Metod Macek: Efektívny systém rehabilitácie živočíchov na Slovensku chýba
Metod Macek: Efektívny systém rehabilitácie živočíchov na Slovensku chýba
Za svoj život zachránil už viac ako dvetisíc poranených zvierat. Nájdete u neho výra, ktorého zranilo elektrické vedenie, zablúdeného emu, srnča objavené v bystrine, aj holuba, ktorý narazil do okna. Rozdiely medzi životmi nerobí, snaží sa pomôcť všetkým. Metoda Maceka sme navštívili u neho doma – v Záchrannej stanici a ekocentre Zázrivá, najväčšej záchrannej stanici u nás, ktorú vybudoval za domom na svojom vlastnom pozemku. Porozprával nám o zvieracích príbehoch so šťastným koncom, o 20-ročnom fungovaní stanice aj o plánoch na jej rozšírenie, a tiež o tom, ako by sa dal zefektívniť náš systém záchranných staníc.
Aká bola vaša cesta k založeniu záchrannej stanice?
Hlavným impulzom bola moja práca – som štátny ochranár prírody, ranger v Národnom parku Veľká Fatra. Súčasťou mojej pracovnej náplne je aj rehabilitácia divožijúcich zvierat. Pokiaľ som chcel robiť túto prácu kvalitne, bolo potrebné mať poruke vhodné záchranné priestory a necestovať do provizórnych pracovných podmienok. Stále prichádzam do styku s poranenými zvieratami, preto bolo priam nevyhnutné postaviť stanicu doma. Navyše sme v našej rodine neustále niečo chovali, aj naši predkovia boli gazdovia, všetci máme k zvieratám veľmi blízko. Už od detstva som chcel robiť niečo zmysluplné so zvieratami – zachraňovať ich. Záchranná stanica, ktorú sa nám podarilo vybudovať, je jeden zo splnených snov.
Vy sa špecializujete najmä na orly, v stanici však nájdeme aj iné vtáky či cicavce. Kto všetko sú vaši pacienti?
Naši pacienti sú všetky žijúce zvieratá, ktoré ľudia nájdu, oznámia alebo dovezú. Takisto tie, ktoré sú prevezené z iných národných parkov alebo iných staníc. Sú to všetky zvieratá, nerobíme rozdiely.
Aké vybavenie a priestory máte?
My sme už takmer kompletne vybavená stanica, to znamená, že máme priestory pre skoro všetky druhy stredoeurópskych zvierat. Máme voliérovú výbavu, karanténnu miestnosť, miestnosti na zimovanie a rôzne boxy, priestory pre sovy, rozmnožovacie priestory, chovateľské priestory. Dokonca máme svoju ošetrovňu a tiež ekocentrum.
Koľko času si vyžaduje starostlivosť o zvieratá v stanici?
Keďže chodím do práce, ráno spravím nevyhnutnú kontrolu, údržbu a doplnenie potravy. Neviem, koľko to je hodín týždenne, ani to nepočítam. Víkendy a sviatky robím kompletne celé. Keby som bol stále doma, pracujem povedzme tých 12 hodín denne.
Obsah článku je uzamknutý
Prihláste sa pre pokračovanie
Ak nemáte konto, môžete si registrovať PREDPLATNÉ a pokračovať v čítaní
Obsah článku je uzamknutý
Prihláste sa pre pokračovanie
Ak nemáte konto, môžete si registrovať PREDPLATNÉ a pokračovať v čítaní