Práve čítate
7 tipov, ako viete pomôcť životnému prostrediu
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

7 tipov, ako viete pomôcť životnému prostrediu

etuo sk drevene kryty na mobil

Globálne otepľovanie patrí k najväčším problémom súčasnosti. Planéte však môžeme pomôcť, ak sa rozhodneme žiť o čosi šetrnejšie. Prečítajte si, ako na to.

Jednorazové igelitky nahraďte taškami s dlhou životnosťou

Plastové tašky alebo igelitky zaplavili supermarkety. Väčšinou sa však roztrhnú už po krátkom čase a môžete ich vyhodiť. Lepšou alternatívou sú kvalitné plátené tašky s omnoho dlhšou životnosťou. Môžete ich pravidelne prať a sú tiež príjemné na pohľad. Pri kúpe ovocia či zeleniny odporúčame namiesto mikroténových vreciek použiť sieťku alebo ľanové vrecúško.

Nekupujte nebezpečné plasty

Okrem toho, že plasty škodia prírode, ubližujú aj človeku. Mnohé plasty totiž obsahujú nebezpečné toxické látky, ktoré sa z nich postupne uvoľňujú. Ich škodlivý vplyv sa však môže prejaviť až po dlhšej dobe. Obľúbený festivalový pohár z plastu radšej nahraďte variantom zo skla či z porcelánu. Voda, ktorú z neho pijete, totiž obsahuje aj škodlivé látky, ktoré môžu spôsobiť zdravotné ťažkosti. Zvážte tiež náhradu plastových nádob či obalov. Napríklad drevené kryty na mobil vyzerajú oveľa lepšie ako plastové a zároveň sú ekologickejšie.

Separujte odpad

Denne vyprodukujeme množstvo odpadu. Jeho triedením mu poskytnete ďalšie využitie a znížite jeho záťaž na životné prostredie. Pri separovaní platí niekoľko zásad:

  1. Plasty patria do žltých kontajnerov – PET fľaše, plastové obaly, alobal, baliace fólie, polystyrén, mikroténové vrecká, tégliky z jogurtov a ich viečka a iné (nepatria sem kovy, špinavé obaly, guma a celofán).
  2. Papier patrí do modrých kontajnerov – stlačené krabice, kartón, papierové tašky, reklamné letáky, noviny, časopisy a iné (nepatrí sem mastný a mokrý papier, použité plienky, alobal a väzbové obaly kníh).
  3. Sklo patrí do zelených kontajnerov – nevratné obaly zo skla, črepy, poháre (nepatrí sem keramika, drôtené sklo, zrkadlo, televízne obrazovky).
separovanie odpadu etuo sk
Zdroj: Bigstock.com

Ovocie a zeleninu kupujte na trhu

Podporíte tak miestnych pestovateľov a získate zdravé potraviny. Veľké obchodné reťazce pri dovoze spotrebujú obrovské množstvo baliaceho materiálu, čím prispievajú k znečisťovaniu. Kupovaním potravín od menších predajcov podporíte aj slovenskú ekonomiku.

Vkusné oblečenie, dobrú knihu či elegantný nábytok môžete mať z druhej ruky. Zaplatíte neporovnateľne menej, predĺžite mu život, ale často môžete objaviť kúsok, ktorý inde nenájdete. Pri oblečení ide najmä o veci zo starších kolekcií, pri knihách o staršie vydania. Touto cestou viete získať aj vypredané knihy, pri ktorých sa už nechystá dotlač.

Šetrite energie

Ak na noc vypnete radiátory, ušetríte peniaze a pomôžete planéte. Rovnako viete ušetriť na elektrine tým, že si nastavíte časovač na automatické vypínanie. Táto funkcia je samozrejmosťou počítačov, ale majú ju aj televízory či moderné rádiá. Klasické žiarovky viete nahradiť LED-kami, ktoré vydržia dlhšie a sú úspornejšie.

setrenie energie etuo sk
Zdroj: Unsplash.com

Jazdite ekologickejšie

Autobusy a vlaky počas pandémie predstavujú rizikový spôsob prepravy. Nemusíte však všade jazdiť autom. Kratšie vzdialenosti zvládnete aj pešo. V meste či na dedine sa pri dlhšej ceste oplatí použiť bicykel. Ak sa predsa rozhodnete ísť autom, pokúste sa ho zaplniť a vezmite so sebou aj ďalších ľudí.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore