Práve čítate
Každý kilometer sem bude stáť za to
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Každý kilometer sem bude stáť za to

dreveny chram
dukla
skanzen vo svidniku
dreveny chram
skanzen vo svidniku +2
Zobraziť galériu
dukla

Presuňme sa z Tatier či zo Slovenského raja na severovýchod. Napokon, najkrajšie kostolíky, skanzeny, Duklu či agroturistiku môžeme zažiť aj v okolí Svidníka.

Pri pohľade na mapu Slovenska si zrejme poviete, že je Svidník so svojím regiónom akosi ďaleko, ale je to naozaj tak? Veď z Košíc je to sem len necelá stovka kilometrov, a vďaka tomu, že je naša krajina malá, vám to sem takmer zovšadiaľ bude trvať len niekoľko hodín. Svidník je bližšie, než si myslíte, a napokon pri odchode uvidíte, že každý kilometer, ktorý ste sem merali cestu, stál rozhodne za to. Čím začať dovolenku? Vyberte sa spoznávať najkrajšie drevené kostolíky Slovenska! Práve okolie mesta je nimi doslova prešpikované a objavíte tak nielen kus slovenskej histórie, ale aj dômyselnosti starých majstrov.

Okruh dedinkami

Ak si so sebou na dovolenku vezmete bicykle, môžete pri objavovaní sakrálnych stavieb zažiť dobrodružstvo. Najkrajšie kostolíky totiž ležia v blízkosti mesta, a tak so staršími deťmi viete spraviť 20 – 30-kilometrový okruh a užiť si deň. Ako prvú spomedzi všetkých si zvoľte zastávku v dedinke Ladomírová s dreveným chrámom archanjela Michala z roku 1742. Tieto kostolíky sa stavali kedysi bez jediného klinca a pohľad naň vás doslova dostane. Oči skáču z jeho tela na strechu, odrazia sa od zvonice a túžite nazrieť dnu. Tu na vás dýchne atmosféra, kde sa stráca čas, a staručké ikony vám odkryjú kúsok histórie. Ak by bol kostol zatvorený, len pár krokov od neho je kancelária Dukla Destination, kde vám určite veľmi radi pomôžu a poradia. Pokračujte ďalej do Nižného Komárnika s chrámom Ochrany Presvätej Bohorodičky. Je síce mladší než v Ladomírovej, ale má svoju unikátnu rusínsku formu overenú stáročiami.

dreveny chram
Drevený chrám archanjela Michala v Ladomírovej. Foto: Tomáš Kubuš

O pár kilometrov ďalej na vás čaká dedinka Bodružal s dreveným chrámom svätého Mikuláša. Podľa mnohých je najkrajším kostolíkom v okolí. Budete ho milovať. Obíďte ho zo všetkých strán a spravíte si tu krásne fotky na pamiatku. Samotný chrám pochádza dokonca z roku 1658 a patrí k najstarším stavbám svojho druhu na Slovensku! Deti sa tu veľa naučia a dospelých bude fascinovať atmosféra jeho interiéru. Počkajte si na chvíľku na sprievodcu, a ten vdýchne chrámu dušu príbehmi, ktoré vás rozhodne budú baviť. Bodružal spoločne s Ladomírovou sú dokonca zapísané vo svetovom dedičstve UNESCO. Krásnym kostolíkom sa môže popýšiť aj susedná dedinka Miroľa s chrámom z 18. storočia.

Obsah článku je uzamknutý

Prihláste sa pre pokračovanie

Ak nemáte konto, môžete si registrovať PREDPLATNÉ a pokračovať v čítaní

 

 

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore