Práve čítate
Metod Macek: Efektívny systém rehabilitácie živočíchov na Slovensku chýba
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Metod Macek: Efektívny systém rehabilitácie živočíchov na Slovensku chýba

zachranna stanica zazriva metod macek
zachranna stanica zazriva metod macek
zachranna stanica zazriva metod macek
zachranna stanica zazriva metod macek
zachranna stanica zazriva metod macek +17
Zobraziť galériu
zachranna stanica zazriva metod macek

Za svoj život zachránil už viac ako dvetisíc poranených zvierat. Nájdete u neho výra, ktorého zranilo elektrické vedenie, zablúdeného emu, srnča objavené v bystrine, aj holuba, ktorý narazil do okna. Rozdiely medzi životmi nerobí, snaží sa pomôcť všetkým. Metoda Maceka sme navštívili u neho doma – v Záchrannej stanici a ekocentre Zázrivá, najväčšej záchrannej stanici u nás, ktorú vybudoval za domom na svojom vlastnom pozemku. Porozprával nám o zvieracích príbehoch so šťastným koncom, o 20-ročnom fungovaní stanice aj o plánoch na jej rozšírenie, a tiež o tom, ako by sa dal zefektívniť náš systém záchranných staníc.

Aká bola vaša cesta k založeniu záchrannej stanice?

Hlavným impulzom bola moja práca – som štátny ochranár prírody, ranger v Národnom parku Veľká Fatra. Súčasťou mojej pracovnej náplne je aj rehabilitácia divožijúcich zvierat. Pokiaľ som chcel robiť túto prácu kvalitne, bolo potrebné mať poruke vhodné záchranné priestory a necestovať do provizórnych pracovných podmienok. Stále prichádzam do styku s poranenými zvieratami, preto bolo priam nevyhnutné postaviť stanicu doma. Navyše sme v našej rodine neustále niečo chovali, aj naši predkovia boli gazdovia, všetci máme k zvieratám veľmi blízko. Už od detstva som chcel robiť niečo zmysluplné so zvieratami – zachraňovať ich. Záchranná stanica, ktorú sa nám podarilo vybudovať, je jeden zo splnených snov.

Vy sa špecializujete najmä na orly, v stanici však nájdeme aj iné vtáky či cicavce. Kto všetko sú vaši pacienti?

Naši pacienti sú všetky žijúce zvieratá, ktoré ľudia nájdu, oznámia alebo dovezú. Takisto tie, ktoré sú prevezené z iných národných parkov alebo iných staníc. Sú to všetky zvieratá, nerobíme rozdiely.

zachranna stanica zazriva metod macek
Foto: Jakub Krška
Aké vybavenie a priestory máte?

My sme už takmer kompletne vybavená stanica, to znamená, že máme priestory pre skoro všetky druhy stredoeurópskych zvierat. Máme voliérovú výbavu, karanténnu miestnosť, miestnosti na zimovanie a rôzne boxy, priestory pre sovy, rozmnožovacie priestory, chovateľské priestory. Dokonca máme svoju ošetrovňu a tiež ekocentrum.

Koľko času si vyžaduje starostlivosť o zvieratá v stanici?

Keďže chodím do práce, ráno spravím nevyhnutnú kontrolu, údržbu a doplnenie potravy. Neviem, koľko to je hodín týždenne, ani to nepočítam. Víkendy a sviatky robím kompletne celé. Keby som bol stále doma, pracujem povedzme tých 12 hodín denne.

Obsah článku je uzamknutý

Prihláste sa pre pokračovanie

Ak nemáte konto, môžete si registrovať PREDPLATNÉ a pokračovať v čítaní

 

 

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore