Práve čítate
Viete čo všetko obsahuje váš krém na ruky?
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Viete čo všetko obsahuje váš krém na ruky?

krem na ruky mast scaled

Ruky mojej dnes už takmer päťročnej dcéry sa neraz podobajú urobeným rukám starnúcej záhradníčky. Niežeby som ju trápila detskou prácou, ale hry v piesku, v lese, vo vode a na slnku majú rovnaký efekt na pokožku dieťaťa ako celodenná šichta na poli. Aj moje ruky vyzerajú rovnako, pretože často umývam riad, akoby som trpela OCD (obsesívno-kompulzívnou poruchou). A ak pracujete s papierom, textilom, vodou alebo hoci v záhrade, je veľmi pravdepodobné, že sa vaše ruky podobajú mojim. V lepšom prípade sú suché, v horšom prípade popraskané a šúpuce sa.

Poznám ľudí, ktorí majú tubu krému na ruky doma v každej miestnosti a v každej svojej taške. Je pre nich nepredstaviteľné mať nenamastené ruky. A poznám aj takých ľudí, ktorí neznesú pocit mastných rúk.

Napríklad môj manžel neznesie v rukách napenenú špongiu, preto neumýva riad. Viac ho však upodozrievam z toho, že sa mu to jednoducho nechce.

A keď nosí v zime rukavice, šúpu sa mu ruky. Aj mojej dcére. Myslím si, že moja dcéra nebude chcieť umývať riad. Tak či onak, krém na ruky používame. Všetci. Často.

To množstvo masti, ktoré sa u nás doma minie, by bolo nepredstaviteľné, keby to bol krém! Ha-ha-ha! To som ale zamiešala, však? No počkajte, všetko vysvetlím. My totiž na ruky nepoužívame krém, ale masť. A v tom je veľký rozdiel. Prakticky v konzistencii, ale ultimátne v zložení. Krém obsahuje vodu, masť nie. Krém je ľahší odvar, dobre sa rozotiera, rýchlo sa vstrebáva a o hodinu pravdepodobne krémujete zasa. 

A keď sú vaše ruky zrobené, krém im nepostačí

Na tento džob potrebujete ťažší kaliber v podobe masti. Nehovoriac o tom, že pokiaľ je aqua/voda vo vašom kozmetickom produkte prítomná v zozname ingrediencií, obyčajne v nižšom riadku, očakávajte aj prítomnosť konzervačnej látky. Konzervanty, aj tzv. biokonzervanty, sú len málokedy hodnotené v „zelenom poli“ (teda ako neškodné) environmentálnej skupiny = Skin Deep ewg.org, čo je autoritatívna databáza škodlivosti a neškodnosti kozmetických zložiek.

Vyhnite sa aj ďalším látkam často sa vyskytujúcim v krémoch na ruky, napríklad dimetikon je bioakumulatívny a je to takisto environmentálny toxín, fenoxyetanol a alfa-izometyl ionon sú asociované s kožnou a imunitno-systémovou toxicitou a alergiami, benzylalkohol je považovaný za toxický, hlavne ak sa dostane do okolia úst, metylparabén a propylparabén sú stále často sa vyskytujúce parabény aj v známych značkách kozmetiky.

Prečo je starostlivosť o ruky dôležitá?

Pretože pokožka na rukách je rovnako citlivá ako pokožka tváre. Možno aj viac vzhľadom na prácu rúk, ich exponovanosť a časté umývanie.

Pokožka na rukách prezrádza vek človeka pravdivo a nekompromisne v porovnaní s tvárou, ktorej prirodzene venujeme viac pozornosti. Ale zopár jednoduchých krokov nám pomôže optimalizovať zdravie pokožky rúk. Treba ich chrániť pred chladom, teplom, vysúšaním a slnkom. Jednoduché.

Čo by mala obsahovať masť na ruky? Oleje a maslá, vosk, možno esenciálne oleje. Veľmi jednoduché. A všetko najlepšie v potravinárskej kvalite. Nepomýľte si, prosím, tubu s Pikaom!

O ruky svojej dcéry sa starám rovnako ako o svoje.

Umyť dobrým a tuhým mydlom, namastiť masťou a opaľovací krém rovnako ako aj na tvár. Tuhým mydlom preto, aby sme sa vyhli industriálnym odmasťovačom a penidlám (napr. SLS, SLES), konzervačným látkam (sú imunotoxické a spôsobujú alergie), hormonálnym disruptorom (parfumom/fragrance), minerálnym olejom (sú toxické a takisto spôsobujú alergie, no môžu spôsobiť aj dýchacie problémy) a iným. Mnohé z týchto látok majú bioakumulačný potenciál, čo znamená, že v malom množstve je látka neškodná a takto je aj testovaná a schválená, ale v našich telách sa dokáže kumulovať.

Aj keď je detský organizmus veľmi robustný a resilientný a dcérina pokožka sa doslova obnovuje počas jej „power-šlofíka“, predsa len si myslím, že zdravie nie je luxus, ale nevyhnutnosť. Až 60 – 80 % všetkého, čo si dáme na pokožku, sa absorbuje priamo do krvného riečiska. Je dôležité, čo to je a koľko…

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore