia lesmir erik balaz
Zdroj: Lesmír
Mohli by ste nám uviesť príklad, akú zaujímavú informáciu zo sveta divočiny sa používatelia vďaka aplikácii dozvedia?

V Tichej doline môžete napríklad vidieť priamo pri chodníku takzvaný medvedí strom. Je to strom, ktorý medvede značkujú, čo okrem pachových signálov znamená, že na ňom vidieť aj stopy po zuboch, pazúroch a srsti medveďov. Návštevníci si ho bežne nevšimnú, ale aplikácia vás naň upozorní. Pri rieke Belá sa dozviete niečo o živote drobných živočíchov pod vodou. Môžete obrátiť kamene, a nájdete pod nimi larvy podeniek, potočníky alebo iné vodné potvory. Na vlčom chodníku pravdepodobne nájdete aj vlčí trus a my vám vysvetlíme, ako sa líši od trusu psa. Na historických fotkách si však môžete pozrieť aj fascinujúce zmeny krajiny za posledných 70 rokov.

populacia hluchana horneho slovensko
Zdroj: Lesmír
Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore