Práve čítate
Prebuďte v deťoch chuť na ovocie a zeleninu. Hrajte sa a vyrábajte!
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Prebuďte v deťoch chuť na ovocie a zeleninu. Hrajte sa a vyrábajte!

tutorial diy usite ovocie zelenina z latky pre deti
+26
Zobraziť galériu

Bolo by zbytočné pripomínať, že ovocie a zelenina tvoria základ správnej zdravej výživy. Rozumejú tomu však aj naše deti? Ako u nich docieliť pozitívny vzťah k vitamínovým bombám a zároveň ich do jedla nenútiť?

Jednoducho. Vyrobte si ho.

Nájsť deckám nové aktivity počas lockdownu je asi ako dať si oficiálne patentovať nový vynález. Takmer nemožné. Nech sa páči, tu je jedna inšpirácia pre deti, ktoré zatínajú zuby pri pohľade na všetko čerstvé a zdravé, a pre ich zúfalých rodičov.

Nebojte sa, tento tutoriál nie je len pre profesionálov. Keď sme ho zvládli my – dve mamy začiatočníčky, popri malých deťoch, zvládne ho naozaj každý. Nezabúdajte, nejde o to, ako vo finále výrobok vyzerá, ale o intenzívne spoločne strávený čas s deťmi. A ten je na nezaplatenie.

Čo budeme potrebovať?

  • Plsť/filc v rôznych farbách (môžete nahradiť iným typom látky)
  • Ihlu a rôznofarebné nite, prípadne šijací stroj
  • Špendlíky
  • Ceruzku alebo krajčírsku kriedu
  • Papier či kartón na výrobu makiet
  • Nožnice
  • Duté vlákno, ryžu alebo strukoviny na výplň
  • Fantáziu (alebo Pinterest)
  • Dobrú náladu a pevné nervy

Náklady: cca 10 – 12 € (ak už máte niečo doma, bude to menej)

Časová náročnosť: 1 deň

Zručnosť: začiatočník

Postup:

1. Začnite výberom a následným predkreslením druhov ovocia alebo zeleniny na papier/kartón. Odvážnejší môžu vzor predkresliť priamo na látku, či rovno strihať. Ak však chcete do práce zapojiť aj deti, výroba makiet je dobrá úloha pre ne.

2. Dva identické vystrihnuté kusy látky začneme zošívať. My sme chceli vyrábať s deťmi, preto sme ovocie zošívali ručne, rýchlejšie je to, samozrejme, na šijacom stroji. Ak sa rozhodnete pre ihlu a niť, druh stehu aj to, či na záver látku obrátite, alebo steh necháte priznaný, je na vás. Nezabudnite však nechať počas šitia malú dierku, cez ktorú látku na záver prevlečiete.

3. Následne naplňte ovocie/zeleninu výplňou. My sme zrecyklovali duté vlákno z plyšáka, ktorého roztrhal domáci miláčik. Použiť však môžete aj ryžu, strukoviny alebo malé guľôčky. Naplnené ovocie síce chutiť lepšie nebude, ale o to reálnejšie bude vyzerať. 🙂

4. Naplnené ovocie zošite. Ak ste látku prevracali, použite skrytý steh.

5. Lístky, stopky a iné detaily striháme z látky samostatne a prišívame na už hotové výrobky.

6. HOTOVO. Teraz môžete nechať na deťoch, ako výrobky zakomponujú do hry, alebo ich k nej podnietiť. Spoločne ušité ovocie a zeleninu môžu deti využívať vo svojej detskej kuchynke či spolu s vami ako pomôcku pri edukatívnych hrách. U nás doma ich napríklad prikladáme ku kartičkám s obrázkami ovocia či zeleniny, alebo používame pri čítaní knihy V záhrade od vydavateľstva Egreš. Výrobky môžete aj nenápadne zakomponovať do misy s ovocím a sledovať, čo sa bude diať. Možno zrazu deti siahnu po jabĺčku, alebo dostanú chuť na surovú mrkvu.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore