Práve čítate
Technológie v rodine: Ako vyberať kvalitný obsah? S rozumom
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Technológie v rodine: Ako vyberať kvalitný obsah? S rozumom

technologie v rodine ako vyberat kvalitny obsah eset

Ako vychovať deti, ktoré majú svoje hodnoty a nestrácajú ich ani v digitálnej dobe? Nie je to ľahká úloha, ale dá sa zvládnuť. Napríklad pomocou vzdelávacieho portálu nielen pre deti a ich rodičov od spoločnosti ESET s názvom bezpecnenanete.sk. Totiž ak nástrahy online priestoru a zdieľaných informácií nebudeme poznať my dospelí, nebudú ich schopné rozpoznať ani naše deti.

Buďte pri výbere obsahu nároční

Ak nie sme online, akoby sme dnes ani neexistovali. Technológie sa stali významnou súčasťou našich životov. Pre čoraz viac ľudí sú dokonca živobytím a len vďaka nim môžeme teraz opustiť murované kancelárie a presunúť sa do home-officov. Kybernetický svet nám už dávno neumožňuje len komunikáciu s ľuďmi, ktorí sú od nás na míle vzdialení. Ponúka nám oveľa viac – prostredníctvom internetu vieme pracovať, vieme sa vzdelávať aj zabávať. Stačí pár minút a my dokážeme získať cenný obsah, ktorý by nám inak trvalo získať hodiny či dni.

Doba, ktorej panuje zúriaca pandémia, nás dostala z reštaurácií, nákupných centier, divadiel a športovísk do našich obývačiek, kuchýň a spální. Čas strávený doma, s členmi našej rodiny, sa zo dňa na deň výrazne predĺžil. Neznamená to však, že máme menej času byť informovaní, práve naopak. Všetky informácie vnímame ešte intenzívnejšie a väčšinou ich získavame na internete. Od nich predsa závisia všetky naše rozhodnutia. Sledujeme trendy, politiku aj nové opatrenia. Jednoducho žijeme v informáciami presýtenej dobe, v ktorej triediť ich na pravdivé a nepravdivé, na podložené faktami a hoaxy, na tie od overených dôveryhodných zdrojov podložené odborníkmi a na tie nepravdivé, klamlivé či zavádzajúce, nie je vôbec ľahké.

Netreba byť odborníkom, treba správne vyberať

Internetové vody sú také hlboké a rozvírené, že len málokto ich dokáže preplávať s ľahkosťou. Neraz v nich prišli neopatrní ľudia o peniaze, o súkromné fotografie, osobné údaje či dôverné informácie. Na internete sa dnes môžeme stať obeťou nielen hakerského útoku zdatných „ítečkárov,“ ale aj podvodníkov, ktorí chcú na nás zarobiť, či agresorov, ktorí nám vybíjaním si svojej zlosti a šikanovaním nedajú spávať. Dospelý človek má čo robiť, aby sa dokázal v tom množstve internetového obsahu zorientovať. Správne rozlišovať kvalitný obsah na internete je kľúčom k tomu, aby sa internet stal pre nás dobrým sluhom, nie zlým pánom.

technologie v rodine bezpecnenanete
Zdroj: Pinterest

Dôležité je, aby sme tento „kľúč“ naučili čo najskôr používať správne aj naše deti.  Avšak nie všetci rodičia sú technologicky zdatní, nie každý stíha sledovať novinky na trhu technológií. Nie vždy vieme odhadnúť správnu mieru používania internetu, mobilov a tabletov, najmä nie v rukách našich detí. Nevieme, akým spôsobom ich môžeme chrániť pred nebezpečnými nástrahami internetu. Práve vtedy, keď nevieme a kým ešte nie je neskoro, urobíme dobre, ak sa obrátime na odborníkov, ktorí sa problematike bezpečnosti na internete dlhodobo venujú. Uľahčením býva, ak všetky tieto informácie nájdeme na jednom mieste, od jedného dôveryhodného zdroja. Túto podmienku spĺňa práve vzdelávací portál od spoločnosti ESET s názvom bezpecnenanete.sk.

Technológie v rodine

Hlavnou témou novej kampane ESET-u sú Technológie v rodine. Web bezpecnenanete.sk na ceste k bezpečnému a zdravému používaniu technológií v celej rodine. Pod jednou strechou tu rodičia nájdu niekoľko článkov a podcastov na rôzne témy o bezpečnosti na internete. Medzi nimi napríklad tipy, akým spôsobom pripraviť dieťa na používanie prvého smartfónu, ale aj rady od rôznych odborníkov, IT expertov, psychológov a lektorov. Prečítať si môžete aj rozhovory so známymi rodičmi o tom, aký vzťah k technológiám si v rodine vybudovali a akými pravidlami sa snažia riadiť.

Ochrana pre celú rodinu

Vďaka kampani Technológie v rodine si teraz môžete zakúpiť rodinný balík ESET Family Security Pack (EFSP), ku ktorému získate zdarma knihu s názvom Spojení navždy. Autorkou knihy je Zuzana Gránska, mama a zakladateľka portálu EduWorld. Podtitul knihy – Ako nestratiť deti v digitálnej dobe – dokonale vystihuje jej hlavnú myšlienku. Autorka totiž v knihe prináša čitateľom návod, ako vychovať deti, ktoré majú svoje hodnoty a nestrácajú ich ani v digitálnej dobe. Zuzana Gránska v knihe upozorňuje aj na zlozvyky, ktoré deti oberajú o dôležité momenty počas dospievania a bránia ich zdravému rozvoju.

eset bezpecnenanete sk eset family security pack
Zdroj: ESET

Zakúpením balíka zabezpečíte komplexnú ochranu pre štyri zariadenia vo vašej domácnosti až na 18 mesiacov. Vo zvýhodnenom balíku pre domácnosť sú zahrnuté produkty, ktoré obsahujú funkciu Rodičovskej kontroly, ale aj samostatný produkt ESET Parental Control pre Android. Vďaka tomu sa vám bude úloha rodiča ako ochrancu a sprievodcu, ktorý deťom ukáže v nekonečných možnostiach digitálnej doby ten správny smer, plniť oveľa jednoduchšie.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore